Nové předpisy Evropské unie (EU) proti praní špinavých peněz (AMLR) vyvolaly diskusi o vyvažování boje proti finanční kriminalitě ve spojitosti s používáním kryptoměn a právem na ochranu soukromí a ekonomickou svobody občanů.
Například Patrick Breyer, poslanec Evropského parlamentu, patří mezi ty, kteří ostře kritizoval nové zákony týkající se možností zacházení s kryptoměnami. Tvrdí, že zakázání anonymních plateb kryptoměnami ovlivní kriminalitu jen minimálním způsobem, ale mezitím zásadně zbaví nevinné občany finanční svobody a soukromí.
Objasnění nových předpisů
Patrick Hansen, strategický ředitel společnosti Circle, se následně pokusil objasnit dezinformace kolem předpisů AMLR. Zdůraznil, že privátní peněženky a platby do a z těchto peněženek nejsou podle nových předpisů zakázány.
Avšak platby prostřednictvím kryptoměn ze soukromé peněženky směrem k prodejci (zboží, služby) bez ověření KYC (Know Your Customer – poznej svého zákazníka) budou záviset na nastavení obchodníka.
Hansen zároveň dodal, že předpisy AMLR se vztahují pouze na určité subjekty a poskytovatele služeb, nikoli na poskytovatele hardwaru, softwaru nebo kryptoměnových peněženek.
Podle předpisů AMLR budou poskytovatelé služeb s kryptoaktivy (například burzy) muset dodržovat standardní procedury KYC. Zároveň jim bude zakázáno poskytovat anonymní účty (všechny účty budou muset mít KYC) a nabízet obchodování anonymních kryptoměn, jako je Monero.
Diskuse pokračuje
Diskuse o regulaci soukromých kryptoměnových peněženek v EU pokračuje, což poukazuje na přetrvávající boj v rámci opatření proti finanční kriminalitě a ochranou práv občanů. I tato nová nařízení budou zaváděna do praxe až postupně, přičemž se zmiňuje horizont tří let. Některá pravidla však mohou být aplikována již dříve.
Kritici jako Patrick Breyer vidí v předpisech vážnou hrozbu pro práva občanů v souvislosti s jejich právem na anonymitu, zatímco jiní, než Patrick Hansen, tvrdí, že pravidla jsou v souladu s již existujícími nařízeními.
Privátní peněženky nebudou nelegální
Nutné je zdůraznit, že držení kryptoměn na soukromé a neověřené peněžence nebude v EU nelegální, na takové peněženky se však budou vztahovat určitá omezení, jako je například možnost z nich zaplatit za zboží a službu v rámci určitého finančního limitu – má jít o částku 3000 EUR.
Stejně tak z nich nebude možné platit za zboží a služby v částce nad 10 000 eur a to iv případě, že by byly ověřeny.
S plány na digitální euro (CBDC) mohou být omezení na převody peněz ještě přísnější.
Zdroj: cryptoslate.com