Ministryně financí USA Janet Yellenová ve svém projevu v minulém týdnu zmínila zakladatele Bitcoinu Satoshiho Nakamoto a konstatovala, že jsme se dostali do éry, která díky adopci internetu u 4,5 miliardy lidí předznamenává příchod nové významné globální elektronické ekonomiky.
Janet Yellenová v době, kdy probíhala v Miami konference Bitcoin 2022 přednesla své poznámky o politice, digitálních aktivech, inovacích a regulacích na Kogod School of Business Center for Innovation.
1/ Secretary Yellen’s latest public remarks are nothing short of remarkable.
Here, the top US govt official in charge of the financial system talks about Satoshi Nakamoto's innovation:
“New technology has raised the possibility of reduced reliance on centralized intermediaries” pic.twitter.com/rAG7txHTLl
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) April 12, 2022
Bitcoinery v rámci projevu Yellenové zaujala zejména její zmínka o Satoshim Nakamoto, záhadném tvůrci Bitcoinu a o jeho díle, jehož význam se stále více prohlubuje. V přepisu jejích poznámek z projevu se píše:
,,Nová technologie zvyšuje možnosti snížené závislosti na centralizovaných zprostředkovatelích, jako jsou banky a společnosti vydávající kreditní karty. V roce 2008 osoba – nebo skupina lidí – používající pseudonym Satoshi Nakamoto navrhla decentralizovaný systém peer-to-peer k uskutečňování a zpracování plateb. Klíčovou výzvou v digitálních platbách je zabránit tomu, aby tentýž majetek došel dvakrát. Bitcoin whitepaper navrhl novou metodu ověřování transakcí pomocí kryptografie, která řešila problém takzvaného „dvojitého výdaje“ (double spending). Tato a další inovace související s technologií distribuované účetní knihy jsou základem digitálních aktiv založených na blockchainu.“
Yellenová následně poukázala na volatilitu bitcoinu, která brzdí jeho používání při běžných platbách a také zmínila vysoké poplatky za transakce či delší dobu na jejich realizaci, což bránilo využívání bitcoinu jako platidla za galon mléka či sendvič. Následně poukázala na stablecoiny nebo potenciální digitální měny centrálních bank (CBDC), které by podle ní mohly uspět jako prostředek výměny.
,,Zastánci se domnívají, že technologie distribuované účetní knihy změní další aspekty finančních služeb, jako je obchodování, půjčky a půjčování,“ uvedla a přitom zmínila i smart-kontrakty, které dokážou automaticky realizovat dohodu, pokud byly splněny předem specifikované podmínky.
Ministerstvo financí nechce zastavit inovaci
Yellenová následně zmínila exekutivní příkaz amerického prezidenta Joea Bidena, který nedávno pověřil ministerstva a regulátory, aby připravili komplexní regulační rámec pro kryptoměny s cílem omezit možnosti podvodů u kryptoměn, ale zároveň nezabrzdit jejich pokrok.
,,Výkonný příkaz prezidenta Bidena pověřil experty z celé federální vlády provedením hloubkové analýzy s cílem vyvážit zodpovědný vývoj digitálních aktiv s riziky, která představují,“ konstatovala a následně jmenovala 6 základních politických cílů této iniciativy:
- chránit spotřebitele, investory a podniky;
- chránit finanční stabilitu před systémovým rizikem;
- zmírnit rizika národní bezpečnosti;
- podporovat vedoucí postavení USA a hospodářskou konkurenceschopnost;
- podporovat spravedlivý přístup k bezpečným a cenově dostupným finančním službám;
- podporovat odpovědný technologický pokrok, který zohledňuje důležité aspekty designu, jako jsou ty, které se týkají soukromí, lidských práv a změny klimatu.
,,Během přibližně následujících šesti měsíců bude ministerstvo financí spolupracovat s kolegy v Bílém domě a s dalšími agenturami na přípravě základních zpráv a doporučení souvisejících s těmito cíli. V mnoha případech práce pověřená výkonným příkazem staví na pokračujících snahách ministerstva financí,“ doplnila.
Alex Gladstein ocenil slova Yellenové
Vyjádření Yellenové pochválil na Twitteru Alex Gladstein, známý bitcoiner stojící za Human Rights Foundation, který upozornil například na to, že Yellenová během proslovu poukázala na 15 miliard dolarů, které Američané ročně platí z daní kvůli neefektivnosti současného finančního systému (100 dolarů) a poukázala na to, že nové inovace mohou v tomto směru pomoci.
,,Pokud žijete v zemi G7 můžete zaplatit méně než dvě procenta v poplatcích za transakce a konverzi peněz přes hranice. Pokud však žijete v rozvojovém světě, můžete platit až 10 procent. Tyto vysoké náklady neúměrně ovlivňují více než 250 milionů migrantů po celém světě, kteří posílají svým rodinám v průměru 200 až 300 dolarů měsíčně,“ zmínila další slabinu současného systému, kterou mohou pomoci vyřešit kryptoměny.
Alex Gladstein upozornil, že Yellenová zmínila i CBDC jako možné řešení tohoto problému, což je ovšem nástroj, který by výrazně ohrozil soukromí lidí. Na druhou stranu ji však několikrát pochválil za otevřený přístup a přiznání chyb současného modelu.
,,(Její poznámky) jsou nakonec spíše souborem poznámek „připravte se na CBDC“ než cokoli jiného, ale stále je úžasné vidět, že ministr financí USA je nucen uznat inovaci Bitcoinu v projevu o tom, jaký je současný finanční systém narušen,” a v posledním vlákně k tomuto tématu dodal:
,,Zajímalo by mě, jestli Satoshi/Hal si vsadili na to, kdy se jejich projektu bude věnovat tak podrobná veřejná pozornost v projevu od šéfa největšího finančního byrokrata nejmocnější země světa. 13 let byla odpověď.“
10/ I wonder if Satoshi/Hal made any bets on when their project would be addressed in such detail in a major public speech by the chief financial bureaucrat of the most powerful country on earth.
13 years was the answer.
Wonder if they’d have taken the over or under on that?
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) April 13, 2022
Zdroj: twitter.com, home.treasury.gov