Zákaz těžby kryptoměn v Číně vedl k vypnutí značného množství těžebního hardwaru, což se projevilo na rekordním poklesu ostře sledované bitcoinové metriky „mining difficulty“, čili obtížnosti těžby.
Hashrate je celková výpočetní síla vynaložená na těžbu Bitcoinu. Pokud hashrate stoupá, tak se zhruba každé dva týdny (vždy po vytěžení 2016 bloků) upraví i mining difficulty směrem nahoru, aby se zachoval průměr zhruba 10 minut na vytěžení jednoho bloku. Naopak pokud hashrate klesá, tak se upraví mining difficulty směrem dolů, aby se opět zachoval zmiňovaný desetiminutový průměr.
Téměř kompletní vypnutí těžby Bitcoinu v Číně, která měla podle různých studií na svědomí více než 50% celosvětového hashrate (Cambridge uvádí ve své studii až 65%) se tedy zákonitě projevilo i na mining difficulty. To kleslo po nejnovější úpravě o rekordních 28%.
Za běžných okolností by to byl pro Bitcoin velmi negativní signál. Pokles hashrate a následně pokles mining difficulty by totiž naznačoval, že zájem těžařů o Bitcoin jednoduše klesá. Současná situace je však odlišná, protože těžaři mají o Bitcoin nadále zájem, ale ti v Číně ho již nemohou těžit dál.
Nastávají závody s časem
Pro čínské těžaře tak nyní nastává závod s časem. Mají k dispozici hardware v hodnotě stovek milionů dolarů, který už však na své půdě zapojit nemohou (nebo mohou, ale nelegálně, což je obrovské riziko). Proto hledají svůj nový domov jinde – například v Kazachstánu či v Severní Americe (Kanada, Texas, Miami?). Mining poolu BTC.com se již podařilo nějakou část svých zařízení přesunout právě do Kazachstánu.
Naopak se radují těžaři mimo Čínu. Tím, že jim na nějaký čas opadla značná část konkurence, mají příležitost ukrojit si více z koláče – a výhodněji. Dokonce se zřejmě těší i tomu, že Bitcoin je aktuálně ve velké slevě vůči dosavadním ATH. Mohou tedy výhodně a ve větším těžit levnější Bitcoiny.
Pokud jde o čísla, rekordní hashrate se datuje k 15. dubnu 2021 na úrovni 198 EH / s. Po vypnutí čínské těžby se propadl na 89 EH / s (v některých dnech byl i níže).
K návratu na ATH nedojde tak brzy
Předpokládá se, že hashrate by mohl v krátkodobém horizontu klesnout o dalších několik procent, přestože už zdaleka ne tak výrazně, jak jsme viděli v posledních týdnech. Někteří těžaři v Číně zřejmě nadále těží, ačkoli potají. Je však velmi pravděpodobné, že i oni brzy ukončí svou činnost a budou se přesouvat jinam. Na druhou stranu však nelze vyloučit ani postupné stoupání hashrate – vše závisí na tom, jak rychle se jim bude dařit vrátit do hry a zda se mezitím nezvýší hashrate, kteří budou díky příznivé konkurenční situaci připíjet těžaři v Severní Americe a Evropě. Například kanadský mining pool HUT8 avizuje výrazné zvýšení hashrate už v nejbližších týdnech.
Proces čínského stahování má však své limity – legislativní i logistické. Může to trvat minimálně několik měsíců, než se zdroje z Číny opět dostanou do plného provozu.
Bezpečnost sítě
Pro Bitcoin z pohledu bezpečnosti není dobré, když hashrate klesá. Síť je tím zranitelnější proti potenciálnímu 51% útoku. Nutné je však uklidnit investory, že ačkoli hashrate výrazně klesl od svých maxim, tak je stále výrazně nad hodnotami, které byly pro něj rekordní v předešlých letech. Jakýkoliv úspěšný útok na Bitcoin je proto stále extrémně nepravděpodobný.
Dlouhodobé dopady na Bitcoin jsou pozitivní
Z dlouhodobého hlediska se budou tyto změny s velkou pravděpodobností vnímat jako pozitivní. Bitcoinu se totiž vyčítalo, že ačkoli je to nejdecentralizovanější kryptoměna, tak má prvek centralizace právě kvůli tomu, že přes polovinu hashrate generovala Čína. Tím, že tato země sama o sobě vyhnala těžaře, tak přispěla k vyřešení tohoto problému. Nakonec se tedy může ukázat, že Čína sobě uškodí (přijde o příležitost, která jí byla nabídnuta v souvislosti s Bitcoinem) a naopak Bitcoinu pomůže.