Ve světě kryptoměn není o překvapení nouze. Do popředí se nám skoro každý den dostávají nové kryptoměny jako třeba Shiba Inu (SHIB). V zákulisních kuloárech se však už delší dobu hovořilo o novém adeptovi, který by mohl dosáhnout velkolepého „„antré”. Že se ale krátce po svém spuštění 10. května objeví coin Internet Computer (ICP) na 4. místě žebříčku kryptoměn na Coinmarketcapu, to asi přece jen čekal málokdo.
Za projektem stojí společnost Dfinity, která tak velmi rychle přišla k ocenění v hodnotě $45 miliard díky obrovskému zájmu na obchodních trzích. Tento zájem dokonce převýšil i dění kolem Dogecoinu (DOGE), který se těšil přízni retailu v poslední době. V tuto chvíli je ICP coin na 9. místě, hned za Polkadotem, což není vůbec špatný výsledek, když vezmeme v úvahu, že se jedná o projekt, kterému jsou sotva tři dny.
Dfinity vyzyvatelem Amazonu a Facebooku
Na druhou stranu, velký zájem o kryptoměnu je celkem logickým vyústěním, pokud se podíváme na velkolepé cíle vývojářů. Dfinity usiluje o své vlastní blockchainové řešení, jehož cílem je soupeřit s těmi, kteří využívají služeb Amazonu a Facebooku při vytváření jejich online obsahu, který vyžaduje použití serverů nebo AWS (Amazon Web Services). Velkou výhodou coinu Internet Computeru od Dfinity tak má být snížení nákladů a vyhnutí se zcela velkým technickým gigantům.
Internet Computeru se začalo říkat ETH 2.0, kvůli jeho podobnosti s nejznámějším altcoinem. Vývojáři se ale snaží tento pohled na jejich projekt změnit, protože se vydávají svojí vlastní cestou. Obvykle je taková volba pro zbrusu nové kryptoměny velmi složitá a těžko si získávají pozornost. To však není případ ICP, který i přes překypující trh na poli kryptoměnového odvětví převálcoval většinu konkurence v rekordním čase.
Internet Computer is now adding subnet blockchains.
Watch the proposals going through the NNS.
Block rate has reached 8 blocks/shttps://t.co/zfnSopqWon
— dom.icp ∞ (@dominic_w) May 11, 2021
Charakteristika coinu Internet Computer
Jak uvádí vývojáři o projektu na svém webu: „Poslední původní Layer 1 blockchainový projekt zahajuje revoluční veřejnou síť, která poskytuje neomezené prostředí pro smart kontrakty, které běží webovou rychlostí, obsluhují web, škálují a snižují výpočetní náklady milionkrát nebo ještě více. Vytvářejte vše od DeFi až po tokenizované služby sociálních médií pro masové trhy, které běží on-chain, nebo rozšiřujte dapps na Ethereu. Pronásledujte jedinečnost blockchainu.”
Web Messari.IO vydal v den spuštění ICP podrobný report, představující veškeré aspekty průkopnického projektu. Dfinity svůj vstup na trh neuspěchala a na svém projektu v relativní tichosti pracovala už od roku 2016. Ve 3 hlavních privátních kolech vybrala postupně v roce 2017 $16 milionů v ETH a BTC a následně v roce 2018 $20,54 milionů a $97 milionů. Zpráva od zmíněného webu uvádí celkové vybrané prostředky ve výši $160 milionů, některá média uvádí dokonce $190 milionů. Dfinity tak k dnešnímu dni vybrala nejvíce kapitálu hned po Polkadotu.
To samo o sobě předznamenávalo vysoký zájem o ICP, který se vyhnul pozornosti spojené s tradičními ICO projekty. V květnu 2018 se uskutečnil airdrop pro prvotní podporovatele v hodnotě $35 milionů, v přepočtu na dnešní ceny částka činí ohromujících $1,89 miliardy.
