Binance přiznala problémy se stablecoinem BUSD
Největší kryptoměnová burza Binance přiznala nedostatky v jejím systému, které vedly k tomu, že její stablecoin na Binance Smart Chain – BUSD – jeden ze stablecoinů společnosti, který by měl být kryt v poměru 1:1 k americkému dolaru, byl „podkolateralizovaný“.
„Proces udržování fixace zahrnuje mnoho týmů a nebyl vždy bezvadný. To mohlo mít za následek v minulosti provozní zpoždění,“ řekl pro Bloomberg mluvčí burzy Binance vysvětlující, proč BUSD na Binance Smart Chain v některých případech v minulosti nebyl úplně roven hodnotě amerického dolaru.
Binance-peg BUSD, a Binance issued peg of the Paxos BUSD stablecoin, was previously partially unbacked for periods of time, which Binance attributed to “operational delays” – Bloomberg pic.twitter.com/GoqqtVdnTZ
— Dylan LeClair 🟠 (@DylanLeClair_) January 10, 2023
„Nedávno se proces výrazně zlepšil s vylepšenými kontrolami nesrovnalostí, aby se zajistilo, že je vždy 1:1,“ dodal.
Jak bylo již naznačeno výše, problémy by měly souviset jen s BUSD na blockchainu Binance Smart Chain a ne se stejnojmenným stablecoinem BUSD (vlastně jde o totéž, jen na jiných blockchainech), který je na Ethereum.
BUSD na Ethereum by měl být plně zajištěn americkými dolary, na což dohlíží regulovaná společnost Paxos a její finanční oddělení v New Yorku. BUSD na Binance Smart Chain však takto „pod kontrolou“ nefunguje.
Známí akcionáři FTX a kancelář u Bílého domu
Z dokumentů, které byly předloženy u konkurzního soudu v Delaware v souvislosti s bankrotem kryptoměnové burzy FTX vyplývá, že mezi akcionáře firmy patřily i mnohé známé osobnosti a firmy.
Portál DeCrypt zmínil, že jsou mezi nimi například hvězda amerického fotbalu Tom Brady, modelka Gisele Bündchen (oba fungovaly také jako promo tváře burzy) či firmy BlackRock, Coinbase, Lightspeed Venture Partners, Pantera Ventures či Tezos Foundation.
Tom Brady owns more than a million shares in now-bankrupt FTX Trading, court documents show. Supermodel Gisele Bündchen owns about half that.
Both are sharing the pain of FTX Group’s sudden implosion: https://t.co/fXQsHWZaVC pic.twitter.com/Pp0x8DGXTH
— Bloomberg Crypto (@crypto) January 11, 2023
Přestože uveden byl i počet akcií, které připadají těmto osobám nebo firmám, jejich tržní hodnota je aktuálně pro bankrot firmy těžko odhadnutelná.
Novou zajímavostí v souvislosti s FTX je i to, že burza měla kancelář ve Washingtonu DC rovnou přes ulici od Bílého domu a ministerstva financí. Žádná krypto společnost neměla a ani nemá kancelář blíže k White House, než právě FTX.
Zajímavé je to obzvláště při zohlednění předchozích informací, podle nichž bývalý CEO FTX Sam Bankman-Fried měl minimálně třikrát navštívit Bílý dům a poradce Joea Bidena jen v průběhu minulého roku.
Grayscale Bitcoin Trust s menší slevou
Sleva na vlajkový investiční produkt společnosti Gryscale – Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) – klesla o 11 % na zhruba 38 %, přičemž jedno GBTC se obchoduje za zhruba 9,60 USD, což je nejmenší sleva u tohoto aktiva od NAV hodnoty podkladového bitcoinu.
$GBTC #GBTC Discount has gone from -48.3% to -38.5% in the past 2 weeks.
There's genuine BTC buying here, something to watch. pic.twitter.com/QnL9En5zpp
— Jookies (@JookiesHQ) January 10, 2023
Není zcela jednoznačné, proč aktuálně došlo k poklesu slevy vůči NAV hodnotě, neboť v souvislosti s matkou Grayscale firmou Digital currency Group se v posledních týdnech objevují spíše negativní zprávy.
