CEO společnosti Microstrategy Michael Saylor tvrdí, že Bitcoin (BTC) je jedinou kryptoměnou, kterou lze označit za komoditu, přičemž dvojka na trhu Ethereum (ETH) je podle jeho názoru jednoznačně cenný papír.
Bývalý šéf největšího veřejně obchodovaného držitele bitcoinů firmy Microstrategy , která má na rozvaze podle aktuálních informací 129 698 BTC v tržní hodnotě 2,661 miliardy dolarů, se v rozhovoru pro Altcoin Daily vyjádřil k návrhu zákona o regulaci kryptoměn z dílny republikánky Cynthie Lummisové a demokratky Kirsten Gillbrandové. Ty totiž společně označily Bitcoin a Ethereum za komodity, přičemž většina ostatních kryptoměn jsou podle nich cenné papíry.
Saylor s definicí Ethereum nesouhlasí
Michael Saylor s nimi však nesouhlasí a v interview naznačil několik důvodů, proč je mezi BTC a ETH v tomto pojetí zásadní rozdíl. ,,Myslím si, že Ethereum je cenný papír a je to podle mě docela jednoznačné. Bylo vydáno ICO, existuje u něj manažerský tým, proběhlo u něj pre-mine, mělo hardfork, probíhají u něj další hardforky, existuje u něj difficulty bomb, která je neustále odkládána…“ citoval ty nejdůležitější.
Podle Saylora neustála potřeba nových aktualizací u Ethereum, které jsou navrhovány a realizovány konkrétním týmem vývojářů nebo nějakou entitou, představují důkaz, že jde o cenný papír. Odkládání difficulty bomb, která má odstavit těžaře od miningu ETH po jeho přechodu na Proof of Stake, je toho prý jasným důkazem.
CEO Microstrategy vysvětluje, že u komodity by něco takového nebylo možné. ,,Pokud by to byla komodita, nemůže existovat eminent a pravdou je, že nemůže existovat žádné takové rozhodování. Myslím si, že jedním ze základních poznatků v krypto průmyslu je, že pokud můžete něco změnit, tak to je důkaz toho, že se jedná o cenný papír.“
Cenné papíry (securities) jsou obecně chápány jako zastupitelné a obchodované finanční nástroje, které se používají k získávání kapitálu na veřejných nebo soukromých trzích. Komodity jsou naopak považovány za zboží nebo aktivum, které má peněžní využití. Aktiva jako zlato a stříbro jsou považovány za tvrdé komodity, zatímco rýže nebo čaj za měkké.
Bitcoin je cenný papír, je podobný zlatu
Saylor si myslí, že Bitcoin je komodita, protože jádro bitcoinové sítě nelze změnit, podobně jako nelze změnit složení fyzického zlata.
,,Chcete-li se prosadit jako digitální komodita, pak se snažte vytvořit něco jako zlato v kyberprostoru,“ dodal šéf Microstrategy, který si však za tento názor vysloužil kritiku ze strany altcoinové scény, která upozornila, že i Bitcoin mívá aktualizace – příkladem je softfork Taproot z listopadu 2021, jehož cílem bylo zlepšit skriptovací schopnosti a soukromí bitcoinu.
Na druhou stranu je také pravdou, že žádná realizovaná úprava na Bitcoinu neměla tak zásadní vliv na BTC, jako realizované úpravy v průběhu času na Ethereum od odkladů difficulty bomb přes změnu inflačního modelu (EIP 1559) až po přechod na Proof of Stake. Jinak řečeno na Bitcoinu se nikdy neměnila žádná základní pravidla, zlepšuje se maximálně jeho efektivita, například pokud jde o škálování.
A co ostatní PoS kryptoměny?
Saylor dostal otázku i v souvislosti s kryptoměnou Cardano, která je jednou z těch, které mohou konkurovat v době Ethereum, protože už běží na Proof of Stake.
,,Myslím si, že všechny proof-of-sake kryptoměny jsou cenné papíry a všechny jsou riskantní. Regulační orgány rozhodnou, či jim dovolí pokračovat, nebo ne,“ poukázal na to, že altcoiny mohou (pokud se tak regulátoři rozhodnou) čekat ještě problémové časy.
Co-to v této věci již vícekrát naznačil šéf SEC Gary Gensler , který nedávno uvedl, že jediná kryptoměna, kterou lze opravdu považovat za komoditu je Bitcoin, což znamená, že ohledně Ethereum o tom vůbec není přesvědčen.
Pokud by byly cenné papíry…
Pokud by byly kryptoměny klasifikovány jako cenné papíry, znamenalo by to, že vznikly nezákonným způsobem minimálně z pohledu platné legislativy v USA. U jejich tokenů totiž neproběhla žádná registrace u SEC. To by mohlo vést k tomu, že by musely být odstraněny z nabídky amerických kryptoměnových burz, nemohly by být obchodovány v rámci USA a jejich vydavatelé by mohli čelit vyšetřování.
Příkladem je soudní spor mezi firmou Ripple a SEC, ve kterém se řeší, zda Ripple emitováním tokenů XRP porušila nebo neporušila zákony o cenných papírech. Spor probíhá od roku 2020 a Ripple se v něm hájí právě tvrzením, že XRP nejsou cenné papíry.
Zdroj: cointelegraph.com