Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI), výzkumný startup zaměřený na vliv kryptoměn na životní prostředí, zveřejnil zprávu o spotřebě energie největších Proof-of-Stake kryptoměn. V průměru spotřeby energie na transakci dopadla nejlépe kryptoměna Solana (SOL).
CCRI ve své studii sledovala největší PoS blockchainy – kromě Solany také Cardano, Polkadot, Avalanche, Algorand a Tezos. Z těchto kryptoměn má největší tržní kapitalizační aktuálně Cardano, ale zároveň jde o blockchain, který spotřebuje na jednu transakci i nejvíce energie.
Podle zjištění CCRI Solana potřebuje na jednu transakci jen 0,1166 watthodin (Wh), zatímco Cardano „až“ 52Wh. Zajímavé však je, že pokud se spotřeba přepočítá na jeden uzel, uzly Cardano spotřebují nejmenší množství energie ze sledovaných PoS blockchainů.
Poznámka: Solana má mnohem méně uzlů než Cardano, což znamená, že v tomto smyslu je výrazně méně decentralizovaná.
Autoři studie k tomu doplňují: ,,Hardware sám o sobě vyžaduje elektřinu jen k jeho zapnutí. Totéž platí i pro spuštění softwaru bez provedení transakcí. Pokud se nyní zvýší počet transakcí, zvýší se i spotřeba elektřiny, ale podíl jedné transakce se sníží. Proto očekáváme, že tomu tak bude i v případě každého blockchainu v naší studii.“
Tento text naznačuje, že Cardano má v současnosti největší spotřebu energie na 1 transakci hlavně z důvodu, že razí cestu k větší decentralizaci – tedy k většímu počtu uzlů.
Solana produkuje nejvíce CO2
Solana je ze sledovaných PoS blockchainů suverénně nejaktivněji využívaným blockchainem, což znamená, že ačkoli její spotřeba na 1 transakci je v přepočtu nejnižší, má i tak mezi PoS kryptoměny největší spotřebu energie. Podle studie CCRI emituje 934 tun ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2) ve srovnání s 33 tunami u kryptoměny Polkadot.
PoS vs. PoW
Celková spotřeba energie PoS kryptoměn je v porovnání s Proof of Work kryptoměny v čele s Bitcoinem a Ethereum zanedbatelná. PoS kryptoměny se totiž netěží, což má v tomto směru výhody.
Kritici PoS zejména z řad Bitcoinerů však upozorňují (Ethereum plánuje přechod na PoS, Bitcoin ne), že tento koncept může být jednak méně bezpečný, ale hlavně upřednostňuje silné hráče před slabšími, jelikož velkým hráčům, kteří naakumulovali mince v úvodní fázi existence těchto kryptoměn stačí už jen „stakovat”, za což dostávají další a další mince. Na rozdíl od těžařů Bitcoinu jim v souvislosti s tím tedy nevznikají žádné další náklady.
Tématu rozdílů mezi Proof of Work a Proof of Stake kryptoměny jsme se věnovali v tomto našem článku.
Zdroj:cointelegraph.com