Evropská centrální banka (ECB) nedávno zveřejnila kontroverzní zprávu, která téměř přímo označila Bitcoin (BTC) za Ponziho schéma.
Zpráva ECB má několik nedostatků
Zpráva ECB, kterou připravili Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf, vykresluje Bitcoin jako nestabilní a neproduktivní digitální měnu, s koncentrovaným bohatstvím a bez dlouhodobé životaschopnosti.
Tato tvrzení zpochybnil Dr. Murry Rudd z organizace Satoshi Action Fund, který ve své práci zdůraznil několik slabá místa argumentů ECB.
Rudd tvrdí, že zpráva ECB mylně interpretovala hlavní účel Bitcoinu. Ve zprávě se totiž uvádí, že využití Bitcoinu se posunulo od plateb k investicím.
Rudd tak zdůrazňuje, že zpráva od ECB přehlíží technologické základy Bitcoinu jako proof-of-work a decentralizaci. Zároveň upozornil na to, že autoři nebrali v úvahu pokroky v oblasti škálovatelnosti a efektivnosti, kterých Bitcoin dosáhl v posledních letech.
Koncentrace bohatství a volatilita Bitcoinu
Jedním z hlavních problémů, které Rudd identifikoval, je tvrzení o koncentraci bohatství v rámci Bitcoinu. Toto tvrzení ignoruje skutečnost, že mnoho velkých peněženek jsou burzy, které spravují prostředky milionů uživatelů.
Kromě toho ECB přehlíží klíčové aspekty, jako je hodnota Bitcoinu jako uchovatele hodnoty a jeho síťové efekty.
Zpráva ECB také kritizuje volatilitu Bitcoinu, ale Rudd tvrdí, že tato kritika nebere v úvahu fakt, že volatilita je přirozenou součástí rané fáze adopce technologií.
Také se podle něj zpráva nezaměřila na širší souvislosti týkající se inflace v tradičních finančních systémech, což ilustroval na příkladu znehodnocování USD.
Kritika Bitcoinu kvůli CBDC
Zásadním problémem zprávy ECB je i střet zájmů.
Oba autoři zprávy se totiž aktivně podílejí na vývoji digitální měny centrální banky (CBDC) pro ECB, což může ovlivnit jejich objektivitu při hodnocení Bitcoinu.
Rudd poznamenává, že ECB má zjevný zájem vylíčit Bitcoin jako spekulativní a méněcenný nástroj, čímž se podporuje vývoj a přijetí CBDC.
Kritici zprávy ECB rovněž upozornili na opomenutí některých klíčových výhod Bitcoinu, jako je jeho úloha při finančním začlenění, efektivnosti přeshraničních plateb, využití v zemích se slabými měnami a technologické inovace (například v oblasti energetické účinnosti a stability elektrických sítí).
Rudd na závěr dodal, že zpráva ECB trpí metodologickými nedostatky a osobními či institucionálními předsudky, které podkopávají její akademickou objektivitu a schopnost poskytnout věrohodnou analýzu budoucnosti a užitečnosti Bitcoinu.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com