Paypal zveřejnil první zprávu o krytí PYUSD
Společnost PayPal vydala první zprávu o způsobu, jakým je krytý stablecoin PYUSD. Uvedla v ní, že firma, která vydává tento stablecoin – Paxos Trust, držela na konci minulého měsíce pro potřeby jeho krytí aktiva v hodnotě 45,3 milionu dolarů.
Z této částky bylo 1,5 milionu dolarů kryto hotovostními vklady a většina formou dohody o reverzním zpětném odkupu. Jedná se o způsob efektivního zajištění půjčky, při které jedna instituce prodává cenné papíry druhé s očekáváním, že budou v budoucnu odkoupeny zpět za určitou, obvykle vyšší cenu. Paxos uvedl, že tyto dohody jsou uzavřeny s renomovanými institucemi a mají splatnost přes noc, což snižuje riziko ztráty.
Celková kapitalizace PYUSD je zatím výrazně nižší, než její konkurenti. USDT a USDC mají kapitalizaci 83 respektive 26 miliard dolarů a tvoří 90 % trhu se stablecoiny. PYUSD oproti tomu představuje zatím zlomek procenta.
Návštěvnost některých burz v roce 2023 stoupá
Přestože současné období na trhu s kryptoměnami je považováno za „ticho před bouří“ respektive „okurkovou sezónu“, některé přední webové stránky burz zaznamenávají v roce 2023 růst návštěvnosti.
Podle dat Similarweb jde o stránky burz OKX, HTX (Huobi), Gate.io, CoinW, XT.com, Kraken a Bitmart, kterým se v roce 2023 výrazně daří.
Na opačné straně jsou Binance a Coinbase, jejichž návštěvnost klesla o 22 %, respektive 15 %.
Zajímavé je, že návštěvnost až o 31 % stoupla i peněžence Matamsk a o 7 % peněžence Trust Wallet. Důvodem může být výraznější orientace investorů na držení kryptoměn ve vlastní úschově.
Soud zamítl žádost SEC v souvislosti s Binance.US
Americký soud zamítl žádost SEC o okamžitý přístup k softwaru burzy Binance.US a požádal ho o lepší odůvodnění této žádosti.
SEC na včerejším líčení opakovaně tvrdila, že má problém získat informace od Binance.US od doby, kdy ji 5. června zažalovala vedle toho, jak žalovala i globální Binance.com. SEC opakovala, že od onoho momentu obdržela od Biannce.US jen 220 dokumentů, které byly většinou bez dat, podpisů a v mnoha případech jen screenshoty obrazovek.
SEC před soudem také zdůraznila, že chce prověřit vazby mezi poskytovatelem kryptopeněženky firmou Ceffu a burzou Binance.US. Ceffu se v březnu rebrandovala od Binance, ale SEC má obavy, že může mít stále kontrolu nad aktivy jejích zákazníků.
9 senátorů podpořilo návrh Warrenové
Devět amerických senátorů, 8 demokratů a jeden nezávislý, vyjádřilo podporu návrhu zákonu Elizabeth Warrenové, která chce prosadit legislativu proti zneužívání kryptoměn na praní špinavých peněz, obchodování s drogami a na vyhýbání se sankci.
Návrh Warrenové je považován za jednu z nejpřísnějších regulací kryptoměn, jaké byly prezentovány a mnozí mají obavy, že jeho nároky mohou omezit adopci kryptoměn v USA. Senátorka uvádí, že americký státní rozpočet pro obcházení daňových povinností v souvislosti s kryptoměnami přichází ročně o miliardy dolarů.
Vzkaz od Peirceové kryptofirmám: Nevzdávejte to s USA
Komisařka SEC Hester Peirceová, která je známá jako fanynka kryptoměn (na rozdíl od jejích kolegů), vyzvala americké společnosti podnikající s kryptoměnami, aby nad USA „nelámaly hůl“. ,,Nevzdávejte to s USA. Zmatek a tato situace pominou. Spojené státy jsou dobrým místem pro budování věcí a já chci, aby to tak zůstalo. Přicházejte s velmi konkrétními nápady, myslíte na konkrétní způsoby, které potřebujete objasnit,“ konstatovala.
Peirceová uvedla, že se nemůže vyjádřit k žádné konkrétní existující žádosti o spotové Bitcoin ETF, ale naznačila, že SEC může postupem času změnit názor na politiku týkající se kryptoměn. Stejně tak uvedla, že znalosti zaměstnanců SEC o kryptoměnách se za posledních pár let výrazně zlepšily.
Kazachstán vytvořil pro CBDC samostatný subjekt
Centrální banka Kazachstánu vytvořila specializovaný subjekt zaměřený na projekt CBDC kazachstánského digitálního tenge. Nové varhany mají dohlížet na národní platební systém, peněžence převody a digitální identifikaci v souvislosti s CBDC.
Projekt CBDC digitálního tenge vznikl v únoru 2023 a cílem je, aby byl spuštěn již v roce 2025. Na projektu spolupracuje i kryptoburza Binance, přičemž testován je na technickém řešení BNB Chainu.
Vizí Kazachstánu je, aby digitální tenge (CBDC) dokázal fungovat i ve světě DeFi a sloužil jako nástroj pro spolupráci mezi tradičními financemi a decentralizovanými financemi.
Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com3, cointelegraph.come, cointelegraph.com, cointelegraph.com