Martin Kuchař, organizátor ChainCampu, největší lokální bitcoinové konference v České republice, nám v rozhovoru přiblížil cestu od prvního ročníku až po dnešní úspěchy. Sdílí svůj pohled na to, jak se z experimentu stal pevný bod bitcoinové komunity v ČR a SK. Zároveň se dělí o plány a výzvy spojené s organizací také BTCPrague, světově uznávané konference.
Ahoj Martine, za přibližně 6 týdnů nás čeká už 5. ročník ostravského ChainCampu, největší lokální bitcoinové konference v ČR. Chci se tě na úvod zeptat, jestli máš ještě v živé paměti první ročník. Jak daleko jste se od té doby posunuli? Měl jsi aspoň orientačně představu, jak by to mohlo vypadat za 5 let?
Díky za pozvání k rozhovoru. Je to už naše půlkulaté jubileum a máme sami radost. A samozřejmě ano, první ročník si dobře pamatuju – tehdy byl brácha ještě v zahraničí, tak jsem jej celý organizoval sám a vše na místě chystal z pozice člověka, který na naší CZ&SK scéně nikoho neznal. Byl to dost punk i s ohledem na to, že se bavíme o roce 2020, kdy byly naprosto šílené covidové restrikce. Nicméně už tehdy mě překvapilo, jak byli všichni nápomocní a ochotní – valná většina hostů a partnerů přijala pozvání a přijela i v té šílené době do Ostravy. Představu jsme upřímně neměli – byl to takový náš experiment, zda už je Bitcoin dost velký na to, aby naplnil takto specifickou konferenci. A že se z toho za další tři roky zrodí BTCPrague, by nás nenapadlo ani ve snu. Od té doby vznikla další kupa akcí, funguje Jednadvacítka (jak v ČR, tak SK), každé větší město má své srazy – jsem rád, že jsme mohli pomoci tuto parádní a aktivní bitcoinovou kulturu setkávání se face-to-face vytvořit.
Od roku 2023 organizujete i celosvětovou BTCPrague. Není ChainCamp v ústraní tohoto projektu? Mají českoslovenští fanoušci Bitcoinu stále důvod přijet i do Ostravy?
Jednoznačně ano. Právě a díky tomu, že pořádáme BTCPrague, masově orange-pillovací akci světového formátu, máme možnost posunout se s ChainCampem dále a hlavně hlouběji. Už nemusíme tolik řešit tu začátečnickou úroveň a můžeme se více a aktivněji věnovat pokročilé a už dobře edukované části lokální komunity. Za těch 5 let vidíme, kolik kolem vyrostlo profíků, kteří když to zjednoduším, nepotřebují znovu slyšet, jaký je rozdíl mezi HW a SW peněženkou, nebo co je to DCA apod. Tohle dávno ví a naopak se zajímají a hledají témata, jako je Shamir backup, Taproot assets, UTXO management, Multi-sig, dynamické DCA apod… Chtějí jít dále a vzdělávat se v bitcoinu více, avšak v této úrovni jim v ČR a SK prostě akce, kde by dostali odpovědi, pořád chyběla. Takže, ač se opakuji, cesta do Ostravy se jednoznačně vyplatí. A to i z důvodu, že Ostrava je město, kde není taková kupa turistů, tolik ruchu a hluku a je perfektně dostupná odkudkoliv z našich krajin.
Všiml jsem si, že tento týden rozjíždíte i registrace na vaše ChainCamp workshopy. Zdá se, že tento rok jste se rozhodli, že jim budete věnovat opravdu velkou pozornost. Které z nich bys doporučil našim čtenářům? Plus zkus ve zkratce vysvětlit, jak se na ně registrovat.
Je to přesně, jak říkáš. Máme 4 workshopové místnosti až pro 88 účastníků a ve všech pojede paralelně program během celého dne. To je zcela bezprecedentní, taková akce tady jednoduše ještě nebyla. Já se moc těším na Super Shamir a využití SLIP39 od Tarabyse, Travel Hacking nejen pro digitální nomády od Pavla Luptáka, UTXO management od Hynka Jíny a také na Přechod do Proton ekosystému od Lubomíra Valíka. Ale to je můj pohled na věc a věřím, že další uživatelé to mohou mít jinak. A registrace – to je velmi jednoduché. Přepracovali jsme celý systém tak, aby se pro registraci stačilo přihlásit a vyklikat si vybrané workshopy, to vše na stránce ChainCamp.cz. K tomu stačí mít vstupenku a párkrát kliknout a je to. My pak do vstupenkového QR kódu nahrajeme všechny jednotlivé vybrané workshopy každého uživatele, aby se tím jedním stejným QR kódem mohl během dne u jednotlivých lekcí prokazovat. Je to opravdu velmi uživatelsky přívětivé.
