Sam Bankman-Fried může strávit zbytek života ve vězení, Tether dělá krok, který by mohl zlepšit jeho image a FTX používala k vedení účetnictví „pěkný nástroj“, který však není vhodný pro multimiliardovou firmu. Je zde dnešní díl Kryptonovinek.
Ceny krypotoměn
- Bitcoin za posledních 24 hodin posílil o 3,5 % na 17 800 dolarů. Za poslední týden je v plusu 4 %
- Etheruem za poslední den posílilo o 3,8 % na 1320 dolarů. Za týden je v plusu 4 %
- Z burz za poslední den odešly bitcoiny v hodnotě 641 milionů dolarů a Ethery v hodnotě 313 milionů dolarů. Došlo také k významnému odlivu USDT v hodnotě 1,1 miliardy dolarů.
📊 Daily On-Chain Exchange Flow#Bitcoin $BTC
➡️ $795.6M in
⬅️ $1.4B out
📉 Net flow: -$641.2M#Ethereum $ETH
➡️ $578.0M in
⬅️ $891.8M out
📉 Net flow: -$313.8M#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $4.1B in
⬅️ $5.2B out
📉 Net flow: -$1.1Bhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) December 14, 2022
Binance FUD – má největší burza problémy?
Kryptoměnovou komunitou po bankrotu burzy FTX otřásla další vlna paniky, kterou způsobily zvěsti o možné insolventnosti největší kryptoměnové burzy Binance. Co se událo, co se tvrdí a jaká jsou známá fakta jsme se pokusili shrnout v tomto článku.
Žádost SBF o kauci bahamský soud zamítl
Zakladatel zkrachovalé burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF), který byl v pondělí zadržen na Bahamách, neuspěl se žádostí o propuštění na kauci. Zamítla ji soudkyně JoyAnn Ferguson-Prattová. Právní zástupce žádal o stanovení kauce na 250 000 dolarů a argumentoval, že SBF trpí depresí a nespavostí a že nemá dosud žádný záznam v rejstříku trestů, což je prý zárukou, že neuteče.
Zároveň to vypadá tak, že minimálně do 8. února 2023 bude SBF ve vazbě na Bahamách, než se rozhodne o jeho vydání do USA. Případ byl totiž do daného data odložen.
FTX UPDATE: SBF leaves Magistrate’s court. He will be remanded to The Bahamas Department of Corrections until his matter resumes on Feb 8, 2023. pic.twitter.com/dqXsHeNXSK
— Eyewitness News Bahamas (@ewnewsbahamas) December 13, 2022
Hrozí mu až 165 let vazby?
Podle dosud medializovaných obvinění hrozí Samu Bankmanu-Friedovi vazba v celkovém součtu až 165 let. Vyplývá to ze součtu maximálních trestů za 8 různých obvinění, kterým bude čelit.
Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) mezitím obvinila SBF z porušení ustanovení zákona o cenných papírech z roku 1933 a zákona o burze cenných papírů z roku 1934. Kromě toho SBF obviní z trestných činů i jiné americké orgány.
165 rokov pre Sama 🤷 https://t.co/GQJh07hhjN
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) December 13, 2022
SBF chtěl vinu hodit na jiné
Podle uniklých dokumentů svědectví, které chtěl Sam Bankman-Fried poskytnout americkému Kongresu, plánoval bývalý zakladatel FTX hodit „všechnu špínu na ostatní“, přičemž měl v plánu uvést, že FTX byla v době bankrotu plně solventní a že byl do bankrotu přinucen. Terčem kritiky se staly i firmy, které aktuálně spravují FTX po bankrotu a také John Ray III, současný CEO FTX.
FTX používala pro účetnictví “Quickbooks”
Současný CEO FTX John Ray III svědčil v úterý před Sněmovnou reprezentantů USA, kde uvedl, že firma Almeda Research byla finančně závislá na FTX trading (mezinárodní pobočky FTX), přičemž vlastníci FTX a Almeda měli možnost fungovat v rámci všech firem kolem FTX a Almeda prakticky neomezeně. Také uvedl, že FTX používala pro účetnictví jednoduchý účetní nástroj Quickbooks, který sice označil za „pěkný“, ale ne vhodný pro vedení účetnictví multi-miliardové firmy.
