Mezi největší kryptoměna podle tržní kapitalizace patří i kryptoměna Polkadot a její mince DOT. Jejím autorem je bývalý vysoce respektován vývojář Ethereum Gavin Wood. V tomto článku vás provedeme základními vlastnostmi tohoto mimořádně perspektivního projektu.
Co je to Polkadot?
Projekt Polkadot vznikl již v roce 2017 v rámci ICO horečky. Na jeho vývoj se vybralo 144 milionů dolarů a šlo o historicky sedmé nejúspěšnější ICO z pohledu sebraných kapitálu. Od onoho momentu však bylo v souvislosti s tímto projektem relativně ticho. Až do roku 2020, kdy se vše rozjelo takříkajíc ve velkém.
graf Polkadot
[Mcrypto id =“34705″]
Video
Pokud preferujete sledování videa před čtením delšího textu, připravili jsme pro vás o Polkadot i video, které najdete na našem YouTube:
Polkadot podrobně
Hlavními tvářemi projektu jsou dr Gavin Wood, Robert Habermeier a Peter Czaban. Gavin Wood, který je držitelem PhD v oboru počítačových věd stál iu vzniku Ethereum, u něhož napsal první funkční implementaci Ethereum. Je také autorem programovacího jazyka zdravím a vymyslel Ethereum Virtual Machine a protokol s názvem Whisper. Během dalších prací na Ethereum však začal postupně uvažovat nad riziky shardingu, kterým bude Ethereum síť v budoucnu čelit. Z toho důvodu dospěl až k nové vizi multichain frameworku, na jehož základě vznikl v listopadu 2016 Polkadot whitepaper. Tím se i jeho kapitola u Ethereum, tedy minimálně prozatím, skončila.
Polkadot je inflační kryptoměna
Kryptoměna Polkadot, respektive její mince DOT, nemají omezeně konečně množství jako například Bitcoin, litecoin či Cardano. Podobně jako Ethereum je to tedy inflační kryptoměna. Aktuálně je jí na úrovni 10% ročně, ale tento poměr se může v budoucnu změnit na základě hlasování držitelů DOT v rámci referendiev, které budu vzpomínat později.
Řešení problému blockchain trilemma
Základním rysem Polkadot je řešení, při kterém mohou díky tomuto ekosystému separátně, ale na jednom společném základě, fungovat další blockchainy, přičemž každý z nich bude řešit jeden konkrétní problém, pro který bude optimalizován.
Polkadot je tedy vlastně meta protokol celého ekosystému, který má spojovat několik blockchainov s různými funkcemi do jednoho komplexního řešení. Důležité však je vědět, že Polkadot je jakoby kapitánem tohoto týmu, kterému jsou všechny ostatní blockchainy podřízené a tudíž musí se řídit jeho pravidly.
Poznámka: Zajímavé na protokolu Polkadot je jeho schopnost absorbovat důležité změny, aniž muselo dojít k takzvanému hardoforku, u kterého se sítě rozdělují do více blockchainov a tudíž dochází ke štěpení komunity. U tohoto projektu to nehrozí.
Substrate framework
Důležitým prvkem ekosystému Polkadot je Substate framework, který umožňuje snadné budování dalších blockchainov, které se k Polkadot připojí v budoucnosti. Tímto blockchianom, které mají jasné případy využití, mluvíme parachainy.
Základy Substrate frameworku jsou postaveny na znalostech firmy Parity Technologies, kterou zakládal Gavin Wood. Čerpají tedy i ze zkušenosti z budování Ethereum a různých podnikových blockchainov. Substrate využívá takzvaný stavový supervýkonný stroj s názvem WebAssembly, který byl vyvíjen významnými firmami jako jsou Google, Apple, Mozilla či Microsoft. Výhodou je, že díky tomu má kolem sebe vybudovaný silný support a zaběhnuté standardy. Samotné prostředí Polkadot je kódované v jazycích Rust, C++ a Goland, což znamená, že je přístupné široké škále vývojáře.
Relay Chain a parachainy
Srdcem Polkadot ekosystému je takzvaný Relay Chain. Jde o základní stavební kámen. Můžeme mu říkat i meta protokol. Jednoduše odvíjí se od něj všechno ostatní. Relay Chain umožňuje rychlé transakce v reálném čase v rámci celé sítě mezi dalšími již na konkrétní účely přizpůsobenými blockchainami, kterým se jako jsem to již zmiňoval říká parachainy. A vedle toho zajišťuje celou síť.
