Makroekonomička Lyn Aldenová vyjádřila obavy ohledně návrhu, který by spojil pět zemí při vytváření společné měny BRICS. Tvrdí, že tato myšlenka má málo šancí na úspěch a nebude konkurencí pro americký dolar.
Nereálné plány
V rozhovoru pro Cointelegraph před vrcholným setkáním BRICS v Jižní Africe řekla, že by bylo náročné pro členské státy BRICS – tedy pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku – zavést měnu, která by byla založena na zlatě.
Vladimir Putin, prezident Ruska, představil myšlenku mezinárodní rezervní měny na summitu BRICS v roce 2022. Mělo by jít o alternativu k americkému dolaru. Tento koncept se později objevil jako návrh měny podložené zlatem.
Podle Aldenové je však tento přístup chybný.
„Podložení částečně rezervního bankovního systému zlatem funguje jen krátce, protože objem měny roste rychleji než množství zlata,“ řekla.
Alden předpokládá, že spíše než společná měna, by země BRICS mohly snižovat svou závislost na americkém dolaru tím, že by více využívaly své národní měny, zejména čínský jüan.
The BRICS hold G7 currencies as their reserves, and not the other way around. And yet, the BRICS just flipped the G7 in economic size.
Reserve practices don’t change overnight, but this is a very different environment than 10+ years ago. https://t.co/khoH1Cbvp8
— Lyn Alden (@LynAldenContact) April 11, 2023
Analytici se shodují
Jim O’Neil, bývalý ekonom společnosti Goldman Sachs, měl podobný názor a nazval tuto ideu za „směšnou“ v rozhovoru pro Australian Financial Review.
„Mají v úmyslu založit centrální banku BRICS? Jak by to dokázali? Je to téměř směšné,“ komentoval O’Neil.
21. srpna zase indický diplomat Vinay Mohan Kwatra také minimalizoval šance na vytvoření společné měny BRICS. Zdůraznil při tom, že jejich prioritou je podporovat obchod prostřednictvím vlastních národních měn.
Diplomaté z těchto zemí se zúčastní každoročního setkání BRICS v Jižní Africe, které se zaměřuje i na otázky týkající se vytvoření společné měny, mezinárodního obchodu nebo konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Jak to souvisí s Bitcoinem?
Alden také dodala, že jakékoli snahy o snižování vlivu amerického dolaru by mohly nepřímo ovlivnit Bitcoin (BTC).
„Tato snaha o odstranění dolaru by mohla vést ke snížení zahraniční poptávky po amerických dluhopisech, což by zvýšilo jejich výnosy a v konečném důsledku by americká centrální banka mohla financovat větší podíl deficitu vlády USA.“
Pokud by se výnosy z amerických dluhopisů zvýšily, mohla by cena BTC spadnout. Naopak Alden věří, že cena BTC by mohla stoupnout, pokud by americká centrální banka musela poskytnout více likvidity bankám:
„V dlouhodobé perspektivě, kdyby americká centrální banka musela zasahovat do trhu s dluhopisy, mohlo by to být příznivé pro Bitcoin, podobně jako v březnu 2023, kdy se cena Bitcoinu zvýšila po zásahu do bankovního systému,“ tvrdí.
Poskytnutí likvidity je obvykle nutné, když banka nemá dostatečné likvidní prostředky ke splnění svých závazků, a centrální banka musí zasáhnout.
Zdroj:cointelegraph.com