John Ray III také konstatoval, že účetnictví FTX se výrazně lišilo od účetnictví Enron Corporation, firmy, jejíž bankrot byl dosud největší v USA (přes 50 miliard USD) a také u ní figuroval jako konkurzní CEO po ohlášení bankrotu. Nemyslel to však v pozitivním smyslu slova, protože účetnictví FTX bylo ještě mnohem zanedbávanější, než v případě Enronu.
Leaked photo of FTX’s accountant pic.twitter.com/wweQDsnUBb
— Dr. Parik Patel, BA, CFA, ACCA Esq. (@ParikPatelCFA) December 13, 2022
Republikán Emmer se zastal kryptoměn
Republikán Tom Emmer, který je známým zastáncem kryptoměn, upozornil americké politiky, že kolaps FTX nemá nic společného s tím, co přináší Bitcoin a kryptoměny.
,,Uznejme, že to co se stalo v případě Sama Bankmana Frieda je chyba centralizace, byznysové etiky a zločinu. Není to chyba technologie. Krypto reflektuje americké hodnoty stejně jako internet. Decentralizace je základ.”
"Understand Sam Bankman's con for what it is—a failure of centralization, business ethics, and a crime. Not a failure of technology. Crypto reflects American values the same way internet does"
"Decentralization is the point"
> Representative @RepTomEmmerhttps://t.co/98DaktRKmo
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) December 13, 2022
Tether ukončí půjčování finančních prostředků z rezerv
Společnost Tether stojící za stablecoinem USDT oznámila, že pro dobro a stabilitu kryptotrhu ukončí praxi půjčování finančních prostředků ze svých rezerv, přičemž uvedla, že jde o „kritickou misi na obnovení víry v kryptotrh“.
Tether zdůraznil, že půjčky, které poskytl, jsou nadměrně zajištěny a kryty extrémně likvidními aktivy, přičemž dodal, že tyto půjčky zruší v průběhu roku 2023.
#Tether Addresses FUD Around Secured Loans, Reveals Plans to Reduce These to Zero in 2023https://t.co/nZcPr8RiF1
— Tether (@Tether_to) December 13, 2022
Zajištěné půjčky od Tether fungují podobně jako půjčky od soukromých bank, které půjčují peníze zákazníkům pomocí zabezpečeného kolaterálu. Na rozdíl od bank, které fungují na částečných rezervách, však Tether tvrdí, že půjčky, které poskytly oni, jsou kryty na více než 100 %.
Tether tímto způsobem reagoval na článek Wall Street Journal z úvodu měsíce, který tvrdil, že půjčky Tetheru jsou rizikové a že Tether nemusí mít dost likvidních aktiv na vyplacení zpětného odkupu USDT v době „bankrunu“.
https://www.kryptonovinky.sk/kryptonovinky-13-12-velky-průzkum-jp-morgan-ci-konec-sporu-mezi-sec-a-ripple/
Ethereum přece jen komoditou?
Komunita kolem kryptoměny Ethereum (ETH) doufá, že prohlášení CFTC posune do pozadí tvrzení, že stakované mince jsou podle Howeyho testu cenné papíry.
Americká Komise pro komoditní features (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) v soudním podání ze dne 13. prosince opět označila Ethereum (ETH) za komoditu a to na rozdíl od vyjádření šéfa CFTC Rostina Behnama ze dne 30. listopadu, které naznačovaly, že Bitcoin (BTC) je jedinou kryptoměnou, která by měla být považována za komoditu. Více se dočtete zde.
https://www.kryptonovinky.sk/cftc-deklarovala-ethereum-jako-komoditu/
Zdroje:cointelegraph.com ,cointelegraph.com, cointelegraph.com