Jedním z nejčastěji skloňovaných slov v souvislosti s kryptoměnami byl v roce 2019 pojem „Libra“. Toto označení zůstalo připravované kryptoměně Facebooku a jejích partnerů, která měla původně spatřit světlo světa v úvodu roku 2020, ale rozběh ambiciózního projektu zastavili regulátoři.
Původní myšlenkou Facebooku bylo vytvořit z Libry kryptoměnu, která by byla stablecoinem vázaným na více typů aktiv. Nebyla by tedy vázána pouze na jednu konkrétní měnu, jako je například stablecoin USDT (Tether), který kopíruje hodnotu amerického dolaru, ale její hodnotu by ovlivňovaly hodnoty fiatových měn (dolary, eura, juan …), cenných kovů (zlato, stříbro ) a možná i akciového trhu (S & P500 a podobně.). Tuto myšlenku se však Facebooku zřejmě realizovat nepodaří.
Podle nejnovějších informací Financial Times, který se odvolává na tři své zdroje ze zákulisí projektu Libra, by měla být tato kryptoměna ostatně tradičním stableocinem vázaným na hodnotu amerického dolaru. Kromě toho by mohly vedle toho vzniknout i „jiné Libry“ vázané na jiné měny, například euro.
Důležitou informací však je, že Libra by mohla být oficiálně spuštěna již v úvodu roku 2021. Podařit by se to mělo za předpokladu, že v lednu získá Libra Association regulační souhlas od švýcarského úřadu pro dohled nad finančním trhem (FINMA). Mluvčí FINMY však odmítl tuto informaci Cointelegraphu potvrdit.
Jak bylo zmiňováno již výše, hlavním problémem pro spuštění kryptoměny Facebooku není technologie, ale regulační nesouhlas. Vůči tomuto projektu se ostře postavili nejen v americkém kongresu, ale například i členské státy Evropské unie. Rusko se svého času nechalo slyšet, že nedovolí s touto kryptoměnou obchodovat na jeho území. Z těchto důvodů z Libra Association, tedy organizace, která celý projekt zastřešuje, odešly například firmy PayPal či Mastercard.
zdroj: cointelegraph.com