Kryptoměny jsou stále více na mušce různých regulačních úřadů po celém světě. Nejčastěji slyšíme o krypto regulacích od SEC, ale nyní se k tématu regulací vyjádřil i Mezinárodní měnový fond (IMF), který doporučuje globální zavedení regulací a dohledu nad kryptoměnami.
Globální regulace kryptoměn
Dokument sdílený IMF s názvem „Krypto ekosystém a výzvy finanční stability“ poukazuje na účinnost této technologie vzhledem na rychlost a nízké náklady na realizaci přeshraničních plateb. Také se zabývá dramatickým nárůstem hodnoty trhu s kryptoměnami, i když cena většiny digitálních aktiv od května 2021 klesla. Podle organizace byly důvody tohoto drastického růstu zájmu potenciál vysokého výnosu, nízké transakční náklady a rychlost. Nárůst tržní kapitalizace se také připisuje rostoucímu zájmu investorů o stablecoiny, smart kontrakty a decentralizované finance (Defi).
Mezinárodní měnový fond nastínil několik regulačních doporučení:
– Národní regulační orgány by měly upřednostnit implementaci globálních standardů použitelných na krypto aktiva
– Regulační orgány musí kontrolovat rizika vyplývající z kryptoměn, zejména v oblastech velkého významu
– Koordinace mezi národními regulačními orgány je klíčem k účinnému uplatňování práva
– Regulační orgány by měly řešit nedostatky v údajích a lépe monitorovat krypto ekosystém
– Zaměřit se a řešit rizika specifické pro stablecoiny, tedy přímého soupeře CBDC
– Stanovit jasné podmínky pro vydávání, fungování a správu stablecoinů
Dokument dodává, že klíčem k úspěchu je komunikace jednotlivých vlád a regulátorů. Podle IMF je regulace nutná v zájmu zachování finanční stability:
„Jednotlivé vlády na světě by měly implementovat globální standardy pro krypto aktiva a zlepšit svou schopnost monitorovat krypto ekosystém. Rozvojové trhy, které čelí rizikům“ kryptozace „, by měly zvážit výhody přijetí digitálních měn centrální banky (CBDC).“
MMF tato tvrzení odůvodňuje tím, že jim nejde o tvrdé potlačení kryptoměn, ale hlavně o ochranu samotných národů a jejich finančních systémů. Nyní budou na tahu jednotlivé vlády, jak se k těmto doporučením postaví.
Avšak slovo regulace se ve spojitosti s kryptoměnami objevuje stále častěji, proto bude důležité sledovat další vývoj. Komise pro burzy a cenné papíry (SEC) rovněž poslední týdny zdůraznila zvýšenou snahu a cíle regulovat kryptoměny, protože podle jejich slov drtivá většina funguje jako security (cenný papír).
O možných regulacích stablecoinů jsme vám napsali v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/stablecoiny-su-opat-na-novych-maximach-s-popularitou-vsak-rastu-aj-rizika/?preview_id=44661&preview_nonce=77bf4b236b&post_format=standard&_thumbnail_id=44742&preview=true
Přečtěte si zajímavé novinky
Transakční poplatky na síti ETH jsou obrovské – Jak fungují a kdy jsou nejnižší
Zájem o pasivní příjem kryptoměn stoupá – Lending platforma Celsius vzrostla o 1900%
Používáte Telegram? Dávejte si pozor na podvodníky – Poznáte je jednoduše
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací jakož, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/
zdroj: Ambcrypto