V poslední době převládá v souvislosti s Ethereum obrovský optimismus. Podtrhují ho i nedávné vyjádření respektovaného investora Raoula Pala, který naznačil, že ETH by mohlo v tomto býčím cyklu napodobit růst Bitcoinu z roku 2017 a finišovat až při ceně okolo 20 000 dolarů.
Zatímco ze spekulativního hlediska takový cenový strop Ethereum v tomto býčím cyklu vyloučit nelze, ačkoli se jeví být stále málo pravděpodobný, respektovaná tržní analytička Lyn Aldenová si myslí, že z dlouhodobého hlediska je Bitcoin udržitelnější kryptoměna a má větší pravděpodobnost na dlouhodobý úspěch spíše než Ethereum.
Aldenová přirovnala Ethereum k proudovým britsko-francouzským letadlům Concorde, které si získaly obrovskou popularitu, ale z dlouhodobého pohledu se staly tato letadla ekonomicky neudržitelným projektem. Domnívá se, že Ethereum je na tom podobně a mnohé případy decentralizovaných aplikací, které se na něm budují označila z tohoto důvodu za velmi spekulativní.
,,Ethereum by se mohlo v následujícím roce dařit co se týče ceny opravdu velmi dobře, ale pokud nepřetransformuje svou základní vrstvu, tak zůstává spíše spekulací o vývoji verze alfa než hotovým stabilním produktem,“ upozornila naznačující, že současné Ethereum první generace nesplňuje podmínky pro to, aby přetavilo potenciál smart kontraktů do použitelné reality. Vedle toho však naznačila, že příchodem nové generace Ethereum 2.0 by se mohlo co-to změnit.
,,Ethereum přitahuje stále více hráčské kultury a stále více experimentů. Avšak mnohé projekty vyústily do neúspěchu. Možná za dalších 5 let, kdy bude hotové Ethereum 2.0 a bude vše chvíli fungovat vedle toho, jak bude konzistentní monetární politika, by se mohlo začít Ethereum vnímat z velké části jako hotový projekt podobný Bitcoinu. Do té doby je to experimentální věc.“
Hrozba centralizovaného útoku na ETH?
Analytička upozornila, že v případě Ethereum existuje ve srovnání s Bitcoinem větší pravděpodobnost hrozby centralizovaného útoku na jeho uzly (Nody). Naznačila, že to co se buduje na Ethereum totiž může představovat reálnou hrozbu pro současný systém, což se nemusí líbit regulátorům a vládám. Pravděpodobně tím narážela na potenciál decentralizovaného financování, jehož projekty se budují právě na Ethereum.
A čím je riziko útoků na Nody Ethereum oproti Bitcoin vyšší? Ve svém příspěvku to vysvětlila takto:
,,Bitcoin byl od počátku navržen tak, aby bylo snadné provozovat celý uzel (node). U Bitcoinu to funguje dobře, protože jeho základní vrstva se zaměřuje na to, aby se dařilo dělat jednu základní jednoduchou věc – ukládání a přenos hodnoty. Je to elegantní jednoduchý blockchian.
Ethereum je však složitější a má mnohem více cílů v rámci své základní vrstvy, má komplikovanější situaci ohledně nodů a některé Dapps mají na tyto nody významné požadavky. Už od roku 2018 mnozí upozorňují na to, že Ethereum Dapp ekosystém je do značné míry odkázán na operátory velkých uzlů u třetích stran, jako je Infura. A ironické je, že Infura využívá webové služby Amazonu, takže zde máte hned dvě vrstvy centralizace.“
Pokud jde o Bitcoin, je optimističtější. ,,Bitcoin se nehýbe rychle a neničí věci tak, jak to dělají altcoiny. Pohybuje se pomalu a má tendenci věci napravovat. Čím však více nápadů a inovací se objeví v širším průmyslu digitálních aktiv, tím více bitcoinových vývojářů bude muset pracovat na protokolu a na jeho ekosystému.“
zdroj: cointelegraph.com