Portál Cointelegraph upozornil na kontroverzní službu OnlyFake, která umožňuje využití umělé inteligence a generátorů obrázků pomocí AI pro tvorbu falešných dokladů. Díky takto vygenerovaným dokladům lze údajně projít přes ověřovací procesy KYC na několika kryptoměnových burzách.
Zneužití nástroje
5. února zveřejnila platforma 404 Media informaci, že OnlyFake dokázal obejít KYC ověření kryptomenové burzy OKX pomocí fotografie britského pasu, který byl pořízen na její stránce. Průkazová fotografie vypadala, jako by byla umístěna na prostěradle.
OKX's system said it was reviewing my identity. Then it approved it. There you go: successfully made a cryptocurrency account with a fake name, fake ID. The face is mine (didn't want to implicate innocent person) but site says its going to launch AI faces https://t.co/hCjHWbKJPf pic.twitter.com/VlyIb2EbDE
— Joseph Cox (@josephfcox) February 5, 2024
Na Telegramovém kanálu uživatelé OnlyFake sdíleli své úspěchy při obcházení ověření totožnosti na různých kryptoměnových burzách a finančních službách, včetně Kraken, Bybit, Bitget, Huobi a PayPal.
Služba OnlyFake by mohla být přínosem pro podvodníky a hackery v kryptoměnách, protože by mohli využívat falešné dokumenty k otevření účtů na burzách a v bankách, čímž by si zajistily anonymitu.
OnlyFake prý nevytváří padělky
John Wick, pseudonymní tvůrce OnlyFake, pro 404 Media přiznal, že vygenerované ID mohou obejít KYC kontroly na burzách jako Binance, Kraken, Bybit, Huobi, Coinbase, OKX a také na platformě Revolut.
Na webové stránce OnlyFake je však zároveň uvedeno, že nevyrábí padělky, protože je to nezákonné. Zároveň její podmínky uvádějí, že nástroje této platformy jsou určeny pouze pro použití ve filmech, televizních show a webových ilustracích.
Vytvoření takového dokumentu na stránce trvá méně než minutu a uživatelé mohou použít vlastní fotografii nebo náhodnou z knihovny osob. Služba je navíc dostupná za pouhých 15 USD.
Další funkce OnlyFake
OnlyFake také nabízí padělání metadat obrázků, umožňující uživatelům měnit GPS polohu, datum, čas a zařízení, na kterém byl údajně obrázek vyfocen.
Blockchainová bezpečnostní firma CertiK odhalila koncem roku 2022, že online černý trh nabízí identitu jednotlivců za pouhých 8 USD na podporu podvodných kryptoprojektů a otevření bankovních a burzovních účtů.
Šéf bezpečnostního oddělení Binance Jimmy Su upozorňoval už v květnu 2023 na nárůst podvodníků, kteří se snaží oklamat ověření KYC na burzách pomocí deep fakes.
Umělá inteligence a nástroje, které se objevují na internetu, tak vytvářejí tlak na vytváření stále pokročilejších nástrojů na ověřování reálné totožnosti osob, aby nedocházelo k nekalým nelegálním praktikám.
Zdroj: cointelegraph.com