Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém novém stanovisku zopakoval, že by bylo vhodné výraznějším způsobem regulovat kryptoměny, ale jejich úplný zákaz by podle této instituce nebyl správným krokem.
MMF to uvedl ve zprávě, která se týkala Latinské Ameriky a Karibiku, v níž poukázal na různé přístupy ke kryptoměnám zemí, které se nacházejí v této oblasti.
Například v El Salvadoru udělali z bitcoinu v roce 2021 jako první země na světě zákonné platidlo, zatímco na Bahamách šli již v roce 2020 zcela jinou cestou a spustili silně centralizovanou digitální měnu centrální banky – takzvaný Sand Dollar, který je vůbec prvním CBDC na světě.
MMF si také všiml, že adopce decentralizovaných kryptoměn je mimořádně silná v Brazílii, Kolumbii, Argentině či Ekvádoru, kde je poháněna lidmi, kteří nemají přístup k bankovním účtům, ale kryptoměny jim umožňují realizovat rychlé a levnější platby. Velmi oblíbené jsou v těchto státech zejména stablecoiny, například amerického dolaru, které chrání občany před vysokou inflací jejich místních měn.
„I když několik zemí zcela zakázalo kryptoměny vzhledem k jejich rizikům, tento přístup nemusí být z dlouhodobého hlediska účinný. Tyto regiony by se měly místo toho zaměřit na sledování hybných sil poptávky po kryptoměnách včetně nesplněných potřeb občanů v oblasti digitálních plateb, a na zlepšení transparentnosti zaznamenáváním transakcí kryptoměn do národních statistik,“ doporučuje MMF.
Zdroj: cointelegraph.com