Pokud jde o kompletní program konference včetně přednášek a panelových diskuzí, právě v těchto dnech jste zveřejnili jeho první část. Které z nich budou podle tebe klíčové?
Jak jsem psal už výše, je to vlastně složité, ten program je tak nabitý a exkluzivní, že je těžké si něco vybrat. Kdybych měl ještě vypíchnout nějaký skrytý poklad, bude to unikátní Q&A session se Stickem a Slushem nejen o VEXLu. Budou připraveni zodpovědět jakékoliv otázky všem registrovaným účastníkům. Mít šanci sedět s oběma legendami v jedné místnosti a zeptat se jich na cokoliv nejen k VEXLu, ale i Trezoru apod., to bude mít věřím úspěch. A pak panelová diskuze o Privacy v hlavním sále, kde tyto dvě hvězdy doplní ještě skvělý Juraj Bednár.
Hraje vám z pohledu organizátora současný stav na trhu do karet? Přeci jen jsme výrazně výše s cenou BTC, než před rokem, kdy jste dělali první ročník BTCPrague. Je cítit rozdíl v náladě návštěvníků, nebo jsi zažil během organizace předchozích ročníků i „optimističtější“ a větší zájem?
Ano i ne. Na jednu stranu samozřejmě cykličnost bitcoinu vidíme a vnímáme, na stranu druhou, právě u ChainCampu tomu tak už úplně není. Tím, že je akce už dobře zažitá, konala se jak v covidu, tak bear-marketu, tak bullrunu apod., tak většina návštěvníků přijede už jen proto, aby se zase potkali se známými a kamarády kolem tématu, které mají tak rádi. A současně jde i o to, že hard-core bitcoineři a i ta lehce pokročilejší část komunity ví a chápe, že na ceně až tak nezáleží, že je důležité se dívat dále dopředu, vzdělávat se a posouvat své znalosti a schopnosti. A pak je ta cykličnost nakonec skoro irelevantní.
Kdy to bylo pro vás jako organizátory vůbec nejtěžší? Byl to první ročník, nebo například rok, kdy se trh prudce propadl a investiční euforie z Bitcoinu pominula?
Nejtěžší byl asi loňský ročník, kdy jsme byli v GONGu v Dolní oblasti Vítkovic, plánovali jsme vše pro 2200+ návštěvníků, ale neměli jsme po BTC Prague tolik času a prostoru. Současně situace na trhu nebyla tak optimistická a lidé byli z akcí unavení, tak se nám nedařilo akci správně a jednoduše naplnit. Byl to pro nás velký stres, ale nakonec to dopadlo skvěle a akci jsme si se všemi moc užili.
Platí každým dalším ročníkem, že téma altcoinů se vytrácí a jde do popředí BTC?
Za nás určitě – ostatně altcoiny už 4 roky vůbec neřešíme. Sleduji je za sebe spíše ze zvědavosti a z takového guilty-pleasure a baví mě, jak se opakuje stále ten stejný pattern pořád a pořád dokola. Vznikne altcoin, něco slibuje, jednou vyroste, nic nedodá a pak pomalu umře pro nezájem. A mohl bych jich jmenovat desítky. Z toho důvodu se jim nevěnujeme – chceme našim návštěvníkům dodat jistotu a stabilitu. Chceme si být jistí, že se dozví o takovém aktivu, které jim v budoucnu může i zachránit život a ne že budou muset hlídat a sledovat, jestli hned za půl roku neumírá.
Na závěr klasická otázka – jak se dostat ke vstupenkám a existují nějaké výhodnější způsoby?
Vstupenky se dají koupit jedině na našem webu ChainCamp.cz a při prokliknutí se z tohoto rozhovoru se aktivuje 5 % sleva. Moc se na všechny v Ostravě těšíme jak na akci samotné, tak na afterparty ve studentském klubu (jen 7 min pěšky od akce) až do 3 do rána.
Top burzy