Spoluzakladatel BnkToTheFuture Simon Dixon navrhl plán obnovy pro lending platformu Celsius, které hrozí insolvence. Je podobný tomu, který pomohl po velkém hacku v roce 2016 zachránit kryptoměnovou burzu Bitfinex.
Simon Dixon, který je spoluzakladatelem BnkToTheFutures, tvrdí, že Celsius by se mohl pokusit použít podobný plán „finanční inovace“, jaký použila s přispěním jeho firmy burza Bitfinex v roce 2016, kdy z ní hackeři ukradli přibližně 120 000 BTC, což byla v té době ztráta zhruba 72 milionů dolarů.
,,Věřím, že tradiční finance nebudou včasným řešením pro Celsius, jak jsme to viděli v minulosti při burze Mt. Gox, kde problém není vyřešen ani po 10 letech. Věřím, že to lze vyřešit pouze tak, že se použije finanční inovace, jak jsme to udělali s Bitfinexem, která vyřešila problém do 9 měsíců a pro vkladatele to fungovalo velmi dobře,“ poznamenal a doplnil, že Celsius chce pomoci jako akcionář i věřitel. ,,Mojí pozicí je nabízet řešení, protože s tím máme zkušenosti, licence a technologie,“ dodal.
I believe traditional finance will not have a timely solution for Celsius as we saw in the past with Mt. Gox that still remains unresolved 10 years later. I believe that this can only be solved with a solution using financial innovation https://t.co/FyF1Qaw6ZE
— Simon Dixon (@SimonDixonTwitt) June 19, 2022
BnkToTheFuture je globální online investiční platforma, která umožňuje investorům investovat do finančních technologických společností, fondů a jiných alternativních finančních produktů. Disponuje sítí více než 85 tisíc kvalifikovaných investorů, z nichž mnozí investovali také do Celsiu.
Pokud jde o inovativní plán obnovy pro Celsius, Dixon netvrdí, že Celsius má jednat úplně stejně jako v případě Bitfinexu, ale měl by se inspirovat jeho příběhem.
Bitfinex poté, co utrpěl vážný hack, totiž nevstoupil do likvidace, ale spustil „plán obnovy“, jehož součástí byl „příslib splacení“ ve formě nových tokenů BFX poškozeným zákazníkům v ekvivalentu hodnoty rovné ukradeným kryptoměnám.
Tyto tokeny však byly souběžně obchodovatelné na otevřeném trhu, přičemž jejich držitelé je mohli kdykoli v čase prodat s vědomím, že jejich cena by se měla v budoucnu dostat na 1 dolar (takový byl slib Bitfinexu). Později byla spolupráce rozšířena o možnost konvertovat BFX tokeny na vlastní kapitál ve společnosti.
Ukázalo se, že tento plán fungoval, kde oběti hackerského útoku dostaly zpět od 75% do 100% hodnoty ukradených prostředků (v době hacku). ,,V roce 2016 potřeboval Bitfinex plán na vzpamatování se z jejich hacku a společnost, kterou jsem spoluzaložil – Bnktothefuture.com, je podpořila a provedla plán obnovy, který zahrnoval security tokeny, dluh a vlastní kapitál a poskytla investorům velmi vysokou návratnost za to, že riskovali.“
Dixon však nepotvrdil, že takový plán by 100% fungoval i v případě Celsiu. Také je nutné uvést, že plán byl realizován po roce 2016 a před rokem 2018, což znamená, že šlo o období, kdy se kryptoměnám výrazně dařilo. Současné okolnosti na trhu jsou výrazně odlišné.
Zdroj:cointelegraph.com