Odlivy z burz pokračují, ETH za týden v mínusu 6,5 %
- Cena Bitcoinu je 16 700 dolarů, což je o 2 % méně než před týdnem a stejná cena, jako v neděli
- Cena Ethereum klesá za poslední den o necelé procento na 1180 dolarů. Oproti týdnu dozadu je v mínusu 6,5 %
- Cena kryptoměny Binance Coin je nižší oproti týdnu dozadu o 13 % – přispěly k tomu zejména tyto zprávy
- Z burz za poslední týden odešly Bitcoiny za 1,3 miliardy dolarů a Ethery za 1,4 miliardy dolarů. Stejně tak došlo k odlivu USDT v hodnotě 1,4 miliardy dolarů
🚨 Weekly On-Chain Exchange Flow 🚨#Bitcoin $BTC
➡️ $3.7B in
⬅️ $4.9B out
📉 Net flow: -$1.3B#Ethereum $ETH
➡️ $2.4B in
⬅️ $3.8B out
📉 Net flow: -$1.4B#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $7.4B in
⬅️ $8.8B out
📉 Net flow: -$1.4Bhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) December 19, 2022
Bankám se od roku 2025 zjednoduší držba kryptoměn
Skupina guvernérů centrálních bank a vedoucích představitelů (GHOS), dozorčí orgán Basilejského výboru pro bankovní dohled, představil globální standard pro expozici vůči kryptoměnovým aktivům skrze Banku pro mezinárodní zúčtování (Bank for international Settlements – BIS).
Z dokumentu s názvem „Obezřetné zacházení s kryptoměnami“ (Prudential treatment of cryptoasset exposures) vyplývá, že banky budou mít od 1. ledna 2025 stanoven limit 2 % expozice vůči kryptoměnám, které zahrnují tokenizovaná tradiční aktiva, stablecoiny a také ničím nekryté krypto jinak řečeno i Bitcoiny či Ethery.
Tento krok BIS vysvětluje jako snahu tradičního finančního systému chránit se před možnými dopady kryptoměn na globální finance, ale krypto komunita si to spíše vysvětluje jako důkaz, že ani tradiční finanční instituce kryptoměny neignorují a ve skutečnosti chtějí být jejich součástí. K tomu však potřebují právě takovou legislativu, která jim to dovoluje.
https://twitter.com/Ronnie8609/status/1604259719862161408
Chybí bullrunu už jen zvýšená aktivita?
David Puell, autor známého onchain indikátoru Puell Multiple, tvrdí, že pro začátek nového býčího trhu potřebuje bitcoin splnění už jen jedné jediné podmínky.
Poukázal přitom na dvě důležité skutečnosti – dlouhodobí držitelé BTC ani po posledním prudkém propadu BTC neprodávají a pevně drží své bitcoiny, zatímco spekulanti z trhu prakticky vymizely a jejich vliv na cenu je tak výrazně nižší než v předchozích měsících roku 2022. Aby však měl Bitcoin šanci dostat se do býčí fáze, potřebuje splnit ještě jeden bod a tím je zvýšena aktivita na jeho síti.
,,Na řetězci jsou potřebné (pro bullrun) tři faktory: 1. Chování se dlouhodobých investorů, 2. Bolestivé ztráty krátkodobých spekulantů, 3. Celoplošná síťová aktivita,” uvedl naznačující, že první dva body jsou splněny, zatímco třetí ne.
On-chain, three factors are needed for a bull:
1. Holding behavior from long-term investors.
2. Painful losses from short-term speculators.
3. Network activity across the board.Personally seeing 1 and 2. 3 is still underwhelming.
— David Puell (@dpuellARK) December 17, 2022
Ke zvýšení aktivity podle jeho názoru mohou přispět zlepšené makro podmínky. Z tohoto pohledu je však sporné, kdy se jich dočkáme, protože centrální bankéři minulý týden naznačili, že v přísné monetární politice budou pokračovat i v roce 2023 přičemž USA a eurozónu podle všeho čeká recese.
Prokurátor vyšetřující SBF žádá informace od demokratů
Americká prokuratura, která vyšetřuje bývalého CEO FTX Sama Bankmana-Frieda (SBF) se obrátila na nejvyšší členy Demokratické strany, aby zjistila informace o finančních darech, které měly být od SBF adresovány jejím členům v průběhu nedávné kampaně před kongresovými volbami.
Podle oficiálních informací měl SBF demokratickým kandidátům věnovat minimálně 39,8 milionu dolarů, přičemž různé spekulace a fámy hovoří o ještě mnohem větší „neoficiální částce“.
17. prosince se tři prominentní demokratické skupiny, DNC, Demokratický senátorský výbor a DCCC údajně rozhodly vrátit dary od SBF v hodnotě 1 milionu dolarů. Použity mohou být jako kompenzace pro poškozené klienty FTX.
SBF už není proti vydání do USA
Sam Bankman-Fried (SBF), bývalý generální ředitel zkrachovalé FTX, už údajně není proti rozhodnutí napadnout vydání do USA a očekává se, že soud na Bahamách by mohl 19. prosince, čili už dnes, rozhodnout o jeho přesunu do Spojených států.
V USA hrozí SBF trest ve výši až 115 let vězení, jelikož bude obviněn ze spiknutí, podvodů s cennými papíry a komoditami či z praní špinavých peněz. Trest mu hrozí i za porušení zákona o financování politických kampaní.
SBF je aktuálně ve věznici Fox Hill, která má na Bahamách špatnou pověst. V minulosti měli být v ní vězni fyzicky týráni. Věznice je zároveň prý přeplněná, se špatnou výživou, zdravotnickou péčí a hygienou.
Kazachstán míří k digitálnímu tenge
Podle posledních medializovaných informací Kazašská centrální banka pokročila v testování národní digitální měny (CBDC), která je provozována na Binance Chain, a doporučila přejít do další fáze. Je možné, že do finálního provozu by se tak mohla digitální tenge dostat už koncem roku 2025.
Kazachstán patří mezi přední země v oblasti kryptoměn, přičemž podle studie Cambridge University je po USA a Číně z geografického hlediska třetím nejvýznamnějším těžařem Bitcoinu.
Kazachstán poté, co mnozí Rusové uprchli do této země, aby se vyhnuli brané povinnosti, legalizoval i mechanismus přeměny kryptoměn na hotovost, čímž Rusům de facto umožnil pomocí bitcoinu a jiných digitálních aktiv přesunout své finance z Ruska a snadno je zaměnit zpět do fiat měny .
Metaverse a průzkum Booking.com
Portál Booking provedl průzkum mezi 24 179 respondenty ve 32 zemích, ze kterého je zřejmé, že lidé si mohou při výběru destinace, do které vycestují na dovolenou, pomoci Metaversu. S možností předem ve virtuálním světě navštívit danou destinaci je v „souladu“ zejména Generace Z a Mileniálové, kteří kladně odpověděli ve 45 % resp. 43 % případech.
60 % účastníků průzkumu však uvedlo, že zkušenosti, které přináší metaverse, se nepřibližují osobním fyzickým zážitkům. Metaverse ta spíše vnímají jako příležitost pro lepší výběr a inspiraci, než jako plnohodnotný zážitek.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com