V roce 2019 přišel Facebook s unáhleným oznámením, že v dohledné době spustí vlastní kryptomnu s názvem Libra, jejíž hodnota bude vázána na koš různých aktiv. Iniciativa Facebooku však byla vzhledem k jeho síle a rizikům spojených s touto digitální měnou potlačena regulátory a světovými vládami.
Facebook musel nakonec od svého plánu spustit kryptomeěu Libru v její původně navrhovaném formátu upustit. Vlády a místní regulátoři mu totiž dali jasně najevo, že nová měna vázána hodnotou na různé aktiva (zlato, akcie, dolar, euro, …) v rukou soukromého giganta, který má více než 3 miliardy aktivních uživatelů, je bezprostřední hrozbou pro světovou ekonomickou stabilitu. Od projektu začali odstupovat klíčoví partneři (Visa, Mastercard, Ebay, Stripe …) a Facebooku bylo jasné, že ambiciózní plán nemá šanci na úspěch.
Největší sociální síť na světě, pod kterou kromě Facebooku spadá například i Instagram, však od plánu spuštění vlastní kryptoměna zcela neustoupila. Upustilo se však od jejích základních rysů, aby šlo o měnu vázanou na různá aktiva. Projekt se přejmenoval z Libra na Diem, přičemž Diem bude už jen běžným stablecoinem vázaným na dolar, respektive jinou světovou měnu (1 Diem = 1 dolar).
Ambiciózní peněženka je připravena
Kromě samotné kryptoměny získala nové pojmenování i peněženka. Z původního názvu Calibra se přejmenovala na Novi. Nuž a nyní šéf celého kryptoprojektu Facebooku (který má být i blízkým člověkem CEO Facebooku Marka Zuckerberga) David Marcus zveřejnil na portálu Medium novinky, podle kterých je již hotová a připravena ke spuštění.
David Marcus v článku s názvem „Dobré stablecoiny, protokol o penězích a digitální peněženky: Vzorec na opravu našeho rozbitého platebního systému“ tvrdí, že peněženka přináší jednotlivcům a podnikům po celém světě řešení pro snadný převod peněz, který udělá revoluci ve starodávném systému finančních plateb.
Marcus uvedl, že peněženka může vyřešit starosti 1,7 miliardy lidí na naší planetě, kteří stále nemají přístup k bankovním službám. Patří mezi ně i 62 milionů Američanů.
,,U nás doma v USA je platební infrastruktura pravděpodobně nejhorší ze všech rozvinutých zemí na světě a stále více zaostává, jelikož Čína odhodlaně a rychle spěchá budovat novou infrastrukturu, díky které bude digitální juan výzvou pro dolar v boji o hlavní světovou rezervní měnu,“ upozornil.
Peněženka Novi má v tomto boji pomoci – nepřímo i dolaru – protože přinese technologii zajišťující levnější, rychlejší, bezpečnější, interoperabilní a programovatelné platby stablecoinem vázaným na americký dolar. ,,Jsme vyzyvatelem v platebním průmyslu a uživatelům, kteří použijí peněženku Novi, nabízíme bezplatné platby mezi lidmi na domácím i mezinárodním poli,“ konstatoval.
David Marcus rovněž poznamenal, že tato peněženku by měla v budoucnu podporovat NFT tokeny a smart kontrakty.
Důležité je také uvést, že při pracích na peněžence Novi vedli s regulátory „konstruktivní konzultace“, což naznačuje, že na rozdíl od projektu Libra by tato peněženka a stablecoin Diem mohli dostat v USA reálnou šanci na existenci.
Ačkoli podle Markuse je peněženka hotová a zároveň v článku uvedl, že je „nerozumné odkládat její spuštění“, žádný konkrétní datum jejího uvedení na scénu zatím není znám. Otázkou je i to, zda se peněženka okamžitě stane součástí rozhraní Facebooku či Instagramu nebo půjde o dlouhodobější postupný proces.
zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com