5. července klesla složitost těžby Bitcoinu (BTC)– „tzv. mining difficulty, o více než 5 % a dosáhla čtvrtletního minima – 79,5T. Šlo tak o největší pokles složitosti těžby od března letošního roku, kdy krátce klesla pod 80T.
Hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC, od které se odvíjí mining difficulty, přitom ještě mezi březnem a květnem letošního roku postupně stoupal a dosáhl přitom historického maxima – 657 TH/s (terahashů za sekundu). Od konce května však hashrate klesá.
Postupný růst hashrate
Mining difficulty se aktualizuje každých 2 016 bloků, což je přibližně každé dva týdny na základě předchozího hashrate. Jinak řečeno roste-li zájem o těžbu (více energie se utrácí, neboli hashrate), tak se obtížnost upraví směrem nahoru. Pokud hashrate klesá, obtížnost jde směrem dolů.
Během celé existence Bitcoinu tento ukazatel téměř celou dobu roste. V obdobích po halvingu však dochází ke korekcím, jelikož někteří těžaři musí pro nedostatek financí po úpravě inflace BTC vypnout své stroje dočasně, a někteří dokonce zbankrotují. To vede k poklesu hashrate a následně také k úpravě mining difficulty směrem dolů.
Ještě v roce 2014 dosahoval hashrate hodnoty přibližně 1,1 GH/s (gigahashů za sekundu). Šlo o dostatečně nízké úrovně na to, aby se Bitcoin mohl těžit na většině stolních počítačů. Čím vyšší je totiž hashrate, tím výkonnější a energeticky úspornější musí být těžební stroj, aby byl pro těžaře ziskový.
Koncem roku 2017, kdy se začaly do bitcoinové sítě připojovat další těžaři, hashrate dosáhl poprvé hranice jednotek terahashů.
Kritická úroveň pro těžaře?
Na základě současného hashrate udělal F2Pool, jeden z největších bitcoinových těžebních poolů, odhad návratnosti těžby. V něm uvádí, že ASIC miner (zařízení pro těžbu Bitcoinu) s účinností 26 W/TH (wattů na terahash) bude ziskový, pokud cena Bitcoinu neklesne pod hranici $54 000.
Tento odhad realizovali při cenách elektřiny $0,07 za kWh (kilowatthodinu).
https://twitter.com/f2pool_official/status/1809155768874328456
Pokud cena Bitcoinu klesne, těžaři budou potřebovat efektivnější stroje, aby byli ziskoví, nebo levnější energii. Pokud zůstane stejná, podmínky pro největší těžaře Bitcoinu by měly být přijatelné.
Zdroj: cointelegraph.com