Evropská unie (EU) postupně zavádí nové regulace pro kryptoměny, přičemž ty nejnovější se týkají stablecoinů. Způsob, jak se s nimi bude v EU obchodovat a o jaké stablecoiny vůbec půjde, se může brzy výrazně změnit, což může být důležitá změna zejména pro ty, kteří kryptoměny aktivně obchodují.
EU mezitím nové standardy prezentuje jako způsob ochrany spotřebitele a zajištění stability trhu s kryptoměnami.
Nová nařízení součástí MiCA
Nové pokyny vznikly v rámci regulačního rámce Trhů s kryptoaktivty (Markets in Crypto-Assets – MiCA) ve spolupráci Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) s Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy (ESMA).
🆕 #EBA final draft Regulatory Technical Standards (RTS) under #MiCAR 📜🔍
These set out the requirements, templates and procedures for handling complaints received by issuers of asset reference tokens (ARTs) 🗂️📝https://t.co/yT3pSGSowh pic.twitter.com/DvycTm2MqI
— EU Banking Authority – EBA 🇪🇺 (@EBA_News) March 13, 2024
MiCA se zaměřuje na vytvoření komplexního regulačního prostředí pro vydavatele, poskytovatele služeb a uživatele kryptoměn s klíčovým důrazem na ochranu spotřebitele. Vstoupit v platnost by měla do prosince 2024, ale některá pravidla jsou zaváděna již dříve.
Co přinesou nová nařízení?
Jednou z důležitých povinností pro kryptoměnové společnosti působící v EU je do 30. června 2024 úkol splnit všechny požadavky MiCA. Nová pravidla budou mít výrazný dopad zejména na společnosti vydávající stablecoiny a jejich uživatele.
Společnosti budou čelit přísnější kontrole akcionářů a členů představenstva, zatímco uživatelé získají přístup k formalizovanějšímu procesu řešení stížností.
Cílem regulace je snížit systémová rizika spojená s potenciálními neúspěchy stablecoinů (například u bankrotu společnosti vydávající daný stablecoin) a podpořit stabilnější tržní prostředí.
Co se změní v praxi?
Při laičtějším vysvětlení této problematiky lze dospět k předpokládanému závěru, že od 1. července 2024 nebude možné v rámci EU obchodování stablecoinů, které nebudou mít k tomu licenci, respektive neprojdou auditem.
Takový scénář již naznačil nedávný krok burzy OKX, která zablokovala pro občany EU možnost obchodování stablecoinu USDT.
S největší pravděpodobností tak vůči americkým stablecoinům jako jsou USDT, USDC a jiné, nebude možné na centralizovaných burzách obchodovat, pokud jejich vydavatelé, jako jsou například Tether či firma Circle, nesplní požadavky EU.
Stablecoiny se však s velkou pravděpodobností z tradingu na burzách nevytratí úplně. Evropští obchodníci by totiž měli mít možnost obchodovat kryptoměny vůči regulovaným stablecoinům postaveným vůči euru. Na tuto situaci se připravuje několik firem.
Scénář při kterém by stablecoiny nebyly dostupné pro trading pro běžné uživatele kryptoburz je proto spíše nepravděpodobný. Je však dost možné, že půjde o jiné obchodní páry, než tomu bylo doposud.
Nutné je také dodat, že nastavení v souvislosti s MICA a stablecoiny jako USDT, je stále nejasná, ačkoli do deadlinu 30. června zůstává už poměrně málo času. O všem vás budeme informovat na našich stránkách.
Závěr
Zmíněné kroky by mohly podle obhájců těchto nařízení posloužit jako vzor pro globální regulaci kryptoměn, což by mohlo potenciálně vést ke standardizovanějšímu a stabilnějšímu trhu s kryptoměnami.
Otázkou však je, nakolik budou nová nařízení prospěšná pro kryptoměnové společnosti a samotné investory do kryptoměn.
Zdroj:dailycoin.com