Společnost Mozilla stojící za internetovým prohlížečem Firefox, se postavila na stranu své „ekologicky uvědomělé komunity“ a definitivně se rozhodla (alespoň prozatím) přestat přijímat dary v Proof-of-Work kryptoměnách, tedy především v bitcoinech.
Mozilla v lednu zastavila možnost přijímání všech donatů (darů) v kryptoměnách na základě obvinění její komunity, že tím podporuje znečišťování planety. Nyní skrze blogový příspěvek informovala, že téma přezkoumala a mění zásady kryptoměnových darů tak, aby byly v souladu s jejími „klimatickými závazky“. To znamená, že začne akceptovat dary v Proof of Stake kryptoměnách (PoS), ale ne Proof of Work kryptoměnách jako jsou Bitcoin či v současnosti i Ethereum, které však v budoucnu přejde na PoS. Vedle toho uvedla, že PoS blockchainy spotřebovávají méně než 1% energie ve srovnání s Bitcoinem.
,,Mozilla již nebude akceptovat kryptoměny Proof of Work, které jsou energeticky náročné. PoW kryptoměny mohou výrazně zvýšit emise vzhledem k jejich energetické náročnosti,“ tvrdí firma, která se při tomto konstatování odvolává na její vlastní závazky týkající se klimatu z ledna 2021, jejichž cílem je „meziročně výrazně snižovat její stopu skleníkových plynů“, dokud se nestane uhlíkově zcela neutrální. ,,Rozhodnutí Mozzila nepřijímat dary typu Proof-of-Work zajistí, že naše fundraisingové aktivity zůstanou v souladu s naším závazkem v oblasti emisí,” doplňuje.
Musel jsem si to přečíst 2x, ale je to tak. Super-ESG-@mozilla bude přijímat dary pouze v kryptu používající POS konsensu mechanismus. To jistě vejde do historie, ale asi ne způsobem jakým si představovali.
🤷🏻♂️ RIP @firefox https://t.co/G3DtPnGdds— Alex (@alexpilar) April 12, 2022
Mozilla rovněž uvedla, že do konce druhého kvartálu 2022 zveřejní seznam akceptovaných kryptoměn. Portál Cointelegraph zmínil, že by mezi ně mohly patřit Binance Coin, Solana či Avalanche.
Tlak na Mozillu v souvislosti s PoW kryptoměnami vytvořil 4. ledna bývalý spoluzakladatel této firmy Jamie Zawinski, který uvedl, že ti, kteří se podílejí na akceptování bitcoinů, by se měli „stydět“ a že jde o partnerství s „ponzi darebáky, kteří spalují“ planetu.“
Mozilla has decided to stop accepting Bitcoin donations (they think PoW is bad) but they will develop and share a whitelist of Proof-of-Stake cryptocurrencies and begin accepting those in the next few months
NGMI of the most epic proportions https://t.co/FmHXG8MbtO
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) April 11, 2022
Je neekologičnost bitcoinu zveličené téma?
Gabor Gurbacs, CEO investiční společnosti VanEck v reakci na čerstvé rozhodnutí Mozilla konstatoval, že jde o velkou chybu a naznačil, že Mozilla uvěřila zavádějícím informacím o těžbě Bitcoinu – zároveň doplnil, že Bitcoin je ve skutečnosti jedním z nejekologičtějších odvětví.
Obhájci těžby BTC tvrdí, že Bitcoin dokáže podporovat životní prostředí tím, že při jeho těžbě se využívají flexibilní datová centra, která dokáží přepínat mezi samostatně generovanou zelenou energií a napájením do veřejné sítě, aby tím snížili celkový vliv na životní prostředí a tlak na veřejnou energetickou síť. Stejně tak mohou pomoci při snižování emisí při těžbě ropy, při které ropní giganti většinou pálí přebytečný zemní plyn, což způsobuje vysoké emise. Těžaři BTC však dokážou takový plyn konvertovat na novou energii, těžit díky ní BTC a snížit tak emise až o 60 %. Takové pilotní projekty již spouštějí Exxon Mobil či ConocoPhillips.
Kromě toho při posuzování ekologičnosti těžby Bitcoinu je nutno vyhodnocovat, jakým způsobem se těží – tedy jaký zdroj energie je při této těžbě použit. Vypadá to totiž tak, že dlouhodobým trendem těžařů je využívat zelenou tedy obnovitelnou energii jako je sluneční, větrná či vodní energie, která nemá negativní dopad na přírodu.
Koncem minulého týdne v souvislosti s tím zaujala informace o spolupráci firem Block, Blockstream a Tesla, které v Texasu v USA otevřou menší továrnu, kde se bude BTC těžit výhradně pomocí energie ze solárních panelů Tesla. Chtějí tím společně demonstrovat, že těžit bitcoin lze i zeleným způsobem a zároveň efektivně a ziskově.
Zdroj:cointelegraph.com