Bitcoin (BTC) za posledních 24 hodin posílil téměř o 3 % a v úterý ráno se obchodoval za cenu $62 500. Ethereum (ETH) také přidalo 2 %, zatímco Solana stoupla o více než 6 %, Toncoin přidal 4 % a XRP 3 %.
Nejvýraznější růsty však udělaly memecoiny, které se svezly na šílenství na Wall Street v souvislosti s akciemi Gamestop. Detailněji o tom píšeme níže.
Bitcoinové ETF v USA v plusu
Nový týden začaly bitcoinové ETF v USA s kladnou bilancí přírůstku 66 milionů dolarů, respektive 1048 BTC. Přispěly k tomu nákupy do fondů Fidelity, Bitwise a VanEck v kombinaci s nulovými odlivy z ostatních fondů.
Mezitím se objevily zprávy, že bitcoinové ETF jsou už i na rozvaze dalších velkých světových bank. Po JP Morgan a Wells Fargo, o čem jsme vás informovali v tomto článku, byly potvrzeny menší akvizice spotových amerických ETF na Bitcoin i ze strany Deutsche Bank, UBS, HSBC či BNP Paribas.
Mnohem hůře však dopadly bitcoinové ETF v Hongkongu, kde bylo prodáno 519 BTC, čímž celková bilance držených BTC u tří stávajících fondů klesla na 3 636 BTC.
Šlo o největší denní odliv od spuštění těchto ETF 30. dubna a zároveň o smazání téměř všech přílivů do těchto fondů s výjimkou prvního dne.
Memecoinové šílenství je zpět
Dogecoin za posledních 24 hodin posílil o 10 %, Shiba Inu o 8 %, Pepe o 20 %, dogwithat o 8 %, Floki o 22 % či Bonk o 8 %.
Tento výrazný růst hodnoty memecoinů, což jsou vlastně „zábavné tokeny“ bez významnější vnitřní hodnoty, je reakcí na investiční šílenství na Wall Street, kde vylétly akcie populární „meme“ firmy Gamestop o 74 % a akcie další u retailových spekulantů podobné společnosti AMC Enterteiment až o 78 %.
Podle DexTools a Cointelegraph stejnojmenné tokeny s těmito firmami (nemají s nimi ve skutečnosti nic společného) s názvy GameStop a AMC, které vznikly na Solanu, vystřelily dokonce až o neuvěřitelných 550 %, respektive 1200 %.
Pondělní vlnu investičního šílenství rozpoutal Keith Gill, známý také jako Roaring Kitty, který měl na svědomí podobně šílenství kolem akcií Gamestop již v roce 2021, kdy jeho aktivita na sociálních sítích výrazně přispěla k vystřelení hodnoty akcií této firmy zpod úrovně 5 dolarů až nad 80 USD.
Jeho příběh o tom, jak retail bojoval s hedgeovými fondy z Wall Street, které akcie Gamestop dlouhodobě shortovaly, byl zpracován i ve filmu Lúzri z Wall Street. Gill byl na sociálních sítích po této mánii od června 2021 neaktivní, ale včera se opět „vrátil do hry“, když jedním tweetem opět rozehřál „srdce retailu“.
Stačil k tomu tento příspěvek s dovětkem „tuto hru beru velmi vážně„.
— Roaring Kitty (@TheRoaringKitty) May 13, 2024
Situaci budeme pro vás samozřejmě nadále monitorovat. Pokud jde o akciové trhy, tak na portálu FTnews.sk, a pokud jde o kryptoměny, tak samozřejmě u nás na kryptonovinkách.
Zdroj: X, Twitter, FTnews, Autor, Coingecko