Microstrategy od bitcoinové strategie neustoupí
Společnost Microstrategy, která je největším držitelem BTC v kategorii veřejně obchodovaných společností, během svých earnings za 4. kvartál 2022 zopakovala, že nemá v plánu přehodnotit svou bitcoinovou strategii, tedy dlouhodobou longovou pozici vůči této kryptoměně.
„Jediným skutečným bezpečným přístavem pro institucionálního investora je Bitcoin. Bitcoin je jediná všeobecně uznávaná digitální komodita, takže pokud jste investor, Bitcoin je v tomto ohledu vaším bezpečným přístavem,” uvedl prezident společnosti Michael Saylor.
Současný CEO firmy Andrew Kang během earnings uvedl, že MicroStrategy držela k 31. prosinci 2022 celkem 132 500 BTC v hodnotě 1,84 miliardy USD. 14 890 BTC vlastnila přímo společnost Microstrategy a zbytek držela její dceřiná společnost MacroStrategy LLC.
Mirostrategy také připomněla, že od momentu, kdy přijala strategii investic do BTC, tedy 10. srpna 2020, jsou její akcie v plusu 117 % a to navzdory aktuálnímu bearmarketu a faktu, že celková investice Microstrategy do BTC (z dolarového pohledu) je ve výrazném mínusu. Více ilustruje graf:
Silvergate je vyšetřována americkým ministerstvem spravedlnosti
Silvergate Bank, která má velmi blízko ke kryptoměnovému průmyslu, je podle nejnovějších informací magazínu Bloobmerg vyšetřována Ministerstvem spravedlnosti USA.
Americké orgány se začaly zajímat o její podíl a spojitost s bankrotem burzy FTX a jejích přidružených společností, jelikož existuje podezření, že Silvergate pomáhala při převádění peněz zákazníků FTX na Almeda Research. Jinak řečeno cílem vyšetřování je zjistit, zda vedení Silvergate vědělo, nebo mohlo tušit, že transakce FTX na Almeda jsou nelegální.
Silvegate zatím nečelí žádnému obvinění a sama doplácí na krach FTX, v jehož důsledku vykázala v minulém kvartálu ztrátu 1 miliardy dolarů. To vedlo k tomu, že musela propustit 40 % svých zaměstnanců, a že si musela vzít miliardové půjčky, aby zabránila krizi likvidity poté, co množství jejích zákazníků začalo v panice vybírat peníze z její platformy.
Akcie Silvergate podle MarketWatch klesly po zveřejnění těchto zpráv o dalších 13 % a od historického maxima v listopadu 2021 jsou dole již o 92 %.
The Silvergate DOJ fraud probe will probably create some fud for crypto exchanges
Funny how they always time these announcements 🙂 pic.twitter.com/7WxJYFawuF
— Rager (@Rager) February 2, 2023
Americké orgány zvýšily „zájem“ o kryptoměny
Podle průzkumu Solidus Labs čtyři hlavní americké federální agentury, které sledují sektor kryptoměn, provedly v roce 2022 celkem 58 různých vyšetřování spojených s tímto odvětvím. Jedná se o překonání předchozího maxima (40) v roce 2020 a o 65% nárůst ve srovnání s 38 šetřeními v roce 2021.
Na vyšetřování nekalých praktik v kryptosektoru se specializovaly zejména SEC, CFTC, FinCen a OFAC. Zatímco FinCen vedl jen jedno vyšetřování, SEC, CFTC a OFAC překonaly své dřívější rekordy.
SEC, která chce být hlavním regulátorem kryptoměn, vedla v loňském roce 30 různých žalob. 9 z nich byly občanské žaloby podány po zatčení. Celkově vymohla prostřednictvím pokut 242 milionů dolarů.
První regulovaný stablecoin eura vznikl ve Finsku
Finská společnost Membrane Finance oznámila, že vydala první regulovaný stablecoin eura v Evropské unii, který má povolení od Finského úřadu pro finanční dohled (Fin-FSA) a je 100% kryt podkladovými aktivy, čili eury.
Membrane Finance is excited to announce the launch of EUROe on Ethereum!
Read more at https://t.co/nV8dYKkBmK, and read the thread below to see how you can get started with $EUROe from today!
— EUROe (@EUROemoney) February 2, 2023
Označení stablecoinu je EUROe a Membrane Finance uvádí, že umožňuje téměř okamžité platby při téměř nenulových nákladech na rozdíl od nízké rychlosti převodu eur v rámci tradičního finančního sektoru.
Prvním stablecoinem eura je však EUROC, který vydala společnost Circle v USA. Regulován je v USA.
Zdroje:cointelegraph.com,cointelegraph.com,cointelegraph.com