Kryptoměny v čele s Bitcoinem zažívají turbulentní období, ale jejich vývoj jde neustále kupředu. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších denních zpráv.
Firma Jacka Dorseyho nakoupila bitcoiny za 50 milionů dolarů
Miliardář Paul Tudor, následně firma Microstrategy, a nyní i Square, v jejímž čele stojí známý fanoušek Bitcoinu a zakladatel Twitteru Jack Dorsey. To jsou minimálně tři významní hráči, kteří letos potvrdili, že nakoupili Bitcoin v hodnotě milionů dolarů. Nejnovější zpráva přichází od třetího jmenovaného Jacka Dorseyho, který oznámil, že jeho firma Square, která stojí za populární aplikací CashApp, investovala do bitcoinu 50 milionů dolarů. Tématu jsme se více věnovali zde.
VIDEO: Zakladatel Twitteru kupuje Bitcoiny, Čína propaguje kryptoměny či kritika S2F modelu od PlanB
Tradičně v pátek se YouTube kanál Zaujalo ma věnuje tématu kryptoměn a článkům, které jsme publikovali i na naší stránce. V nejnovějším díle se dozvíte, kolik bitcoinů koupil šéf společnosti Square a Twitteru Jack Dorsey, co si myslí o Bitcoinu známý investor do rizikových akcií Chamath Palihapytia, proč je Bitcoin S2F model chybný, jak Donald Trump ovlivnil cenu bitcoinu, že Čína opět propaguje kryptoměny, nebo to, že zisky těžařů Ethereum v současnosti výrazně předbíhají bitcoinové minery.
Stock-to-Flow model čelí kritice ze strany společnosti BytTree
Stock-to-FLow model Bitcoinu (S2F) patří v kryptoměnovém sektoru mezi nejpopulárnější. Doposud totiž velmi přesně předpověděl cenové pohyby Bitcoinu. Výzkumný tým společnosti BytTree však zveřejnil zprávu, ve které tento model kritizuje a zdůrazňuje, že mu je přikládán až příliš velký význam. Podle S2F modelu Bitcoinu by měla jeho cena stoupnout do konce roku 2021 na zhruba 100 000 dolarů. BytTree však upozorňuje, že na model, jehož autorem je populární trader PlanB, bychom se v žádném případě neměly spoléhat. Podrobněji jsme se tématu věnovali zde.
Palihapitiya vlastní bitcoiny, aby mohl klidně spát
Chamath Palihapitiya, který patří mezi nejvýznamnější investory v oblasti rizikových investic, nejednou potvrdil, že je i velkým fanouškem Bitcoinu. Již v roce 2012 vlastnil spolu s partnery zhruba 5 procent všech Bitcoinů v oběhu, což bylo v té době okolo 300 000 BTC. Co s nimi od té doby udělal zatím není známo, jelikož to nikdy neprozradil a není tedy jasné ani to, zda jsou tyto Bitcoin nyní jeho osobním majetkem, nebo tvoří podíl v jeho rozsáhlém rizikovém fondu Social Capital (nebo se značné části z nich mezitím zbavil). V rozhovoru pro CNBC však opět potvrdil, že má v Bitcoin nadále velkou důvěru. Více se dozvíte zde.
V Lightning Network byla objevena bezpečnostní chyba
Provozovatelé uzlů Lightning Network, kteří používají LND verze 0.10 a nižší, by si měli co nejdříve upgradovat software na verzi 0.11 nebo vyšší. Upozornil na to 9. října vývojář Conner Fromknecht, který je šéfem kryptografického inženýrství v Lightning Labs. ,,I když nemáme důvod se domnívat, že tyto chyby byly zneužity, vyzýváme komunitu, aby co nejdříve přešla na verzi 0.11.0 nebo vyšší,“ upozornil. Pokud jde o chybu, nebyly zatím zveřejněny všechny podrobnosti. Kompletní zpráva by měla být k dispozici až 20. října. Portál Cointelegraph upozornil, že to není poprvé, co byla v Lightning network zjištěna chyba v zabezpečení. V současnosti se na vývoji této technologie, která má vyřešit skrze druhou vrstvu problémy pomalých a nákladných bitcoinových transakcí, podílejí zejména firmy Lightning Labs, Blockstream a ACINQ. (cointelegraph.com)
Burza Binance předběhla v objemech Huobi a OKEx
Portál CryptoCompare, který se specializuje na analýzu kryptoměnových burz, informoval, že burza Binance se stala podle zářijových čísel největší burzou s deriváty, když se v tomto měsíci se na ní zobchodovalo 164,8 miliardy dolarů. Na druhém a třetím místě skončily její největší konkurenti Huobi s objemem 156,3 miliardy USD a OKEX s objemem 155,7 miliardy dolarů. Pokud chcete vědět více, otevřete si tento článek.