Jednou z možností mohou být spekulace, že společnost Valkyrie se stane novým manažerem fondu GBTC, což by teoreticky mohlo vést k tomu, že by navrhla změnu vedení. Valkyrie o to oficiálně projevila zájem, ale je sporné, zda by bylo vůbec možné něco takového realizovat.
Mezi dalšími fámami jsou například zprávy o možném odstoupení CEO Digital Currency Group Barryho Silberta či úpravě obchodních podmínek u GBTC.
GBTC se kdysi obchodoval v prémiové ceně vůči NAV ceně bitcoinu, ale aktuálně je již v dlouhodobé slevě. Důvodem může být ten, že po příchodu konkurenčních Bitcoin ETF v zahraničí a jiných bitcoinových fondů v USA klesl u investorů o GBTC zájem. GBTC je spravován za poměrně vysoké poplatky a má časovou fixaci na rozdíl od spotového ETF například v Kanadě.
Coinbase opět ve velkém propouští
Největší americká kryptoburza Coinbase přistoupila ke druhé vlně propouštění, v jehož rámci uvolní z pracovního poměru přibližně 20 % svého personálu.
Tuto informaci potvrdil 10. ledna zakladatel a CEO Coinbase Brian Armstrong, který uvedl, že propustí 950 lidí, což sníží provozní náklady firmy, která trpí pro probíhající medvědí trh, o přibližně 25 %.
Coinbase is cutting 20% of its workforce following an 18% staff reduction in June.
CEO Brian Armstrong didn't hide his true feelings about FTX, and its effect on the crypto industry. pic.twitter.com/ruOA1pq1nZ
— Morning Brew ☕️ (@MorningBrew) January 10, 2023
Armstrong zdůraznil, že Coinbase je „dobře kapitalizovaná“ a kryptoměny „nikam nejdou“, ale firma musí pokračovat v propouštění, aby si udržela „přiměřenou provozní efektivitu“.
„Potrvá však čas, než se tyto změny zrealizují, a musíme se ujistit, že máme přiměřenou provozní efektivitu, abychom zvládli poklesy na trhu s kryptoměnami a využili příležitostí, které se mohou objevit.“
Voyager obdržel od soudu souhlas k prodeji Binance.US
Zbankrotovaná kryptoměnová společnost Voyager Digital obdržela první soudní souhlas k prodeji svých aktiv americké burze Binance.US za částku 1,02 miliardy dolarů.
Soudce Michael Wiles z bankrotového soudu USA pro jižní okres New York včera 10. ledna povolil Voyager uzavřít smlouvu o prodeji aktiv a požádat o schválení věřitele. Prodej se však nestane konečným až do příštího soudního líčení.
Tato zpráva definitivně nepotvrzuje, že Binance.US koupí Voyager, ačkoli vše k tomu směřuje.
Nezávislá odnož burzy Binance v USA je totiž vyšetřována CFIUS (Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech), který kontroluje zahraniční investice nebo akvizice amerických společností z hlediska národní bezpečnosti.
Kromě toho chce více detailů o způsobu, jakým Binance.US koupí Voyager, znát i Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC).
Tato dvě šetření tak mohou akvizici ještě zmařit, pokud se prokáží oprávněně pochybnosti.
Velká Británie, stablecoin a cesta k CBDC
Velká Británie navzdory současným turbulencím na kryptotrhu nedává od kryptoměn zrak pryč.
,,Je to sektor, kterému jsem věnoval nejvíc času,” uvedl v úterý britský člen parlamentu Andrew Griffith na setkání Výboru pro finance parlamentu Spojeného království.
Griffith však nevystupuje jako zastánce bitcoinu či decentralizovaných kryptoměn. Příležitost pro UK vidí spíše v adopci regulovaných stablecoinů, což povede později k zavedení CBDC britské libry.
Poslanec naznačil, že nejprve by měl být vytvořen stablecoin, který bude jakousi „velkoobchodní zúčtovací mincí“ a následně vytvoří cestu k CBDC. Tento plán by chtěla UK realizovat v rámci Zákona o finančních službách a trzích (FSM).
Griffith nekomentoval, co se stane s komerčními stablecoiny v době, kdy by přišlo na scénu CBDC pod kontrolou Bank of England.
Zdroj:decrypt.co,decrypt.co,cointelegraph.com,cointelegraph.com