Mnozí současní kryptoměnoví investoři věří, že včas „naskočili do vlaku“ a investovali do těchto aktiv v období, kdy mohou dosáhnout ještě velmi výrazného znásobení. Podle spoluzakladatele Baseline Protocol jsme opravdu stále jen na začátku a na výraznější adopci si budeme muset počkat ještě dlouhá léta.
John Wolpert, který je developerem ConsenSys, členem Hyperledger či zakladatelem Baseline Protocol tvrdí, že od toho, aby kryptoměny dosáhly masové adopce, nejsme vzdáleni roky, ale desetiletí. ,,Můj osobní názor je, že tyto věci mají tendenci adoptovat se i ve 20-letých cyklech,“ překvapil odhadovanou délkou období, kdy se kryptoměny mohou stát mezi lidmi běžně používaným produktem.
,,Lidé kteří dnes stojí v čele firem, musí nejprve jít do důchodu. Totéž jsme viděli i s mobilními telefony,“ uvedl. Adopci kryptoměn následně přirovnal k adopci internetu, což si také vyžadovalo svůj čas. Jeho první koncept vznikl již v roce 1969, ale první analogové služby začaly být dostupnější pro běžné lidi až kolem roku 1990.
Wolpert následně konstatoval, že pokud by měl zařadit aktuální fázi adopce kryptoměn ke konkrétnímu příkladu z historie, byli bychom nyní v období před vznikem společnosti CompuServe, prvním online providerem, který byl založen v roce 1969 a významnou roli sehrál při osvojování internetu mezi lety 1980 a 1990.
Za zmínku stojí i statistika hovořící o tempu adopce kryptoměn ve srovnání s tempem adopce internetu. Od vzniku služeb nabízejících internet pro domácnosti trvalo internetu 8 let, než získal prvních 500 milionů uživatelů. Deutsche Bank, která učinila ohledně adopce kryptoměn důkladnou analýzu, uvedla, že kryptoměny si za stejný čas, tedy od vzniku Bitcoinu v roce 2008, osvojilo kolem 50 milionů lidí. Německá banka proto očekává, že adopce kryptoměn bude pokračovat tempem zhruba 10-procent adopce internetu a její odhad je, že do roku 2030 si je osvojí okolo 200 milionů lidí.
zdroj: cointelegraph.com