Jedním z největších katalyzátorů pro potenciální růst ceny bitcoinu může být zavedení záporných úrokových sazeb. Zatímco ekonomiky v Evropě a Asii zdá se připouštějí takové řešení současných ekonomických problémů, ve Spojených státech zatím váhají.
Při záporných úrokových sazbách by museli spotřebitelé platit bankám za to, že u nich mají uloženy svá aktiva, místo toho, aby jim nabízeli zhodnocení jejich výnosů. Je to jeden ze způsobů, jak motivovat lidi více utrácet a tedy přispět k oživení ekonomiky.
Pokud by se něco takového zavedlo do praxe, výhody Bitcoinu jsou zjevné. Poplatky za držení bitcoinu na svých peněženkách totiž neexistují.
Americký FED, tedy centrální banka však zatím záporné úrokové sazby neplánuje. Řekl to předseda FEDu Jerome Powell, který tvrdí, že tento způsob nepovažuje za životaschopnou páku měnové politiky. Nelze vyloučit, že FED v budoucnu změní názor, ale aby přistoupil k takovému razantnímu kroku, zřejmě bude potřebovat ještě více podnětů. Jak však poznamenává portál Cryptoslate, potenciálně záporné úrokové sazby by mohly být pro růst hodnoty Bitcoinu obrovským stimulem.
Aby se FED vypořádal s ekonomickými důsledky pandemie koronaviru, musel před měsícem přistoupit k rekordnímu snížení své úrokové sazby (policy interest rate) na 0-0.25%. Při zprávách Bank of England a také FEDu, které hovoří o nejhorších ekonomických vyhlídkách v moderní historii, to ale prostě nemusí stačit.
Pokud se FED rozhodne zvolit jinou cestu, může jít podle Bena Bernakea, bývalého předsedy FEDu, cestou zvyšování inflace – s cílem dosáhnout 4 procentní inflaci, což by byl dvojnásobek současného plánu. Tím by se FEDu poskytla větší flexibilita s měnovou politikou.
Pokud by se rozhodla americká centrální banka pro tento postup, opět by mohl z toho čerpat Bitcoin, který má omezenou nabídku. Mohl by se totiž v tom momentě jevit jako určitý typ stabilní jistoty vůči dolaru, jehož hodnota se inflací snižuje.
zdroj: cryptoslate.com