Množství BUSD v oběhu nadále klesá
Množství BUSD v oběhu, stablecoinu kryptoměnové burzy Binance vázaného k americkému dolaru, kleslo za poslední týden o 1 miliardu dolarů a za měsíc o více než dvě. Vyplývá to z dat portálu Coingecko, který se specializuje na ceny a kapitalizaci kryptoměn.
Nejnovější pokles BUSD v oběhu přichází po medializaci zpráv o chybné správě derivátů wrappovaných tokenů jiných kryptoměn, které jsou známé také jako Binance-peg tokeny.
Kromě toho analytická platforma ChainArgos v úvodu ledna upozornila, že BUSD na Binance Chainu nebyly v roce 2020 a 2021 vždy kryty 100 % podkladovými rezervami, což přiznala i Binance a uvedla, že problém byl technického rázu a je již vyřešen. Nemělo se to však týkat BUSD na Ethereum, které spravuje regulovaná společnost Paxos.
Graf: Vývoj tržní kapitalizace tří největších stablecoinů USDT, USDC a BUSD k 25. lednu 2023. Tržní kapitalizace BUSD je na úrovni 15,45 miliard dolarů. Ještě 13. prosince byla na úrovni 22 miliard USD.
Mezi věřiteli FTX jsou i Apple, Coinbase či Netflix
Mezi věřiteli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX se po zveřejnění kompletního seznamu institucionálních věřitelů ocitly i mnohé zvučné společnosti.
Z dokumentu, který je uspořádán abecedně a má více než 100 stran vyplývá, že do FTX investovala například i největší americká veřejně obchodovaná společnost Apple či streamovací platforma Netflix a také několik médií včetně Wall Street Journal či kyptoměnového portálu Coindesk, který vlastní Digital Currency Group (DCG).
Dalšími známými institucemi na seznamu jsou například americká burza Coinbase, Binance Capital Management, Chainalysis, Yuga Labs, Doodles nebo Silvergate Bank. Mezi věřiteli je i Reddit, sociální síť, která loni spustila na své platformě NFT sbírku založenou na blockchainu Polygon.
Circle popřela, že by vinila SEC za neúspěšný vstup na burzu
Emitent stablecoinu USDC společnost Circle odmítla, že by Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) byla zodpovědná za to, že v prosinci nenaplnila svůj plán vstoupit na burzu jako veřejně obchodovaná společnost. Circle tím reagovala na článek Financial Times ze dne 25. ledna, který to tvrdil.
„Circle neobviňuje SEC z ničeho souvisejícího se vzájemným ukončením naší smlouvy o sloučení SPAC se společností Concord a jakákoli prohlášení o opaku jsou nepřesná,“ uvedl mluvčí Circle.
Vstup Circle na burzu se měl stát spojením s firmou Concord prostřednictvím dohody známé jako SPAC. Podle Financial Times však tato fúze selhala kvůli tomu, že SEC nevyhlásila s tím související registraci S-4 včas za účinnou.
Jeremy Allaire, CEO Circle, ještě v prosinci řekl, že jeho společnosti sice v prosinci vstup na burzu nevyšel, ale plánují tento cíl v budoucnu naplnit.
Propouštění u Digital Currency Group a jejích dcer
Digital Currency Group (DCG), která je matkou zkrachovalé Genesis Global a také Grayscale Investments, a její dcery, potvrdily výrazné propouštění.
Nejnověji zarezonovalo v médiích oznámení o propuštění přibližně 35 % lidí, kolem 330 zaměstnanců, u londýnské kryptoměnové burzy Luno.
Genesis Global, která jak jsme zmiňovali již zkrachovala, tento měsíc také oznámila, že musela propustit 30 % svého týmu, celkem 63 lidí.
Inu a propouštění se týkají už i samotné matky, tedy Digital Currency Group. CEO Barry Silbert uvedl, že na začátku roku museli uvolnit 13 % personálu, tedy 66 lidí.
Konglomerát tvrdí, že se snaží přehodnotit své finance a v rámci restrukturalizace firmy nastavit procesy efektivněji s cílem ušetřit v době špatných tržních podmínek.
„Během posledních měsíců jsme agresivně snižovali náklady v reakci na současný stav na trhu, což zahrnovalo snižování provozních nákladů a bohužel i snižování pracovní síly DCG,“ vysvětlil Silbert akcionářům DCG.
Hack Robinhood Twitter účtu a propagace podvodného tokenu
Twitter účet obchodní platformy Robinhood byl kompromitován hackery, kteří v době, kdy jej měli pod kontrolou, využili tento kanál k propagaci investice do podvodného tokenu.
Twitter Robinhood měl 25. ledna zveřejnit tweet, ve kterém vyzval svých 1,1 milionu sledovatelů, aby si koupili za 0,0005 USD podvodný token s názvem ”RBH”, který se nachází na Binance Smart Chainu.
Robinhood presumably hacked pic.twitter.com/UgRD3UCbo9
— db (@tier10k) January 25, 2023
Conor Grogan z Coinbase uvedl, že postřehli minimálně 10 případů, kdy si oklamaní investoři opravdu koupili tyto tokeny a to minimálně za částku 1000 dolarů.
Situaci se věnovala také burza Binance. Changpeng Zhao (CZ), její šéf, uvedl, že zablokovali účet, který byl propojen ve tweetu. ,,Vždy používejte kritické myšlení, i když profil vypadá nebo je skutečný,” varoval CZ kryptoměnové investory.
Guvernér irské centrální banky volá po zákazu reklam kryptoměn
Guvernér irské centrální banky Gabriel Makhlouf uvedl, že reklamy na kryptoměny by měly být zakázány, protože negativně ovlivňují úsudek mladých lidí.
Makhlouf také označil mnohé kryptoměny za nekrytá aktiva a zákonodárce vyzval, aby urychleně našli způsob, jak zakázat jejich propagací. Již dříve kritizoval investice do kryptoměn a řekl, že lidé, kteří do nich vkládají své peníze, musí být připraveni na to, že o všechno přijdou.
Read Governor Makhlouf's opening statement at today’s Committee here –https://t.co/Ce6CwRWNmu pic.twitter.com/Wa11wELnBq
— Central Bank of Ireland (@centralbank_ie) January 25, 2023
Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, coindesk.com, cointelegraph.com