Společnosti BitEye, CoinGecko a Wu Blockchain odhalily nejziskovější sektory kryptoměnového průmyslu za první polovinu roku 2024. Na prvním místě se objevil sektor, který nemá prakticky žádné ekonomické fundamenty, ale je „milován“ mezi „kryptoměnovými gamblery„.
Nejziskovější sektory
Jak zřejmě už tušíte, na prvním místě skončily spekulativní memecoiny s návratností neuvěřitelných 1 834 % od začátku roku 2024.
Na druhém místě se umístil sektor tokenizace reálných aktiv, který investorům přinesl 214% návratnost.
Blockchainové projekty umělé inteligence dosáhly poměrně slušné 72% návratnosti a decentralizované sítě fyzické infrastruktury (DePIN) zaznamenaly návratnost 59 %.
Velké kryptoměny jako Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) zaznamenaly také dobrý výkon. Ethereum dosáhlo od začátku roku zisk kolem 50 % a Bitcoin posílil o zhruba 45 %.
Platformy první vrstvy (L1) přinesly průměrnou návratnost investorům 43 %, zatímco sektory jako gaming a decentralizované finance (DeFi) zaznamenaly mírnou návratnosti 19 % a 3 %.
Na druhé straně projekty na druhé vrstvě (L2) zaznamenaly výrazný pokles s celkovými ztrátami v průměru 41 %.
Nutno je však upozornit, že tento žebříček hodnotí výkonnost pouze 10 nejvýkonnějších aktiv, respektive kryptoměn, z daného sektoru. Čili nezohledňuje ty, které naopak zaznamenaly propady nebo se nedostaly do TOP10.
Zdroj: BitEye, Wu Blockchain
Růst memecoinů a zájem o tokenizaci
Obrovský růst kapitalizace memecoinů lze částečně připsat síti Solana (SOL). V květnu bylo na blockchainu Solana vytvořeno kolem 541 000 nových tokenových projektů.
Celebrity a online influenceři jako Andrew Tate, rapper Lil Pump a Iggy Azalea ve velkém na této síti spouštěli své memecoiny. Mnohé z těchto projektů však byly obviněny z insider tradingu a v některých případech byly označeny za pump-and-dump schémata.
Tokenizace reálných aktiv se zase stala vysoce populární mezi institucionálními investory a bankami.
Díky tokenizaci aktiv jako světové investiční fondy, akcie, dluhopisy, podílové fondy a dokonce i nemovitosti by mohlo do tohoto sektoru přitéct neuvěřitelných 874 bilionů USD.
Projekty jako Chainlink pokračují v pokrokech směrem k přenosu reálných aktiv na blockchain s novými partnerstvími, které upřednostňují digitalizaci bohatství prostřednictvím technologie blockchain.
Zdroj: cointelegraph.com