Relay Chain má však já další úkoly. Mezi těmito parachainami totiž umožňuje transakce jakýchkoliv typů dat – nejde tedy jen o tokeny, může jít io účetní údaje nebo informace z reálného světa, které se budou specializovat na oracle problémy (čili například může jít o ceny akcií, výsledky sportovních zápasů, informace o počasí, ceny nemovitosti a podobně a mimochodem parachainom Polkadot může být v budoucnu například i známá kryptoměna Chainlink).
Na Polkadot tedy vzniknou různé parachainy zabývající se různými problémy od řešení, která se týkají smart kontraktů, přes defi, tedy projekty decentralizovaného financování, až po NFT tokeny. Zajímavostí však je, že samotný Polkadot smart kontrakty neví. Čili aby Polkadot „věděl“ smart kontrakty, musí existovat parachain, který tuto funkcionalitu přinese.
Kromě parachainov se k Relay Chai mohou připíjet i takzvané parathreads. Ty se odlišují od parachainov v tom, že jsou ekonomicky výhodnější pro projekty a řešení, která nevyžadují, aby byly stále připojeny k síti, tedy Relay Chai. Stačí jim tedy připíjet se na nějaký krátký časový úsek v jehož rámci mohou načerpat skrz daný ekosystém data, která potřebují a pak se odpojit.
Nominated Proof of Stake
Pokud jde o decentralizaci, tak ta je zajištěna skrz takzvaný staking prostřednictvím validátorů a nominátorov. Polkadot je tedy Nominated proof of stake kryptoměna. Zjednodušeně řečeno uživatelé, kteří jsou nominátormi a drží tokeny DOT je mohou nominovat aktivním validátorem, čímž přispívají k bezpečnosti sítě výměnou za to, že jako odměnu dostanou další DOT tokeny v podobě úroku několika procent ročně.
Držitelé DOT tokenů mají zároveň právo účastnit se hlasování o budoucnosti ekosystému v rámci takzvaných „referendiev“. Může jít o rozhodnutí týkající se důležitých aktualizaci systému či programu o připojování nových parachainov k Relay chai.
Princip fungování parachainov
Je však důležité vědět, že parachainy mají vlastní vedení a tedy jejich autoři rozhodují o chodu jejich projektů sami. Nuž a aby se parachain vůbec mohl připojit k Relay chai Polkadot, musí vyhrát takzvanou aukci. To se mu podaří, když bude disponovat v dané aukci největším množstvím tokenů DOT ze všech zájemců o připojení. Tyto DOT tokeny si tedy musí buď koupit, což může mít pozitivní vliv na cenu DOT, nebo si je půjčí od DOT komunity, tedy uživatelů, kteří budou vidět v daném projektu velkou perspektivu. Výměnou za to jejich následně může odměnit nově vzniklými token daného parachainu.
Je však důležité upozornit, že DOT, které poskytnou ze strany uživatelů na takovýto účel, se zamykají na celou dobu, po kterou bude parachain připojen k Relay chai. A to je 6 měsíců až dva roky (parachainy žádají o sloty. Jeden slot má dobu 6 měsíců. Získat mohou maximálně čtyři sloty, což je 24 měsíců). Poskytnutí svých DOT konkrétnímu parachainu, aby se mohl připojit k síti Polakdot, je tedy možné vnímat jako projevení silné důvěry v daný projekt.
A co se stane po uplnutí dané doby? DOT se odemknou a vrátí se původním držitelem. Parachain se zároveň bude muset opět ucházet o své místo v síti. Bude tedy muset opět získat dostatek DOT, aby vyhrál aukci. Pokud se mu to nepodaří hned v té první, dočasně bude moci fungovat na dříve zmiňovaném dočasném řešení skrz parathreads.
Poznámka: Když se nad tím zamyslíte, jde o zajímavý prvek vytvářející tlak na růst hodnoty kryptoměna DOT a zároveň jde o prostředek, který dokáže vyřazovat ze hry nepotřebné blockchainy.
Je důležité poznamenat, že parachainy budou k Relay Chai připojovat postupně v rámci takzvaných slotů. To znamená, že proces připojování bude postupný av rámci každé aukce lze očekávat konkurenční hru o přízeň DOT komunity. V budoucnu má na Polkadot existovat přibližně 100 parachainov, což znamená, že by měly být k srdci projektu v podobě Realy Chai připojené blockchainy pro širokou škálu konkrétních řešení.
