Senátorka Elizabert Warrenová, která je známá svým kritickým postojem k téměř všemu, co souvisí s kryptoměnami, potvrdila tento svůj postoj a k během úterního zasedání amerického senátu.
Warrenová se v úterý ptala Hilary Allenové, profesorky americké University Washington College of Law, zda může tzv. „run on stablecoins“ ohrozit americký finanční systém.
“Běh na stablecoiny” (run stablecoins) je myšlen jako fiktivní situace, kdy se investoři držící stablecoiny, například. tokeny USDT nebo USDC, budou snažit rychle a ve velkém množství zaměnit tyto stablecoiny do fiatových měn (tedy v případě USDT a USDC do amerických dolarů).
Hillary Allenová však Warrenové odpověděla, že taková fiktivní situace by pravděpodobně neměla žádné „systémové důsledky“ pro tradiční trhy, ale DeFi sektor by to zasáhlo výrazněji.
Warrenová však s její odpovědí nesouhlasila a konstatovala, že „stablecoiny poskytují životní mízu ekosystému DeFi“, který funguje mimo regulované trhy a podle jejího názoru se může „propadnout přesně tehdy, když budou lidé potřebovat největší stabilitu.“
Senátorka následně konstatovala: ,,DeFi je nejnebezpečnější část kryptosvěta. Je to místo, kde chybí regulace a proto není žádné překvapení, že právě v DeFi se mezi sebou mísí podvodníci a prvotní investoři do kryptoměn. V DeFi nikdo ani neví, jestli nemá náhodou co dočinění s teroristou.”
Stablecoins pose risks to consumers & to our economy. They’re propping up one of the shadiest parts of the crypto world, DeFi, where consumers are least protected from getting scammed. Our regulators need to get serious about clamping down before it is too late. pic.twitter.com/hMOT1HIQgn
— Elizabeth Warren (@SenWarren) December 14, 2021
Profesorka Allenová obavy Warrenové do určité míry podpořila, když přiznala, že rozvojem DeFi bez jasných regulací může být určitou hrozbou. ,,Nemyslím si, že DeFi může růst bez stablecoinů. Aktuálně si myslím, že DeFi je uzavřeno do bodu, kdy neovlivňuje finanční stabilitu, ale pokud poroste, myslím si, že existuje skutečná hrozba, zejména pokud se proplete s naším tradičním finančním systémem.”
Stablecoiny čelily největší kritice
Předseda senátu Sherrod Brown (stát Ohio) navázal tvrzením, že stablecoiny, které mají v DeFi sektoru zásadní vliv, podle jeho názoru rozhodně „nejsou ani decentralizované a ani transparentní“. ,,Pokud vložíte své peníze do stablecoinů, neexistuje žádná záruka, že je dostanete zpět,” upozornil.
Brown je znám jako kritik stablecoinů – zejména USDC (Circle) a Tether (USDT), které jsou v rámci amerického trhu nejpoužívanější. Minulý měsíc poslal dopis burzám Coinbase, Gemini, Binance US a Paxos, aby zhodnotily tyto stablecoiny a uvedly, zda jsou kdykoli schopny vyměnit všechny tyto stablecoiny za americké dolary, pokud to od nich budou žádat jejich zákazníci.
Z uvedeného je zřejmé, že stablecoiny a DeFi sektor vadí americkým zákonodárcům mnohem více, než Bitcoin (který je však v očích Warrenové znečišťovatelem přírody). Je však třeba přiznat, že v určitých věcech mají pravděpodobně pravdu. Zejména krytí stablecoinu USDT je častým terčem pochybností a ačkoli Tether už absolvuje pravidelné audity, činí je jen méně známá auditorská společnost z Kaymanských ostrovů, což vzhledem ke kapitalizaci USDT o hodnotě více než 70 miliard dolarů, až tak mnoho důvěry do této věci nepřilévá.
I kritika DeFi jako takového má do určité míry své opodstatnění – například šéf SEC Gary Gensler rád a zřejmě i pravdivě tvrdí, že většina projektů DeFi ve skutečnosti zdaleka nemá takové decentralizované řízení, jak se na první pohled prezentuje.
Zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co