K veřejnému spuštění však došlo až toto pondělí 10. května, což způsobilo raketový růst ceny. Kryptoměna tak překonala Polkadot, Litecoin, Chainlink, Bitcoin Cash, USD Coin, Ethereum Classic nebo dokonce v minulých dnech vyhypovaný Shiba Inu, přestože všechny tyto kryptoměny se na vrcholu žebříčku pohybovaly mnohem déle.
Kdo je zakladatelem Internet Computeru?
Hlavní postavou stojící za celým projektem je Dominic Williams, který je zakladatelem a hlavním vědeckým pracovníkem DFINITY.
Podle portálu Coinmarketcap ho můžeme nazvat „krypto teoretikem, který je zodpovědný za vynalezení Threshold Relay, pravděpodobnostního konsensu slotů a dalších nových kryptografických technik. Působí také jako řadový podnikatel, je členem technologických komumit Bitcoinu a Etherea. Dříve působil jako prezident a technický ředitel společnosti String Labs, inkubátoru pro kryptoměnové projekty podporované venture kapitálem. Dále působil jako prvotní průkopník DeFi v Mirror Labs, zakladatel a CEO Fight My Monster, MMO hry pro děti, která se rozrostla o miliony uživatelů. Založil také několik startupů jako System7, Airdocs a Smartdrivez. Promoval na King’s College London jako první v ročníku z výpočetní techniky.“
Co je Nadace DFINITY?
DFINITY Foundation pomohla Internet Computeru na svět, když ho vzala pod svá křídla jako svůj inkubátorský projekt. Nadace působí jako nezisková vědecká a výzkumná organizace se sídlem ve švýcarském Curychu. Může se pochlubit předními světovými kryptografy a odborníky na distribuované systémy a programovací jazyky, s téměř 100 000 akademickými citacemi a 200 společnými patenty.
Hlavní poslání projektu
Hlavním záměrem Dfinity je zprovoznit blockchainovou službu určenou všem uživatelům sociálních sítí, aby ji mohli naplno využívat a vyhnout se tak korporátním restrikcím, se kterými se běžně setkáváme u služeb jako AWS od Amazonu nebo u podobných řešení od Facebooku.
Na první pohled se může zdát, že Ethereum se snaží dosáhnout stejného cíle, ale snahou Dfinity je vytvořit z Internet Computeru vlastní blockchain, za účelem růstu a poskytování kryptoměny odlišným internetovým uživatelům.
Jakou má kryptoměna reálnou hodnotu?
To je samozřejmě těžké určit. V současné době je tržní hodnota Internet Computeru (ICP) kolem $46 miliard a prostřednictvím CoinMarketCapu můžeme vidět, že jeho cena se pohybuje už pod $300 za coin (stav ke 13. květnu). Ihned po uvedení na trh se však coin chvíli dostal na některých trzích dokonce nad $700, nicméně jak už to u přehypovaných projektů bývá, prodělal rychlý dump, aby se cena ustálila právě kolem současných $300. Tyto dumpy jsou způsobeny obrovskými zisky prvních podporovatelů kryptoměny, kteří si je pochopitelně postupně vybírají, čímž způsobí následný prudký pád.
Vzhledem k k masivnímu růstu tržní kapitalizace hned po uvedení na trh, který ICP zaznamenal, je velmi nepravděpodobné v blízké době očekávat, že by se tato kapitalizace opět dostala k hodnotám BNB nebo dokonce Etherea, které jsou mnohem většími a zaběhlejšími projekty s větší užitnou hodnotou. To však neznamená, že jakmile se cena ustálí, tak nemůže pokračovat ve svém růstu.
Přetrvá Internet Computer?
Internet Computer je stále v začátcích, ale už teď způsobil na trhu kryptoměn slušný poprask. Skutečnou výzvou pro blockchain společnosti Dfinity tak bude zůstat v top 10 a udržet si své místo, tržní kapitalizaci a vysokou cenu uprostřed konkurenčního odvětví kryptoměn.
Zdroj: techtimes.com