Současný stav
V současnosti jsme ve fázi, kdy na Polkadot nejsou připojeny žádné parachainy. Například projekty Plasma Network a Acala však již běží na test s názvem Rococo V1. Dá se očekávat, že v průběhu roku 2021 přijde k připojení prvních parachainov i na hlavní síti.
Budování mostů
Důležitou součástí Polkadot je i schopnost jeho propojení s jinými blockchainami mimo jeho ekosystém a to za pomoci projektů, které se zaměřují na budování takzvaných mostů (bridges). Zjednodušené řečeno Polkadot by měl v budoucnu umět komunikovat is Ethereum, Bitcoin a jinými blockchainami, které budou pro tento účel perspektivní.
Konkrétním příkladem je projekt Moonbeam, který se má stát budoucím parachainom a jeho hlavní náplní je zajistit propojení systému s Ethereum. Podobné řešení připraví i Darwinia Network, ChainX a pravděpodobně i mnohé další.
Co je to kryptoměna Kusama (KSM)?
V článku o Polkadot by neměla chybět ani informace o projektu s názvem Kusama. Jde o kryptomenu, respektive ekosystém, který se jeví být jako funkční a možná trochu divočejší testnet Polkadot. Zatímco na Polkadot se totiž dbá na absolutní bezchybovosť, u Kusama, která mu téměř totožný kód, se využívá spíše přístup pokus – omyl. Existence Kusama má však své nesporné výhody. Je totiž nejen výborným prostředím pro testování před následnou implementací do Polakdot, ale je také blockchainom, ke kterému se mohou podobně jako ke Polkadot připojit mnohé zajímavé projekty. Kusama může být například pro zájemce o pozici parachain levnějším a výhodnějším řešením a zatímco v současnosti se zmiňuje v souvislosti s ní slovo testnet, v budoucnu to tak vůbec být nemusí.
Shrnutí Polkadot
Abych to tedy tradičně shrnul, mezi smart Chain má Polkadot perspektivu stát se jedním z nejdůležitějších hráčů. Polemizovat o tom, zda může soupeřit v marketcape is Ethereum bychom velmi nechtěli, ale svou konci roku výhodu může získat během období, kdy se bude dokončovat nová generace Ethereum. Slibované mosty mezi blockchainami, zajímavý nápad s parachainami zabývajícími se různými případy využití a možnost stakingu je silná kombinace, která bude hrát této kryptomene v následujících letech do karet. Pokud se nestane nic nepředvídatelné, Polkadot by tu s námi měl být iv budoucnosti.
Kde koupit kryptomenu Polkadot (DOT)?
Náš portál vám doporučuje ke koupi Polkadot (DOT) největší kryptoburzu Binance a to takovým způsobem, že po registraci provedete na tuto burzu z vašeho bankovního účtu SEPA převod a následně si na ní koupíte DOT tokeny.
O burze Binance jsme pro vás připravili velkou recenzi, čili klidně si ji klidně přečtěte, pokud váháte, zda jde o opravdu nejlepší vstupní bránu do světa kryptomien.
Pokud se pro Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, abyste použili tento registrační link. Pokud ho využijete, získáte automaticky 20% slevu na poplatky za obchodování na této platformě. To je sleva, kterou vám většina jiných médií neposkytne.
DOT si pošlete na vlastní peněženku
Dalším důležitým krokem by měl být výběr těchto DOT mincí z burzy na vaši vlastní peněženku, ke které mate privátní klíče, tedy seed. Pouze v takovém případě totiž budete mít tuto kryptomenu opravdu pod kontrolou a nebudete muset věřit třetí straně. Nejvyšší míru zabezpečení vám přinese hardwarová peněženka.
Obvykle doporučujeme kombinaci modelu Trezor Model T a jeho Shamir backup, no Trezor bohužel zatím nepodporuje Polkadot. Podporuje ho však hardwarová peněženka Ledger, která je taktéž dobrou volbou. Pokud tedy chcete řešit bezpečnost Polkadot na vyšší úrovni, což rozhodně doporučujeme, budeme rádi, pokud při případné objednávce hardwarové peněženky Ledger použijete tento náš link.