První testnet implementace MimbleWimble protokolu do Litecoinu (LTC) by se měl realizovat již v září. Informoval o tom hlavní vývojář projektu David Burkett.
Burkett uvedl, že při vývoji projektů takových velkých rozměrů málokdy jde všechno podle plánu, čímž se pokusil obhájit pomalejší tempo prací na této, pro litecoin významné, aktualizaci. Věří však, že důsledná práce nakonec povede ke kvalitnějšímu konečnému produktu.
MimbleWimble protokol byl poprvé navržen v roce 2016, aby poskytl Bitcoinu výraznější prvky soukromí. Protokol je například schopen odstranit transakční informace, které umožňují firmám jako jsou Chainalysis vázat transakce ke konkrétním jednotlivcům.
,,Zastupitelnost je jedním prvkem sound money, který chybí u Bitcoinu a Litecoinu. Teď je debata týkající se škálování za námi, dalším cílem je vyřešení fungibilitu a soukromí. Soustředím se na to, abych udělal litecoin fungibilní, přidáním soukromých transakcí,“ uvedl zakladatel Litecoinu Charlie Lee ještě v lednu 2019. Zdá se, že v druhé polovině roku 2020 by mohlo být naplnění těchto cílů blízko.
Zastupitelnost je zjednodušeně řečeno o tom, aby si byly všechny stávající litecoiny rovné a tudíž nebylo možné je od sebe odlišit. Pak je jedno, který litecoin přijmete, protože všechny budou mít stejnou panenskou pověst. V současnosti to platit nemusí.
Příkladem mincí, které mají špatnou pověst mohou být například Bitcoiny, které byly ukradeny během velkého hacku burzy Bitfinex v roce 2016. Jsou sledovány a například Twitter účet Whale Alert vždy upozorňuje, když se přemístí na jinou peněženku. Takové Bitcoiny byste tedy určitě nechtěli koupit, protože pokud byste je následně poslali na burzu Bitfinex nebo na jinou burzu, která sleduje tyto Bitcoiny, mohli by vám je zabavit. Stejně tak byste mohli mít problém při jejich prodeji za fiatovou měnu. Nejhorší je, že tyto Bitcoiny tu budou navždy a je jen otázkou na burzy a regulátory, jak budou k nim v budoucnu přistupovat a zda je budou považovat za rovné ostatním.
Řešení MimbleWimble může tento problém odstranit, což může být pro litecoin, který je postaven na stejných základech jako Bitcoin, velký pokrok. Zároveň je možné, že úspěšná implementace do Litecoinu může být jen předvojem jeho následného použití i v samotném Bitcoinu, jelikož litecoin se v minulosti ukázal i jako jakýsi testnet Bitcoinu.
zdroj: cryptoslate.com