Čínský zpravodajský magazín Weixin tvrdí, že těžaři Bitcoinu v čínské autonomní provincii Vnitřní Mongolsko už nebudou mít dotovanou elektřinu, což znamená, že jejich náklady na těžbu Bitcoinu se výrazně prodraží. To může vést v konečném důsledku k tomu, že podíl Číny na celkové těžbě Bitcoinu se oslabí.
Teprve nedávno jsme psali o tom, že aktuální hashrate, což je celková výpočetní síla vynaložená při těžbě Bitcoinu, pochází ze 65 až 70% právě z Číny. V souvislosti s tím jsme dokonce udělali mezi slovenskými a českými odborníky na kryptoměny anketu, abychom se dozvěděli, jestli je to pro samotný Bitcoin rizikové.
https://www.kryptonovinky.sk/anketa-ohrozuje-decentralizaciu-bitcoinu-vplyv-ciny-na-jeho-tazbu-odpovedali-cabaj-matuska-kracik-tesar-bednar-a-stancel/
Pro dominanci těžby Bitcoinu v Číně existuje několik faktorů. Nespornou výhodou je chladné podnebí zejména v severní části Číny a levná elektrická energie. Ta (když je ještě k tomu dotovaná státními úlevami) činí tento region ideálním prostorem pro mining kryptoměn a jakýmsi zlatým rájem pro firmy, které podnikají v tomto sektoru. Obzvláště, když vedle toho roste i cena Bitcoinu.
O nadcházejících změnách, které mohou tyto výhody čínských minerů minimálně zredukovat, informoval portál decrypt.co, který citoval Colina Whua z WuBlockchain:
,,Exkluzivně: Čínské Vnitřní Mongolsko náhle změnilo k 24. srpnu svou politiku. Požaduje zrušení zvýhodněných cen elektřiny pro kryptoměnové těžaře, což způsobí, že jejich náklady na elektrickou energii stoupnou o zhruba jednu třetinu. Těžaři se obávají, že podobný krok podnikne i oblast Xinjiang. „
Důvodem, proč došlo k tomuto rozhodnutí, je prý fakt, že daný region nemá z těžby Bitcoinu žádný užitek a tak nevidí důvod, proč by měl tuto oblast podnikání dále podporovat.
Avizovaný nárůst nákladů na elektřinu by se měl dotknout podle Decrypt.co minimálně 21 těžebních poolů včetně několika „velkých hráčů“. Neplatí to však pro všechny, protože významné čínské mining pooly působí i v jiných čínských oblastech. Hrozbou pro ně by mohlo být především to, že se k podobnému kroku zavazují i ostatní regiony.
Dopad na Bitcoin v případě, že by Čínská dominance v těžbě výrazně klesla, je těžko odhadnutelný. Z jedné strany by bylo jistě velkým pozitivem, kdyby se těžba BTC více decentralizovala, čili vliv Číny by nebyl tak markantní. Náhlý pokles hashrate, tedy celkové výpočetní síly při těžbě Bitcoinu, by však mohl teoreticky ohrozit bezpečnost této sítě.
zdroj: decrypt.co