Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.
Grayscale může ještě letos kontrolovat 500 000 BTC!
Společnost Grayscale, která je již nyní suverénně největším institucionálním držitelem Bitcoinu chce, aby mohla mít při současném tempu akumulace BTC do konce roku 2021 pod kontrolou až 5 procent jeho celkové nabídky. Podle nejnovějších zpráv to vypadá tak, že Grayscale Investments, v jejímž čele stojí Barry Silbert, je na dobré cestě k tomu, aby měla již do konce tohoto roku pod kontrolou 500 000 BTC. Podrobněji jsme se tématu věnovali zde.
Negativní fundament: Udál se největší propad Bitcoinu mining difficulty za téměř 10 let
Přestože se z pohledu ceny jeví být Bitcoin aktuálně mimořádně stabilní, na jeho pozadí se dějí výrazné změny. Přestože pozitivních fundamentů nadále přibývá, jeden se jeví negativně. Jde o hashrate sítě a s ním související úprava mining difficulty. Mining difficulty, tedy obtížnost těžby Bitcoinu, dokonce zaznamenala 3. listopadu 2020 největší negativní propad za téměř 10 let. Údaje z BTC.com totiž ukazují, že mining difficulty v úterý automaticky klesla o 16%. Více se dočtete v tomto článku.
Přesunuly se Bitcoiny ze Silk Road v hodnotě miliardy dolarů
Portál Cointelegraph upozornil, že v průběhu včerejška se udála na bitcoinovém blockchainu zajímavá transakce 69 370 BTC, tedy v hodnotě kolem miliardy dolarů. Zajímavá přitom nebyla jen pro její velikost, ale také z důvodu, že šlo o Bitcoiny, které byly spojovány s darknet tržištěm Silk Road, které se naposledy přesunuly v roce 2015. Kryptografická zpravodajská společnost CipherTrace se domnívá, že přesuny mohou souviset s obavami vlastníka peněženky z hackerského útoku, nebo druhou variantou je to, že její bezpečnost byla již prolomena a tedy k těmto BTC se hackeři už dostali. (cointelegraph.com)
VIDEO: Historie zlata jako platidla, jak ho koupit a srovnávání s Bitcoinem
Zlato jako tradiční uchovatel hodnoty začalo psát svou historii již zhruba 6000 let před Kristem, ale první zmínky o něm jako o platidle se datují až k období starověkého Egypta. Velkou roli sehrálo v historii i v rámci ražení mincí, které se však nevyhnuly ředění a tedy snižování obsahu zlata. Svou významnou roli sehrálo i po vzniku takzvaného brettonwoodské platebního systému v roce 1944 a jeho hodnota neklesla ani po zrušení zlatého standardu prezidentem USA Nixonem o necelých 30 let později. V dnešním videu se však dozvíte i to, jakým způsobem se dá do něj investovat a jaké má podobné a odlišné vlastnosti v porovnání s Bitcoinem, tedy kryptoměny, která je se zlatem častokrát srovnávána.
Spustilo Ethereum depozitní smlouvu pro ETH 2.0?
Na internetu se v těchto hodinách spekuluje, zda vývojáři Ethereum potvrdí nebo vyvrátí spuštění depozitní smlouvy, která je víceméně spouštěčem možnosti stakovat ETH na blockchainu nové generace Ethereum 2.0. Na Github byla totiž nahrána aktualizace od vývojáře Ethereum Foundation Carla Beekhuizena související s příchodem této dlouhoočekávané aktualizace, která je jedním z posledních kroků před spuštěním „fáze 0“ Ethereum 2.0. Spekuluje se však, zda nemohl být účet Beekhuizena hacknutý a zároveň platí, že zatímco Ethereum Foundation oficiálně nic nepotvrdí, komunita by se neměla radovat předčasně.(Cointelegraph.com)
Bitcoinový býk Jack Dorsey zůstává v čele Twitteru
Jack Dorsey, který je zakladatelem Twitteru a společnosti Square (která nedávno nakoupila 50 000 BTC), zůstává generálním ředitelem Twitteru. Informoval o tom Bloomberg, podle kterého si Dorsey navzdory nelibosti některých partnerů udržel svou pozici ve vedení firmy. Jeho hlavním kritikem byl Paul Singer, který už v únoru 2020 navrhoval jeho odvolání. Séf firmy Elliott Management totiž upozorňoval, že Dorsey se nedostatečně věnuje své funkci v Twitteru, protože vede i společnost Square. Dorsey je známým filantropem a také fanouškem Bitcoinu. Dokonce financuje více bitcoinových vývojářů a podporuje pokrok v oblasti technologie Lightning Network, která by měla řešit problémy škálovatelnosti Bitcoinu. (cointelegraph.com)