Cena kryptoměny Solana (SOL) během předešlých hodin negativně reagovala na zprávy týkající se pozastavení produkce bloků na její síti. Podle dat beta verze Solana exploreru Solanascan.io nefungovaly transakce přes 17 hodin.
Jak informoval portál decrypt, cena mincí Solana klesla po medializaci technických problémů o zhruba 13 procent na cenu kolem 145 USD. Šlo o nejnižší cenu od 6 září. Od onoho momentu přesto, že síť stále nefunguje, posílila na zhruba 155 USD. Sentiment zřejmě podpořily zprávy, podle kterých bylo vyřešení problému blízko už ve včerejších večerních hodinách. Jak se však ukázalo, nové bloky začaly nabíhat až dnes kolem sedmé ráno (SEČ).
Mezi prvními, kteří upozornili na problémy Solany, byl i Čech Larry Čermák pracující pro TheBlockcrypto.com.
The last block on Solana was produced almost 40 minutes ago. Not fantastic pic.twitter.com/yLXjYdSx9L
— Larry Cermak (@lawmaster) September 14, 2021
Čermák po 7 hodinách výpadku Solana upozornil, že jde o první blockchain s kapitalizací nad 10 miliard dolarů, který je mimo provoz tak dlouho. To ještě zřejmě netušil, že opravy budou trvat i další hodiny.
A network with $10 billion of value on it has been down for 7 hours now. That's a first!
— Larry Cermak (@lawmaster) September 14, 2021
Co se stalo?
Solana blockchain v úterý dopoledne přestal produkovat nové bloky. Solana Labs a komunita validátorů sítě následně uvedli, že intenzivně pracují na tom, aby se síť dostala opět do online režimu, což se jim však v době psaní článku ještě nepodařilo.
Podle informací Solana Status zveřejněných na Twitteru došlo k problému kvůli záplavě početných transakcí botů v tempu až 400 000 TPS (transakcí za sekundu). To mělo způsobit, že síť se začala rozdělovat (forokovat) do více částí, což zaplnilo paměť některých uzlů a způsobilo jejich vypnutí. K tomu je třeba uvést, že v případě Solany se uváděl údaj schopnosti absorbovat kolem 50 000 TPS za sekundu, což je však i tak v porovnání s konkurencí extrémně vysoké číslo.
Resource exhaustion in the network is causing a denial of service, engineers are working towards a resolution. Validators are preparing for a potential restart if necessary.
— Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021
Zakladatel projektu a současný CEO Solana Labs Anatoly Yakovenko „tweetnul“, že záplava transakcí měla zřejmě spojitost s defi protokolem Raydium, který běží na Solana blockchainu.
Raydium v úterý zahájil úvodní nabídku (IDO) tokenů populární sady nástrojů pro defi a NFT s názvem Grape Protocol. IDO je zkratka pro „Initial decentralized exchange offering“, což je něco podobného jako ICO, ale v peer-to-peer decentralizovaném prostředí. Toto IDO tedy zřejmě mělo na svědomí záplavu transakcí spojenou s činností botů, což následně vedlo k pádu celého systému a pozastavení transakcí.
Aktuální stav
Z dostupných explorerů Solana blockchainu je zřejmé, že produkce bloků se obnovila až kolem sedmé hodiny ráno našeho času (dle exploreru Solanascan.io). Nejnovější informace se objevily na Twitteru Solana Status, kde ráno o šesté hodině našeho času (SEČ) byl zveřejněn tweet určen pro validátory mainnet beta sítě, kteří mají aplikovat nejnovější upgrade.
Mainnet Beta Validators: Please upgrade to https://t.co/iBrUFASCwD by following the instructions https://t.co/s6aqC6tVpy
— Solana Status (@SolanaStatus) September 15, 2021
Následně Solana Labs informovala o obnovení systému. ,,Komunita validátorů úspěšně dokončila restart mainnetu beta upgrade na 1.6.25. Dapps, blokové explorery a podpůrné systémy se obnoví v příštích několika hodinách, kdy by měla být obnovena plná funkčnost.“
The Solana validator community successfully completed a restart of Mainnet Beta after an upgrade to 1.6.25. Dapps, block explorers, and supporting systems will recover over the next several hours, at which point full functionality should be restored.
— Solana Status (@SolanaStatus) September 15, 2021
Kritici upozorňují na skutečnost, že když inženýři sítě nedokázali stabilizovat síť, komunita validátorů se rozhodla koordinovaně restartovat síť skrz zmiňovaný upgrade. To však naznačuje do určité míry výraznější centralizaci celé Solany.
Utrpí pověst projektu?
Pro Solanu se jedná o tvrdou ránu, protože tento blockchain měl dosud pověst bezchybovosti v kombinaci s expresně rychlými a levnými transakcemi. I díky tomu si budoval renomé tzv. „Ethereum killer“, čemuž nahrává i fakt, že počet uzamčených prostředků defi Solana stoupal v posledním období expresně rychlým tempem.
Zatímco 1. srpna šlo „jen“ o 1,2 miliardy dolarů, v době psaní tohoto článku představuje TVL (total value locked) na Solaně již 11,4 miliardy USD. Od druhého Binance Smart Chainu, který je v defi zatím pro Ethereum největší konkurencí, dělí Solanu už jen necelých 6 miliard USD.
zdroje: decrypt.co, decrypt.co , cointelegraph.com