Obtížnost těžby Bitcoinu, tedy „mining difficulty„, se aktualizuje zhruba jednou za dva týdny. Jak informoval portál Cointelegraph, nejnovější aktualizace způsobila propad obtížnosti až o 15,95%, což je historicky druhý největší propad.
Obtížnost těžby Bitcoinu je navržena tak, aby se přizpůsobovala současnému stavu těžby každých 2016 vytěžených bloků, což vychází v průměru na dva týdny. Tato úprava je odvozena od změn hashrate sítě (celková výpočetní síla použitá na těžbu Bitcoinu) a jejím cílem je zajistit, aby vytěžení bloku nadále trvalo přibližně každých 10 minut.
Pokud tedy hashrate těžby klesá, obtížnost se snižuje, aby se zachoval 10 minutový průměr. Pokud hashrate roste, obtížnost se zvýší, aby byl 10 minutový průměr pro blok dodržen.
Stručně řečeno, řekněme, že jsme v situaci, kdy je těžba vysoce zisková. To vede k tomu, že se k síti připojuje více minerů, což zvyšuje rychlost hashrate. Výsledkem je, že obtížnost těžby stoupá a marže se zmenšují, ale těžba je nadále zisková a motivuje další těžaře, aby se připojili. Tento cyklus pokračuje, dokud už poměrně velká část těžařů nedokáže udržet krok. Jsou nuceni proto prodávat více svých vytěžených Bitcoinů, čímž postupně vyčerpají své zásoby. To způsobuje propad ceny, neboť je více Bitcoinů na prodej. V určitém okamžiku tito těžaři kapitulují a zastaví svou těžbu, čili se sníží i hashrate sítě. Aktualizace ve formě snížení obtížnosti těžby Bitcoinu však celý proces opět obnovuje a umožňuje i těžařům, kteří dříve nestíhali, opět se zapojit „do hry“.
Obtížnost těžby Bitcoinu byla před tímto propadem naposledy aktualizována 9. března 2020, kdy opět stoupla (trend výrazného růstu mining difficulty začal 31. prosince 2019).
https://www.kryptonovinky.sk/ako-funguje-tazba-bitcoinu-nody-mining-difficulty-ekonomicka-stranka/
zdroj: cointelegraph.com