Tým akademiků ze Švýcarska, Itálie, Francie a Kanady dospěl k závěru, že síť Lightning Network, která má vyřešit problém bitcoinu se škálovatelností a výškou poplatků za transakce, se stává stále centralizovanější. Na analýze se pracovalo po dobu 18 měsíců mezi 18. lednem 2018 a 13. červencem 2019.
Tým po zpracování informací konstatoval, že distribuce Bitcoinů v uzlech Lightning Network je velmi nerovnoměrná. Index Gini byl na úrovni 8,80, což odpovídá tomu, že 10% uzlů drželo 80% BTC. Jinak řečeno LN vykazuje rysy centralizace uzlů a distribuce bohatství. Zjistilo se také, že hodnoty stoupaly s přidáním dalších nových uzlů.
Vědci chtěli zjistit, který idealizovaný model nejlépe popisuje tuto síť a dospěli k názoru, že model nepřímé binární konfigurace (UBCM) je vhodným kandidátem. ,,Systém UBCM znamená určitý stupeň centralizace, což má za následek přítomnost několika center. Zdá se, že skutečná síť se na ně až příliš spoléhá, což může být rizikové u takzvaných „split útocích“,“uvedli vědci pracující na studii.
Pokrok Lightning Network
Vývoj na Lightning Network neustále pokračuje a v současnosti hostí více než 11 500 uzlů s průměrnou kapacitou nodu 1 300 dolarů a s průměrnou kapacitou kanálu těsně pod 240 dolarů. Síť dosáhla významného milníku 10 000 nodů v září 2019. Její vývoj se pochopitelně setkal i se zakopnutím. Portál Cointelegraph jako příklad uvedl, že v minulosti někteří uživatelé dočasně přišli v síti o své peníze.
Co má řešit Lightning Network
Lightning Network je technologie, která má vyřešit problem škálovatelnosti bitcoinu vytvořením druhé vrstvy. Jejím cílem je zvýšení propustnosti transakcí v jeho blockchainu. Protokol s otevřeným zdrojovým kódem umožňuje okamžité platby za mimořádně nízké poplatky s možností realizace milionů až miliard transakcí za sekundu a také realizaci atomic swapů mezi řetězci (cross-chain). Transakce na Bitcoinu na první vrstvě se ukázaly jako problematické zejména během bullrunu 2017, kdy byly pro přetížení sítě mimořádně nákladné. Ceny se pohybovaly v určitý čas nad úrovní 20 dolarů za transakci, přičemž rekordně drahá transakce stála přes 50 dolarů. Problémem nebyla přitom jen nákladnost transakcí, ale také dlouhou dobu jejich realizace (v hodinách).
https://www.kryptonovinky.sk/video-co-je-to-lightning-network-a-ako-funguje/
zdroj: cointelegraph.com