Jednou z výhod investování do kryptoměn je možnost použít své vlastní kryptoměny jako jistotu (collateral) na půjčku dalších kryptoměn. Na tradičních trzích se podobná praxe nazývá půjčování na základě cenných papírů, ale obvykle je to zakázáno všem klientům soukromých bank a velkých finančních institucí. Krypto půjčky jsou mnohem přístupnější a nabízejí investorům „hodl“ způsob, jak dosáhnout likvidity ze své investice bez jejího prodeje. V tomto článku si postupně projdeme výhody, rizika, princip, jak fungují a na závěr i nejlepší platformy pro tuto oblast.
Krypto půjčky
Krypto půjčky a celý tento ekosystém jsou založeny na blockchainu, většinou na blockchainu kryptoměny Ethereum, i když to není nezbytné, což znamená, že nejde o tradiční banky nebo depozitáře. Je důležité brát v úvahu, že krypto jistota (collateral), kterou poskytujete při získávání takové půjčky, je více než 100% z důvodu vysoké volatility kryptoměn. Pokud tedy předpokládáte, že trh s kryptoměnami poroste a chcete zvětšit své portfolio bez nutnosti nákupu za fiatové měny, můžete využít právě takové služby. Zde se však zvedá velký varovný prst! Jelikož se jedná o půjčky, v případě nesplácení prostředků, ztráty hodnoty a podobně můžete snadno přijít o collateral, kterým jste založili půjčku. Proto je dobré takový krok důkladně zvážit.
Vysoké úroky
Na druhé straně, úrok za poskytování vlastních kryptoměn v tomto sektoru je velmi lukrativní. Tradiční bankovnictví neposkytuje atraktivní úrokové sazby. Úroky v bankách se běžně pohybují na úrovni 0,1-0,2% ročně, což je v oblasti kryptoměn pro smích. Mnoho lidí hledá při hledání pasivního příjmu lukrativnější příležitosti, které nabízí právě DeFi. Krypto půjčky jsou stále předmětem debat, stále více lidí se však přiklání k poskytování krypto půjček jako alternativnímu zdroji příjmu.
Úrokové sazby mohou dosáhnout až 15% kvůli tomu, že trh s kryptoměnami je mladý vyvíjející se trh a poptávka po něm neustále roste. Věřitelé jsou ti, kteří krypto investorům poskytují tyto půjčky prostřednictvím DeFi a často prostřednictvím centralizovaných finančních platforem. Půjčky se často čerpají proto, aby investoři mohli vstoupit na pákové pozice. Není žádným tajemstvím, že defi znamená významný posun vpřed.
Důležitým faktorem při výpočtu půjčky je LTV. Jedná se o poměr mezi výškou půjčky a hodnotou kolaterálu. Pokud jako jistotu vložíte kryptoměnu v hodnotě 10 000 dolarů a získáte půjčku ve výši 6 000 dolarů, poměr LTV vaší půjčky je 60 procent. Jelikož kryptoměny jsou vysoce volatilní, poměry LTV na krypto půjčkách jsou obvykle nízké. Na obrázku můžete vidět právě takový výpočet LTV v aplikaci Celsius. Čím vyšší LTV v procentech, tím vyšší jsou i úroky za půjčení.
Kategorie
Půjčky provedeny prostřednictvím centralizovaného financování (CeFi) jsou Custodio, což znamená, že třetí strana přijímá do úschovy kolaterál. Tento systém funguje v podstatě totožně jako klasický bankovní systém. Asi 80 procent krypto půjček je v současnosti kategorizovaných jako Custodio, avšak tento poměr se rychle mění.
Půjčky provedeny prostřednictvím decentralizovaného financování (DeFi) jsou non-Custodio. Místo toho, aby závisely na centrální organizaci při vymáhání podmínek půjčky, jsou závislé na smart kontraktech. Platformy fungující jako DeFi nemohou přímo půjčovat fiat měnu. Obchodníci dostávají stablecoiny, které pak mohou být vyměněny za hotovost. Defi půjčky mají tendenci mít vyšší úrokovou sazbu než Custodio krypto půjčky.
