Vítězové
Trezor a Ledger
Cointelegraph jmenoval do kategorie vítězů tři entity – výrobce hardwarových peněženek Trezor a Ledger, white hackerů a společnost Tether.
Výrobci hardwarových peněženek, česká firma SatoshiLabs stojící za peněženkou Trezor a francouzský Ledger, zažili z pohledu poptávky po jejich zařízeních výjimečný rok.
Investoři během kolapsů platforem Celsius či FTX totiž konečně pochopili, že kryptoměny se nemají držet na burzách, ale v bezpečí s vlastním seedem a právě HW peněženkou. Podtrhly to nejen poptávky po nových „Trezorech“ či „Ledgerech“, ale také masivní odlivy Bitcoinů a Etherů z burz a to především v závěru roku.
TIP: Naše redakce doporučuje hardwarové peněženky Trezor. Náš návod a recenzi špičkového modelu Trezor Model T naleznete zde.
White hackeři
Podle dat DefiLlama utrpěly DeFi protokoly v uplynulém roce krádeže/hacky v hodnotě téměř 6 miliard dolarů, ale tato částka by byla ještě větší nebýt tzv. white hackerů, tedy těch, kteří odhalují bezpečnostní chyby v protokolech, ale nezneužívají je ve vlastní prospěch.
Podle odhadů bezpečnostní IT společnosti Immunefi zabránili white hackeři v roce 2022 pomocí odhalení kritických chyb v DeFi protokolech krádežím kryptoměn až za 20 miliard USD.
Tether
Třetím vítězem je Tether, společnost stojící za stablecoinem USDT. Firma, která je léta terčem pochybností ohledně toho, zda opravdu disponuje dostatečnými rezervami na krytí tohoto stablecoinu, podle portálu Cointelegraph zvládla rok 2022 navzdory jeho obrovským turbulencím na výbornou.
Stablecoin USDT totiž ani v nejkritičtějších momentech, například po kolapsu FTX, neztratil svoji pevnou vazbu na americký dolar. Kromě toho Tether začal dělat pravidelně audity přes společnost BDO Italia a také výrazně změnil portfolio aktiv, kterými kryje USDT, protože v současnosti je již prakticky celá likvidita (prý) zajištěna přes hotovostní rezervy a státní dluhopisy, zatímco v předchozích letech to byly ve významné míře méně bezpečné cenné papíry.
Poražení
Na seznam poražených zařadil Cointelegraph společnosti respektive kryptoměny, které měly největší podíl na propadu celého kryptotrhu.
Terra (LUNA) a UST
První je kryptoměna Terra (LUNA) a s ní spojený algoritmický stablecoin UST. Obě tyto kryptoměny nakonec zkolabovali a ztratili prakticky celou svou hodnotu, což nakonec vedlo k velkému propadu kryptotrhu a k bankrotu několika velkých kryptofirem, které měly vůči Terra a UST významné expozice.
Zařadit sem můžeme mimo jiné i Celsius či Three Arrows Capital, jejichž bankroty vedly k obrovským ztrátám dalších retailových investorů, kteří přímo s Terra či UST neměli nic společného (Celsius měl v době bankrotu 600 tisíc zákazníků).
FTX a Almeda Research
Druhými největšími poraženými roku 2022 jsou FTX a Almeda Research. Sesterské firmy, jejichž bankrot vedl k poškození více než 1 milionu retailových investorů.
https://www.kryptonovinky.sk/selhání-podnikovych-kontrol-vyhlasil-novy-generalny-riaditel-ftx/
Jak se postupně ukazuje, celý byznys model těchto firem, které vedl ještě nedávno „celebritní“ Sam Bankman-Fried objevující se na titulních stranách známých magazínů a setkávající se s poradcem Joea Bidena přímo v Bílém domě, byl postaven na podvodném jednání, za které hrozí hlavnímu protagonistovi trest odnětí svobody až na 115 let.
Kryptoinvestoři
Inu a třetím největším poraženým je samotý kryptoinvestor. Kolapsy Terra, UST, Celsius, Three Arrows Capital, BlockFi, FTX, Almeda Research a dalších firem znamenaly, že mnozí lidé přišli o prakticky všechno, co na těchto platformách měli.
K nim je ale třeba připočítat i nespočet investorů, kteří nakupovali kryptoměny na mnohem vyšších částkách, než jsou dnes, přičemž obzvláště v případě rizikových altcoinů je velmi sporné, zda se jejich ceny ještě někdy k těmto úrovním vrátí.
Závěr
Přes rok, který byl poznamenán mnoha negativními fundamenty, se však na něj možná bude zpětně vzpomínat i v dobrém. Velmi pravděpodobně to totiž byl rok, který přispěl k oddělení zrna od plev, k pochopení jak se má s kryptoměnami správně zacházet a k vyčištění trhu od spekulantů, kteří ve skutečnosti tomu, co Bitcoin a spol. přinášejí nerozumí, ale trhu se účastní resp. účastnili spíše z „gamblerských“ důvodů.