Kryptoměna Grin, která loni upoutala pozornost mnoha kryptonadšenců díky protokolu Mimblewimble, na kterém je postavena (a mimochodem má být implementována i do Litecoinu), utrpěla o víkendu nepříjemný 51% útok na svůj blockchain.
Upozornila na to společnost 2miners, která se také specializuje na těžbu této kryptoměny. Ta totiž zaznamenala v sobotu novou entitu, která generovala 57,4% celkového hashrate Grin, dokud 2miners měli pod kontrolou pouze 19% hashrate a další těžař sparkpool.com pouze 18,9%.
Grin Network Is Under the 51% Attack!
Payouts are stopped. Please mine at your own risk only because the new blocks could be rejected.@grincouncil @grin_hub @Hotbit_news @Poloniex @kucoincom @gateio_info @CoinBene pic.twitter.com/6seDSRe8Qw
— 2Miners (@pool2miners) November 8, 2020
Společnost 2Miners vedle toho oznámila, že zastavila všechny procesy a upozornila uživatele, že transakce aktuálně dělají na vlastní riziko, protože nově vytěžené mohou být odhlasovány útočící skupinou.
Data z GrinScan ukázaly, že útočník dokázal reorganizovat nejméně jeden forknutý blok ze dne 7. listopadu 23:17 UTC času. Podařilo se mu to právě díky tomu, že měl pod kontrolou více než 50% celkového hashrate, což je situace, při které získává daný subjekt významnou kontrolu nad sítí a proto se označuje tento stav než 51% útok (ten teoreticky hrozí i u Bitcoinu) .
Když získá nějaká entita více než 50% podíl na hashrate celé sítě, představuje to bezpečnostní riziko, protože může reorganizovat bloky. V případě kryptoměny Grin však byl tento jev patrný i při těžbě společností sparkpool. Ten měl svého času podíl až na 60% hashrate, ale důvěrou v kryptoměnu Grin to tehdy neotřáslo, protože tato firma nepřerušila těžbu a ani žádným způsobem negativně nezasáhla do produkce bloků.
Na druhou stranu je každý 51% útok velkým rizikem, při kterém hrozí, že se transakce neudála tak jak se měla. Zároveň se tím radikálně snižuje důvěra v danou kryptoměnu a zároveň nelze hovořit o žádné decentralizaci, protože jeden subjekt má pod kontrolou více než 50% celé sítě.
Je třeba poznamenat, že v případě Bitcoinu by bylo pro jakéhokoliv těžaře provedení 51% útoku extrémně nákladně a bez potenciálu ziskovosti a proto se nepředpokládá, že by se takový útok někdy podařilo zrealizovat. U menších kryptoměn je však takové riziko mnohem nižší, protože stačí vygenerovat mnohem menší hashrate, aby se dala ovládnout celá síť. I proto se v případě bitcoinu opakujeme, když tvrdíme, že čím je celkový hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější.
zdroj: cointelegraph.com