Úspěšný programátor, vývojář bezpečnostních softwarů, ale zároveň i jedna z nejkontroverznějších postav v kryptoprůmyslu John McAfee, prohlásil, že není odpovědností firem zabývajících se digitálními aktivy, aby bojovaly proti nelegálnímu využívání kryptoměn.
McAfee v rámci rozhovoru pro plátek The Hill prohlásil, že je nelogické a nesprávné, když vládní orgány požadují od soukromých společností, aby jim pomáhaly v boji proti používání kryptoměn při nezákonných činnostech.
,,Společenský dopad, který poskytují lidem kryptoměny v podobě svobody před zkorumpovanou vládou má přednost před tím, že v této technologii se objevují i malí zločinci. Nemůžete hodit tuto odpovědnost na podnikatele. Nemůžete od nich požadovat, aby vám pomohli předcházet tomu, co by mohlo být budoucím zločinem,“ prohlásil.
McAfee svými prohlášeními pravděpodobně narážel na mnohé regulační kroky vlád a mezinárodních orgánů, které vytvářejí tlak na burzy a směnárny. Například nařízení FATF bude od příštího roku požadovat od burz, aby sledovali transakce zákazníků nejen v rámci svých platforem, ale i to, kam budou transakce směřovat následně. Je možné, že toto nařízení bude znamenat, že mnohé burzy delistujou ze své nabídky kryptoměny zaměřené na soukromí a anonymitu typu Monera, Dash či Zcash.
Analytická blockchainová společnost Chainalysis nedávno uvedla, že až u 15 velkých světových burz s kryptoměnami zaevidovala transakce, které mohly souviset s praním peněz. Před pár měsíci zas publikovala studii, podle níž bitcoinové transakce spojené s nelegální činností dosáhly v tomto roce rekordu (v dolarovém vyjádření jejich hodnoty).
zdroj: cointelegraph.com