Přestože snaha o zákaz těžby Proof of Work kryptoměn v čele s BTC v Evropské unii neprošla a nestala se součástí připravovaného širokého regulačního rámce pro kryptoměny s názvem MiCA (Markets in Crypto Assets), na úrovni EU nadále probíhá o tomto tématu horlivá diskuse.
Plán RePowerEU, jehož cílem je podniknout kroky, které povedou k úspoře energie digitalizací energetického sektoru v EU, se věnuje také kryptoměnám a blockchain technologii. V pracovním dokumentu z dílny Evropské komise se uvádí, že Evropa má podíl na přibližně 10% světové těžby kryptoměn, přičemž specificky byly jmenovány Německo, Irsko ale i Švédsko.
Z dokumentu vyplývá předpoklad, že ESMA, tedy evropský regulátor pro cenné papíry a burzu, navrhne technické normy pro odvětví těžby kryptoměn. Doplňujeme, že po přechodu Ethereum na proof of Stake konsensus je jednoznačně největším spotřebitelem energie v oblasti kryptoměn Bitcoin.
Zmiňovaný dokument RePowerEU zároveň cituje nedávný dokument z dílny European Blockchain Observatory and Forum (EUBOF), který obsahoval pasáže navrhující kroky, které by vedly ke zmírnění nepříznivých dopadů technologií používaných u kryptoměn, které mají negativní vliv na klima.
Tento dokument by měl hrát důležitou roli v rámci zprávy o vlivu kryptaktiv na životní prostředí, která má být publikována v roce 2025. Cointelegraph upozornil, že obsahuje jednu citaci, která nepůsobí pro Bitcoin a těžbu BTC vůbec příznivě: ,,Šlo by o první celosvětový pokus o snížení atraktivnosti investic do bitcoinu s vlivem na omezení růstu jeho ceny.”
Dokument RePowerEU dále požaduje, aby MiCA, připravovaný regulační rámec pro kryptoměny, vyžadovala od účastníků trhu s kryptoměnami, aby poskytovali informace o jejich environmentální stopě. Jinak řečeno půjde-li o těžaře BTC, měly by poskytnout podrobné informace o tom, jaké zdroje při své činnosti využívají.
Zpráva zároveň vyzývá členské země EU, aby vzhledem ke komplikované energetické situaci na Starém kontinentu, která je zejména důsledkem války na Ukrajině, “implementovaly cíleně a přiměřená opatření ke snížení spotřeby elektřiny kryptoměnovými těžaři a to i z dlouhodobé perspektivy tím, že ukončí daňové úlevy a jiná fiskální opatření, která hrají v jejich prospěch.”
Zdroj:cointelegraph.com