V Libanonu hořely bankomaty – důvod pro kryptoměny?
Desítky rozzuřených Libanonců minulý týden podpálili minimálně několik bankomatů v hlavním městě Bejrút,v rámci protestů proti vládou chválenému limitu pro výběry peněz z jejich bankovních účtů. Tento limit je stanoven již 3 roky.
https://twitter.com/BTC_Archive/status/1626207003503742978
Nové napětí eskalovalo poté, co libanonská libra klesla na její nové historické low. Podle posledních medializovaných dat inflace v Libanonu stoupla v lednu 2023 na meziroční 170 %.
V kontrastu s takovými zprávami se ukazuje význam kryptoměn v čele s BTC, jejichž výběr z privátních peněženek nedokáže zakázat žádná centralizovaná entita.
Pro mnohé Libanonce je to tak jeden z mála způsobů, jak mohou ochránit jejich bohatství. Remitence, neboli převody ze zahraničí, jsou totiž také korigovány a zaměňovány ve velmi nevýhodných kurzech.
Ray Dalio už nevěří bitcoinu, fandí však technologii
Je zřejmé, že legendární investor Ray Dalio rád mění názor na Bitcoin. V podcastu “We Study Billionaires” o něm hovořil tentokrát skepticky, protože se mu podle jeho názoru připisuje větší vážnost, než je jeho skutečná hodnota, která je jen zlomkem tržní kapitalizace společnosti Microsoft.
Podle Dalia má skutečnou hodnotu technologie, kterou Bitcoin a kryptoměny přinesly, ale současné digitální měny podle jeho názoru nemají vysokou cenu, protože „nic nereplikují” a nejsou efektivním “skladem bohatství”.
Ray Dalio thinks Bitcoin is not an effective store of value and it’s too small of an asset and hence he is not interested in it. However, he thinks blockchain is an excellent technology. I don’t understand how high-level investors can be this clueless. pic.twitter.com/efCYQkwbWh
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) February 20, 2023
Dalio následně řekl, že časem vzniknou skutečně hodnotná digitální aktiva, ale zdá se, že Bitcoin to podle jeho názoru, který je aktuálně odlišný než v období, kdy byl Bitcoin v posledním bullrunu, nebude.
Lekli se institucionální investoři regulací?
Institucionální investoři vybrali z kryptoměnových fondů v minulém týdnu více kapitálu, než do něj vložili.
Z čerstvého reportu Coinshares vyplývá, že zůstatky na těchto fondech klesly o 32 milionů dolarů, což je zatím nejvýraznější odliv v roce 2023. Většina těchto výběrů souvisela s Bitcoinem a Ethereum.
CoinShares, která tato data sleduje, tvrdí, že odlivy byly pravděpodobně reakcí institucionálních a akreditovaných investorů na sérii regulačních zásahů v USA především ze strany SEC.
This week in Fund Flows, by our Head of Research @jbutterfill :
Digital assets see US$32m in outflows, but rising prices push AuM to highest since August 2022.
Read the full report – https://t.co/EIXblrOBcL
Get a comprehensive view of last week’s crypto flows 🧵 (1/5) pic.twitter.com/WvJk15WAWs
— CoinShares (@CoinSharesCo) February 20, 2023
SEC přinutila burzu Kraken zrušit staking služby a zatlačila také na společnost Paxos, která přestala emitovat stablecoin BUSD. Kromě toho chce vyšetřovat, zda BUSD nebyl neregistrovaný cenný papír.
Mezitím SEC obžalovala i zakladatele kryptoměny Terra (LUNA) Do Kwona a společnost TerraForm Labs.
Mnohé stablecoiny čeká náročné období, tvrdí šéf FSB
Prezident nizozemské centrální banky a zároveň předseda Rady pro finanční stabilitu (FSB) Klaas Knot představil v dopise z 20. února guvernérům centrálních bank ze skupiny G20 seznam největších hrozeb pro finanční stabilitu“.
Na předním místě tohoto seznamu se ocitly i kryptoměny a decentralizované finance (DeFi).
Podle návrhu Knota chce FSB řešit tuto problematiku ambiciózním plánem dokončit regulační rámec pro kryptoměny ještě v letošním roce, přičemž důležitý focus padne obzvláště na stablecoiny.
,,Studie FSB dospěla k závěru, že mnohé stávající stablecoiny by nesplňovaly naše doporučení a ani mezinárodní standardy, které podrobněji doplňují pokyny od výběru BIS pro platby a tržní infrastruktury a Mezinárodní komise pro cenné papíry a burzu,” uvedl Knot.
FSB provides overview on Future Global Standards for Stablecoins Key Takeaways:
Stablecoins and other crypto assets are a growing focus for the Financial Stability Board (FSB).
FSB chair stated, numerous stablecoins now in use wouldn’t comply with the global standards es… pic.twitter.com/EG4UM1fyhN
— Web3 Daily (@web3_247) February 20, 2023
Z uvedeného vyplývá, že mnoho stávajících stablecoinů se pravděpodobně dostane do střetu s novou legislativou, které se budou muset přizpůsobit, nebo z trhu postupně vymizí.
Zajímavé je, že Knot přiznal, že rozmach stablecoinů nastal i díky nespokojenosti uživatelů se současným systémem přeshraničních plateb.
Zdroje: u.today, gazettengr.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com