Rizika
Na rozdíl od aktiv držených v tradičních finančních institucích / bankách, krypto půjčky nejsou kryté FDIC. V důsledku toho neexistuje v případě selhání / krádeže žádné pojištění. V této souvislosti existují tři hlavní typy rizik:
Prvním problémem je chyba technického charakteru. Existuje riziko, že protokoly budou kvůli nějaké chybě hacknuté. Toto riziko je o něco větší v případě non-Custodio půjček, protože veškerá činnost DeFi je zcela algoritmicky řízena přes smart kontrakty. V případě centralizovaných platforem můžete toto riziko snížit, avšak zde záleží na bezpečnosti od poskytovatele / platformy této služby.
Dalším rizikem je možná likvidace prostředků. Pokud hodnota dané kryptoměny klesne na úroveň, kdy je hodnota LTV příliš vysoká, bude platforma informovat dlužníky, že musí zvýšit hodnotu svého kolaterálu. Pokud se kolaterál nezvýší, platforma může zlikvidovat takové množství kolaterálu, aby se hodnota LTV účtu vrátila na maximální povolený poměr. V takovém případě obchodník ztratí část svého vkladu.
Nejznámější platformy
Nyní si v krátkosti představíme celkem 4 nejznámější platformy z tohoto sektoru. První 2 jsou CeFi, další 2 jsou DeFi.
Celsius
Celsius Network je populární lending platforma s aktivy v hodnotě přes 21 miliard dolarů a 780 000 uživateli. Tato popularita je částečně způsobena extrémně nízkými (zatím) úrokovými sazbami půjček, které začínají na pouze 1% (jak jste mohli vidět na obrázku výše). Celsius podporuje až 42 kryptoměn, mezi nimiž se nacházejí také stablecoiny. Pokud si chcete půjčit, tato platforma nabízí flexibilní sazby LTV, které jsou však jsou omezeny na 50% zajištění. Chcete-li své kryptoměny úročit, vmůžete díky této platformě úročit až do 10% ročně, což je skutečně slušné, pokud si to porovnáme s bankami. V případě nové registrace a splnění jednoduchých podmínek nyní můžete získat bonus až 90 dolarů. Návod i s podmínkami najdete v tomto článku.
Nexo
Další populární platforma půjček CeFi, Nexo, se liší tím, že nabízí pojištění ve výši 375 milionů dolarů na všechna aktiva v jejich zprávě. Platforma má aktiva v hodnotě 12 miliard dolarů a více než 1,5 milionu uživatelů. Nexo má obvykle mírně vyšší úrokové sazby za půjčku a přibližně stejné úrokové sazby v případě poskytnutí kryptoměn jako má Celsius. Podporuje však jen 18 kryptoměn.
Aave
Aave je inovativní protokol s širší škálou úvěrových možností než jiné velké protokoly. Osoby, které si chtějí půjčit předloží kolaterál, který se používá na podporu protokolu. Kromě běžných DeFi půjček však aave nabízí rychlé půjčky (flash loans) a půjčky s pevnou sazbou. Může se pochlubit vyšší sazbou LTV jako ostatní velcí konkurenti a velmi nízkými úrokovými sazbami půjček. Kromě toho přijímá jako zajištění 24 mincí. Aave je nejvíce oceňovaným půjčkovým projektem v DeFi kvůli vysoké dynamice a inovacím.
Compound
Compound je další velká defi platforma. Sazby LTV jsou obvykle mírně nižší než má Aave. Compound však nejenže nemá žádné poplatky za vypůjčení, ale má i nižší likvidační hranici a zlikviduje pouze 50% nedostatečně zabezpečené půjčky s pokutou za likvidaci stanovenou na 8%.
Závěr
Lending je vedle stakingu další skvělou možností, jak pasivně získávat kryptoměny s poměrně malým rizikem. Rovněž v opačném případě tento sektor poskytuje možnost, jak si půjčit kryptoměny s poměrně nízkým úrokem a potenciálně tak ještě více zvýšit své zisky. Je však velmi důležité nesnažit se své prostředky přepákovat, jinak vám hrozí likvidace a ztráta vašich vlastních prostředků. Případně půjčky proto důkladně zvažte!
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/
zdroje: Tokentax, Celsius, Nexo, Cryptoglobe