Hackeři ze Severní Koreje využívají krypto pro těžbu dalších kryptoměn
Firma Maindant dospěla k závěru, že hackeři ze Svěrné Koreje, kteří kradou kryptoměny skrze různé nástroje včetně phishing či ransomware útoků, využívají ukradené kryptoměny k těžbě dalších kryptoměn přes různé cloudové služby, čímž de facto získává „čisté kryptoměny“.
Maindant uvedl, že při pronájmu hashrate a cloud miningu je snadné docílit stavu, při kterém lze těžit kryptoměny do peněženky, kterou si vybere kupující a to, aniž by jejich nové čisté kryptoměny byly spojovány s jeho původními platbami, které byly uhrazeny přes ukradené kryptoměny.
Podle OSN měli severokorejští hackeři v roce 2022 na svědomí krádeže v hodnotě mezi 630 miliony až miliardou dolarů. Onchain analyticka kryptoměnová firma Chainalysis odhadla, že v rámci ekosystému kryptoměn ukradli hackeři ze Severní Koreje v loňském roce alespoň 1,7 miliardy dolarů.
SBF měl uplácet v Číně
Sam Bankaman-Fried, zakladatel padlé burzy FTX, čelí další žalobě. Podle třináctinásobného obvinění ze strany amerických úřadů, měl použít nejméně 40 milionů dolarů v kryptoměnách v rámci úplatku ve prospěch jednoho nebo více čínských představitelů, aby mu pomohli s rozmrazením kryptoměnových účtů v hodnotě přes miliardu dolarů v přidružené firmě Almeda Reaearch.
Mělo jít o účty, které čínské úřady zmrazily Almeda Reaearch na dvou největších čínských kryptoměnových burzách v roce 2021. SBF si byl vědom tohoto zmrazení a zkoušel řadu způsobů, jak docílit jejich znovuotevření.
Účty Almeda měly být následně rozmraženy, díky čemuž mohl SBF financovat další podnikání v souvislosti s FTX. Zajímavé však je, že kryptoburzy v Číně jsou oficiálně pozastaveny již od roku 2017, zatímco kauza se týkala roku 2021.
Do Kwon si v Srbsku založil společnost
Do Kwon, zakladatel kryptoměny Terra (LUNA), který byl zadržen v Černé Hoře s falešnými doklady totožnosti, si před pár týdny založil v Srbsku společnost „Codokoj22 doo Beograd“. Jejím spoluzakladatelem byl Han Chang-Joon, CEO Chai Corporation, která měla být využívána při manipulaci cen této kryptoměny.
Han byl zadržen v Černé Hoře společně s Kwonem. Oběma hrozí trest až 3 roky vazby. Otázkou však je, zda bude Do Kwon vydán do USA či Jižní Koreji, kde jsou na něj vydány zatykače s ještě závažnějšími zločiny.
Prodej Voyager byl pozastaven
Soudkyně Jennifer Reardenová z amerického okresního soudu v New Yorku vyhověla žádosti vlády USA o pozastavení prodeje zkrachovalé společnosti Voyager Digital kryptoměnové burze Binance.US.
Soudkyně tak poskytla Ministerstvu spravedlnosti USA více času na vyhodnocení toho, zda je koupě Voyageru firmou Binance.US „košer“. Ministerstvo a také SEC se totiž domnívají, že převzetí této firmy za 1 miliardu dolarů firmou Binance.US může vést k podvodům, krádežím nebo vyhýbání se placení daní.
SEC mezitím vyšetřuje Binance.US z podezření, že prodává nebo nabízí obchodování s neregistrovanými cennými papíry.
Voyager se vůči rozhodnutí odvolal. Přes 97 % věřitelů této firmy souhlasí s restrukturalizací, která zahrnuje prodej firmy Binance.US.
Ženy v Singapuru jsou úspěšnější při investování do kryptoměn než muži
Průzkum Independent Reserve Cryptocurrency Index (IRCI) zveřejněný 28. března zjistil, že ženy jsou při investování do kryptoměn úspěšnější, než muži. Své investice zhodnocuje, čili u nich vydělává, až 76 % žen, zatímco u mužů je to 72 %.
Průzkum také zjistil, že do kryptoměn investovalo v uplynulém roce o 7 % více žen, než před rokem. Jedná se o 37 % dotázaných respondentek. U mužů šlo o 48 % dotazovaných, což je pokles oproti číslům z průzkumu z roku 2022 (49 %).
V americkém Senátu se opět mluvilo i o kryptoměnách
Během slyšení Bankovního výboru Senátu USA se opět mluvilo i o kryptoměnách v souvislosti se stabilitou bankovního sektoru.
Předseda FDIC Martin Guenberg vysvětlil senátorům, že pád banky Silvergate do značné míry způsobil kolaps kryptoměnové burzy FTX, ve které měla Silvergate 10 % celkových vkladů. Banka však ztratila až 68 % vkladů v důsledku pádu FTX po sledu fatálního řetězce událostí.
Gruenberg tak upozornil, že pro tuto banku byl kolaps FTX neboli velkého krypotměnového hráče klíčový.
V případě padlých Signature Bank a Silicon Valley Bank bylo poukázáno, že do problémů se dostaly zejména pro silnou závislost na penězích VC firem a startupů. V jejich případě však kryptoměny tak klíčové nebyly.
Podle Gruenberga však i Signature Bank, podobně jako Silvergate Bank, byla schopna díky kryptoměnám provádět transakce 24 hodin denně. ,,Byly to jediné dvě známé platformy tohoto typu v rámci pojištěných institucí v USA,” uvedl.
Kryptoklienti Signature Bank mají deadline
Klienti, kteří využívali služby Signature Bank v souvislosti s kryptoměnami, mají mít podle FDIC jejich účty uzavřeny. Dostali však čas do 5. dubna, aby si své prostředky z americké banky vybrali, nebo si minimálně aktualizovali jejich adresy.
Z medializovaných zpráv vyplývá, že FDIC spravuje přibližně 4 miliardy dolarů Signature Bank, které souvisejí s digitálními kryptoměnami v její úschově. Ty na sebe nepřevzala New York Community Bancorp (NYCB) v rámci dohody, skrze kterou převzala většinu vkladů a úvěrů v držení Signature Bank.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com