Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.
První Bitcoin ETF už tento rok. Spouští ho NASDAX s brazilským správcem fondu
Vypadá to tak, že se dočkáme spuštění prvního bitcoinového ETF. Ne však na území USA. Na jeho spuštění na Bermudské burze (BSX) se dohodl Nasdaq s regulovaným brazilským správcem fondu Hashdex. Bermudská burza oznámila, že 18. září schválila tzv. „Hashdex Nasdaq Crypto Index“ a uvedla, že k obchodování na této platformě budou vydány 3 miliony akcií třídy E. Podrobnosti jsme shrnuli v tomto článku.
Bitcoin podle tabulky Winklevosse poráží zlato v 6 ze 7 kategoriích
Šéf americké burzy Gemini Tyler Winklevoss si myslí, že Bitcoin poráží zlato v jeho vlastní hře. ,,Bitcoin se stává lepší a bude lepší než zlato – a ne jen postupně, ale řádově a desetinásobně lepší,“ uvedl v pondělí na Twitteru. Zároveň přiložil tabulku, ve které zvýraznil 6 ze 7 kategorií, ve kterých Bitcoin svého „rivala“ překonává. Více se dozvíte v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/bitcoin-podla-tabulky-winklevossa-poraza-zlato-v-6-zo-7-kategorii/
Federální banky mohou držet stablecoiny, rozhodl regulátor!
Adopce krypotměn opět udělala výrazný krok vpřed. Americký úřad pro kontrolu měny (OCC) rozhodl, že americké federální banky mohou držet jako formu svých rezerv stablecoiny neboli kryptoměny, které jsou vázány na fiatovou měnu. Úřadující kontrolor této instituce Brian Brooks poznamenal, že do služeb, které jsou napojeny na stablecoiny, už banky i tak zapojeny jsou, protože se angažují v činnostech, které s nimi souvisejí. Více jsme se tomuto tématu věnovali zde.
Bitcoin zaznamenal výrazný skok v Mining difficulty
Mezi nejsledovanější metriky, které se týkají zdraví bitcoinu, patří hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu bitcoinu a mining difficulty, tedy obtížnost těžby. Zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto to vymyslel tak, že kombinace těchto dvou faktorů musí vést k tomu, aby se jeden blok vytěžil průměrně jednou za 10 minut. Zjednodušeně řečeno funguje to tak, že čím těžaři pracují usilovněji a tedy stoupá hashrate, tím by mělo být i mining difficulty výše, aby se zachoval zmíněný čas pro vytěžení bloku 10 minut. Mining difficulty se však upravuje jen jednou za dva týdny a 20. září předvedla tato metrika jeden z nejvýraznějších skoků v historii směrem nahoru. Zatím to však vypadá tak, že ani tato změna nezměnila nic na chování těžařů, kteří pokračují navzdory zvýšené obtížnosti ve své intenzivní práci, co se jeví být pro zdraví Bitcoinu jako velmi pozitívni fundament. (Cointelegraph.com)
CBDC nevyžadují blockchain, tvrdí představitelé Evropské centrální banky
Blockchain se stal jakýmsi sexy slovíčkem, které se stalo symbolem inovace, jíž však mnozí lidé nerozumí. Jinak řečeno, když se do projektu zakomponuje výraz „blockchain“, snadněji se prosadí jeho realizace, ačkoliv v mnoha případech byl blockchain v daném projektu nadbytečný. Na něco takového se pokusil poukázat Thomas Moser, který je alternátorem ve funkci správní rady Švýcarské národní banky, který upozornil, že CBDC, tedy možná budoucí kryptoměna Evropské centrální banky, blockchain vůbec nepotřebuje. Moser poukázal totiž na to, že blockchain je potřebný u projektů, které chtějí fungovat decentralizovaně a tudíž potřebují zajistit důvěru bez centralizovaného bodu. To u kryptoměny, která bude pod kontrolou centrální banky Evropské unie prostě není vůbec potřeba, protože důvěru zajistí ona sama. (cointelegraph.com)