Metaverse je pojem, kolem něhož vznikl po rozhodnutí společnosti Facebook přejmenovat se na Meta obrovský hype. Dotkl se nemalou měrou i kryptomen a s nimi spojených aplikací. Elon Musk, nejbohatší muž světa stojící za futuristickými firmami Tesla, SpaceX či Neuralink, nicméně v souvislosti s metaversem až takový optimista není.
Musk mluvil o tématu metaverse v rozhovoru pro The Babylon Bee. Když se ho zeptali, co si o metaverse myslí odpověděl: ,,Nevidím nikoho, kdo by chodil celý den s připnutou špinavou obrazovkou na hlavě. Nevím jestli mám mít důvod nutně podlehnout těmto metaverse věcem, ačkoli lidé o tom se mnou stále mluví.”
Mataverse má být svět fungující ve virtuální realitě, do které se dostanete tak, že si nasadíte speciální brýle, respektive přilbu s obrazovkou pro virtuální realitu. Představa Facebooku (Meta), ale i jiných společností, které vidí v metaversu obrovský potenciál, je taková, že lidé budou v budoucnu žít převážně v takové virtuální realitě. Pokroky v grafickém zpracování by tomu mohly přispět. Facebook (Meta) si stanovil plán, že do 10 let budou uživatelé jeho sociálních sítí Facebooku či Instagramu v metaverse plnohodnotně fungovat.
Je to však tak jednoznačné? Musk si myslí, že řada faktorů hraje proti těmto plánům. Upozornil, že soupravy na hlavě pro virtuální realitu mají tendenci způsobovat pohybovou nevolnost. Neumí si v tomto momentě představit, jak budou lidé s takovými přilbami na hlavě fungovat celý den.
Běžně se upozorňuje, aby lidé nedívali na televizi celý den, protože to poškozuje zrak. ,,Je to špatné pro oči, že? A teď budete mít obrovskou televizi rovnou na hlavě. Je to pro vás dobré?,“ zeptal se řečnicky.
Musk následně naznačil, že pojmy jako Metaverse či Web 3.0 jsou podle něj jen marketingové „buzz wordy“. Své by o tom mohli říci i fanoušci kryptoměn. Ty, které mají nějaké náznaky napojení na metaverse zažily svou vlastní vlnu šílenství jen díky tomu, že Facebook/Meta zaostřil na tento sektor.
Jak tedy podle Muska může vypadat virtuální realita? Rozhodně ne tak, že budeme fungovat s nějakými přilbami na hlavách. Skutečný posun vpřed vidí v řešeních, která přináší jeho firma Neuralink, respektive obdobné projekty.
Neuralink pracuje na čipech, které se implementují přímo do lidského mozku. V pokročilé budoucnosti mohou pomoci lidem umět ovládat věci myslí. Slepí by mohli opět vidět, imobilní opět chodit. Není to přitom úplná utopie, čipy se již aktivně testují.
,,Z dlouhodobého hlediska by se sofistikovaný Neuralink mohl plně přenést i do virtuální reality. Myslím si, že jsme daleko od zmizení v metavesmíru, zní to jednoduše jako buzzword,” upozornil.
Neuralink může přinést něco podobného jako chce Facebook, ale na úplně jiné úrovni. Lidé by totiž díky těmto čipům mohli mezi sebou komunikovat ve fiktivních prostorech zcela bez potřeby nějakých velkých hardwarových zařízení. Svůj vlastní procesor s obrazem by totiž měli přímo „v hlavě“.
Zdroj: cointelegraph.com