Dvě přední americká média – The Washington Post a Bloomberg zveřejnily na svých webových portálech blogový příspěvek s názvem „Metan je velký klimatický problém, který může pomoci vyřešit Bitcoin.“ Poukazuje na těžbu BTC, která může za určitých okolností přispět k zásadnímu snížení emisí CO2. .
Zatímco mainstreamová média v drtivé většině píší o těžbě bitcoinu negativně – jinak řečeno upozorňují, že těžba Bitcoinu, která je spojena s relativně vysokou spotřebou energie, přispívá ke znečišťování planety a globálnímu oteplování, zmiňovaný článek upozorňuje, že Bitcoin může být naopak – ekologický.
Jde zejména o doprovodné využití těžby BTC u ropných společností, které jako vedlejší produkt uvolňují zemní plyn. Z logistických důvodů však neumějí tento plyn zachytit a nikam přepravit. Běžnou praxí proto je, že takový plyn spalují (gas flaring), což je pochopitelně mimořádně neekologické.
Metan je klimatický problém, který může vyřešit těžba bitcoinu. – Bloomberg https://t.co/pF0uV1uKl5
— Alex (@alexpilar) May 3, 2022
Hrozivá statistika
Podle jednoho ukazatele je spalování plynu (gas flaring) zodpovědné za 1% celosvětově vyprodukovaných atmosférických emisí oxidu uhličitého. ,,Ještě horší je ale uvolňování metanu. Jak uvedl Scientific American, zatímco CO2 přetrvává v atmosféře staletí nebo dokonce tisíciletí, metan zahřívá planetu na steroidech jednu nebo dvě dekády, dokud se nezmění na CO2,“ píše se ve zmiňovaném článku.
Na řadu však přichází společnost Crusoe Energy, startup, která spojuje síly s významnými těžaři ropy jako jsou Exxon Mobil či ConocoPhillips. Tato společnost nadbytečný plyn, který vzniká při těžbě ropy, spotřebovává přímo na místě těžby, což znamená, že tento plyn nemusí být spalován. Pomocí mobilních datových center jej totiž konvertuje opět na energii, kterou využívá k těžbě Bitcoinu. Crusoe Energy vybudoval už desítky takových center, která jsou umístěna na ropných polích, kde se dříve plyn jednoduše spaloval.
,,Lidé se dlouho pokoušeli vyřešit gas flaring. Ale standardní přístupy chemického inženýrství jako je komprese nebo zkapalňování nedávaly žádný ekonomický smysl,“ řekl k tématu výkonný ředitel Crusoe Energy Chase Lochmiller.
Využití datových center pro těžbu BTC nabízí kombinaci dvou extrémně důležitých faktů – kromě toho, že přispívá ke snižování emisí (dle odhadů až o 60% v porovnání se stavem, kdy by se plyn jednoduše spálil), je tento postoj ekonomicky udržitelný. Jít touto cestou je proto pro podnikatelské subjekty výhodné, což je základní předpoklad, aby se takový koncept uchytil a nebyl jen překážkou, kterou se budou snažit ropné těžařské společnosti obejít.
Crusoe Energy získal minulý měsíc v rámci dalšího kola financování (Serie C) kapitál v částce 505 milionů dolarů. Plánuje je využít k expanzi do dalších oblastí – počítá se s využitím datových center pro těžbu BTC v Permské pánvi (Texas), Argentině, Ománu či v Abú Dhabí.
https://twitter.com/bitcoinwale/status/1518861110857940993
Lochmiller v rozhovoru pro Bloomberg TV doplnil přímo šokující informaci – pokud by se jim podařilo konvertovat všech 14 miliard kubických stop plynu, které se denně zapálí jako vedlejší produkt při těžbě ropy, dokázali by pokrýt 8-násobek současného bitcoinového hashrate a vedle toho by přispěli ke snížení celosvětových emisí.
Zdroj:washingtonpost.com