Mezinárodní měnový fond (MMF) se ve své čerstvé zprávě ke globální finanční stabilitě vyjádřil v několika odstavcích i ke kryptoměnám.
MMF konstatoval, že finanční stabilita bude pro následující období závislá zejména na vlivech pandemie koronaviru a vývoje války na Ukrajině. Rychlé změny ve FinTech sektoru a používání kryptoměn však podle této organizace také sehrají určitou roli ve spleti výzev, kterým čelí globální ekonomika.
V úterní zprávě MMF se zmiňuje, že pandemie a válka vedly ke zrychlené „kryptoizolaci“ na rozvíjejících se trzích v důsledku zvyšujícího se spekulativního zájmu o kryptoměny během pandemie a následné snahy využít je pro vyhnutí se sankcím (zejména v souvislosti s Ruskem). MMF však konstatovala, že kryptoměny se ukázaly být jako nástroj pro obcházení sankcí nepraktické. Různé mixery, decentralizované burzy a kryptoměny určené k ochraně soukromí sice podle organizace umožnily jejich obcházení do určité míry, ale i tyto způsoby byly omezeny celkovou likviditou kryptotrhu. MMF se tedy shoduje s názorem Ministerstva financí USA a jeho šéfky Janet Yellenové, že kryptoměny nehrají ve snaze Ruska obejít západní sankce významnější roli.
Zpráva mezi rizika spojená s kryptoměnami zařadila snahu rozvíjejících zemí využívat přebytečnou energii k těžbě kryptoměn, přičemž zmínila, že takovou snahu eviduje i ze strany zemí, na které jsou uvaleny sankce. Již déle se ví, že těžbu Bitcoinu realizuje Írán, ale po ruské invazi na Ukrajinu se zdá se prohlubuje zájem o těžbu BTC i ze strany ruské federace.
MMF zároveň tvrdí, že země, které jsou pod sankcemi, nebo se obávají, že mohou být jejich terčem, inklinují více ke kryptoměnám a také k myšlence, že by mohly být jejich novou rezervní měnou.
Všechny uvedené skutečnosti podle MMF poukazují na potřebu koordinovaného regulačního přístupu ke kryptoměnám, aby bylo možné udržet efektivní kontrolu kapitálových toků. Fond si také myslí, že méně lidí by inklinovalo ke kryptoměnám, kdyby současné neblockchainové platební technologie byly modernější.
MMF ve zprávě zároveň doporučuje, aby se regulátoři soustředili zejména na sektor DeFi, tedy decentralizovaného financování a také na emitenty stablecoinů. Zvýšenou pozornost vyžadují i centralizované burzy a zvláštní podpory by se měly dočkat samoregulační orgány.
Zdroj:cointelegraph.com