Nabídka OP v oběhu stoupne o více než 100 %
31. května by se do oběhu mělo dostat ve formě „odemčení“ dalších více než 386 milionů tokenů Optimism (OP), což je při současných cenách tokenu OP více než 500 milionů dolarů.
Jedná se o jedno z největších plánovaných „odemčení“ tokenů v letošním roce. V současnosti totiž koluje v oběhu jen 335 milionů tokenů OP, což znamená, že nabídka OP v oběhu se navýší o více než 100 %.
Investoři mají proto obavy, že toto uvolnění tokenů vytvoří tlak na snižování jejich ceny. Tokeny budou odemčeny zejména ve prospěch prvotních přispěvatelů a investorů. Jsou mezi nimi VC firmy jako Andressen Howoritz (a16z), IDEO CoLab Ventures či Paradigm.
Optimism will unlock 9% of total $OP supply tomorrow
This is the 1st unlock for core contributors & investors
At current token price, potential selling pressure ~$600M pic.twitter.com/g7sg1vXMkM
— Token Terminal (@tokenterminal) May 29, 2023
Zájem o licenci v Hongkongu je velký
Již 1. června budou moci firmy v Hongkongu požádat o licenci povolující nabízet koupi a prodej kryptomen retailovým investorům. Mezi zájemci o licenci od místní komise pro cenné papíry a burzu jsou nejnovější i burza CoinEx či burza Huobi. Zájem projevily již v minulém týdnu také Gate.io či BitMEX a stejně tak ZA Bank či čínský státní Greenland Holdings.
Bybit v Kazachstánu
Kryptoměnová burza Bybit oznámila, že získala předběžný souhlas od kazašského úřadu pro finanční služby (AFSA) na zřízení platformy pro obchodování s digitálními aktivy a poskytování custody služeb v tomto státě. Ben Zhou, spoluzakladatel a CEO ByBit uvedl, že mají v daném regionu slibný potenciál, přičemž naznačil, že nejde jen o Kazachstán, ale i okolní země.
Rusko ustoupilo od plánu národní kryptoburzy
Rusko již údajně nemá zájem o vytvoření centrální regulované kryptoměnové burzy a ubere se spíše cestou regulace více platforem pro obchodování digitálních aktiv.
Myšlenku vytvoření národní kryptoburzy představili ve státní dumě v listopadu 2022, ale její člen Anatolij Aksakov uvedl, že od plánu upustili. Podporu prý neměla ani u ministerstva financí ruské federace.
Aksakov tvrdí, že hlavním dozorcem kryptoměnových burz bude podle všeho nakonec ruská centrální banka.
Tyto burzy však v ruském kontextu nelze vnímat jako klasické kryptoměnové burzy pro retail, ale spíše jako platformy, které umožní používání kryptoměn pro mezinárodní obchodní transakce.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com